W poniedziałek, 31 marca 2025, niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że wspólnie z amerykańską spółką Lockheed Martin zorganizowały wydarzenie, na którym zaprezentowano najnowszą wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową GMARS (Global Mobile Artillery Rocket System) dla przedstawicieli 14 państw europejskich, która docelowo będzie oferowana na najnowszym podwoziu RMMV HX3 (obecnie HX2).
Prototyp wyrzutni GMARS / Zdjęcie: Rheinmetall AG
Wydarzenie zgromadziło oficerów sił zbrojnych, ekspertów branżowych i profesjonalistów z branży obronnej z 14 państw (niewymienionych z nazw – przyp. red.), aby omówić najnowsze osiągnięcia w zakresie rozwoju prototypu systemu GMARS, a także dedykowanej precyzyjnej amunicji dalekiego zasięgu. Rheinmetall AG i Lockheed Martin planują również zorganizować tego lata pierwsze strzelania na żywo, aby zademonstrować możliwości wyrzutni.
Gen. broni w st. spocz. Ben Hodges, były dowódca wojsk lądowych USA w Europie (USAEUR), wygłosił przemówienie inauguracyjne, dzieląc się spostrzeżeniami na temat wyzwań i możliwości na współczesnym polu walki. Potencjalni klienci wzięli udział w zwiedzaniu zakładu produkcyjnego Rheinmetall AG i prezentacjach na temat wyrzutni GMARS, jej możliwości i zakresu dostępnej amunicji, w tym amunicji precyzyjnie kierowanej spółki Lockheed Martin.
Dyskusje na temat interoperacyjności, będące kluczowym punktem wydarzenia, pokazały, w jaki sposób ciężka kołowa wyrzutnia GMARS może zostać zintegrowany się z systemami używanymi w siłach zbrojnych państw członkowskich NATO, takimi jak lekkie kołowe M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) i ciężkie gąsienicowe M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System), aby zapewnić wszechstronną i elastyczną zdolność do prowadzenia precyzyjnego ognia dalekiego zasięgu. Wyrzutnia GMARS, która będzie oparta na podwoziu ciężarowym Rheinmetall MAN Military Vehicles HX3, oferuje wysoki stopień mobilności, przeżywalności i wszechstronności, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla sił zbrojnych działających w szybko zmieniającym się środowisku.
Wydarzenie obejmowało również sesję networkingową, dającą uczestnikom możliwość nawiązania kontaktu z ekspertami branżowymi, oficerami i partnerami w celu omówienia ich konkretnych wymagań i wyzwań.
Z przyjemnością zaprezentowaliśmy możliwości wyrzutni GMARS na wydarzeniu z naszym partnerem Lockheed Martin — powiedział dr Björn Bernhard, szef działu Vehicle Systems w Rheinmetall AG. Wydarzenie to zapewniło europejskim klientom wyjątkową okazję do dowiedzenia się więcej o systemie, jego zaletach i tym, w jaki sposób może on wspierać ich wymagania dotyczące precyzyjnego ognia dalekiego zasięgu.
Lockheed Martin zobowiązuje się do dostarczania innowacyjnych rozwiązań, które spełniają zmieniające się potrzeby naszych klientów — powiedziała Paula Hartley, wiceprezes i dyrektor generalna działu Tactical Missiles w Lockheed Martin. Program GMARS jest doskonałym przykładem tego zaangażowania i z przyjemnością omawialiśmy jego możliwości i korzyści z klientami na szczycie.
Przypomnijmy, że prototyp wyrzutni GMARS na starszym podwoziu HX2 zadebiutował publicznie na paryskich targach Eurosatory w czerwcu 2024. Wcześniej, 23 czerwca 2023 portal branżowy Defense News jako pierwszy informował, że Lockheed Martin i Rheinmetall AG chcą wspólnie zaoferować niemieckim siłom zbrojnym (Bundeswehrze) nową wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową GMARS jako następców MARS-II/MLRS-E na podwoziu gąsienicowym, które są europejskim wariantem M270 MLRS (jednak te póki co zamówiły niewielką partię izraelskiego systemu PULS produkcji Elbit Systems we współpracy z KNDS Deutschland – przyp. red.).
Niemcy chcą dysponować dziesięcioma bateriami artylerii polowej, lufowej i rakietowej, do 2035, wraz z trzema niderlandzkimi, które byłyby głęboko zintegrowane z niemieckimi. Z tego trzema bateriami artylerii rakietowej po 12 wyrzutni każda w ramach programu Zukünftiges System Indirektes Feuer mittlerer Reichweite (Media: Niemcy zainteresowane lądowymi wyrzutniami pocisków Tomahawk).
GMARS w konfiguracji marszowej ma 9,8 m długości (dla porównania M142 HIMARS ma ok. 7 m), 2,5 m szerokości i 3,9 m wysokości. Masa własna wynosi 31,14 t, natomiast masa bojowa z załadowaną amunicją ma wynosić poniżej 40 t. Pojazd ma rozpędzać się do prędkości maksymalnej na drodze utwardzonej do 100 km/h, przy zasięgu jazdy do 700 km.
Załoga liczy dwóch żołnierzy (z możliwością zwiększenia do trzech). System umożliwia natychmiastowe otworzenie ognia bez konieczności użycia dodatkowych podnośników stabilizujących. System Boom & Hoist umożliwia bezpieczny i szybki przeładunek pakietów amunicyjnych w każdych warunkach pogodowych.
Podwozia byłyby produkowane w zakładach spółki joint venture RMMV w Wiedniu, wyrzutnie w zakładach Lockheed Martin w Camden w stanie Arkansas, a montaż końcowy GMARS w wybranych zakładach Rheinmetall AG w Niemczech. W 2023 informowano, że jeśli chodzi o dalsze partnerstwo przemysłowe, Lockheed Martin uważa, że niemiecka spółka Diehl Defence mogła by dostarczać głowice bojowe do amunicji rakietowej, wraz z komponentami amerykańskimi, natomiast Rheinmetall AG jest zainteresowana dostarczeniem silników rakietowych.
GMARS ma używać pocisków balistycznych ATACMS o zasięgu 300 km i ich następców PrSM o zasięgu ponad 400 km (z planami zwiększenia do 700 km) oraz kierowanej amunicji rakietowej rodziny GMLRS o zasięgu 84 km i o wydłużonym zasięgu ER GMLRS do 150 km. W dalszej kolejności planowana jest integracja z nowym pociskiem manewrującym o zasięgu ponad 370 km (prawdopodobnie, według doniesień medialnych, lądowy wariant pocisku NSM) oraz niekierowaną amunicją rakietową kal. 122 mm o zasięgu 22 km. Przy czym warto dodać, że wśród wymogów Bundeswehry są też: amunicja do minowania narzutowego, pociski z samonaprowadzające się subamunicją przeciwpancerną, pociski przeciwokrętowe RBS-15 oraz planowane pociski manewrujące JFS-M.
Pojedynczy zasobnik wyrzutni GMARS ma pomieścić jeden pocisk ATACMS, dwa PrSM lub sześć GMLRS (dwa zasobniki na wyrzutnię). GMARS wykorzystuje ten sam system kierowania ognia, co HIMARS, co pozwala na współdziałanie z innymi systemami artyleryjskimi w ramach konwencji ASCA (Artillery Systems Cooperation Activities).
https://twitter.com/RheinmetallAG/status/1906642406939742414