W piątek, 28 marca 2025, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek wzięli udział w XXV Krajowym Zjeździe Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Polski Związek Łowiecki na mocy porozumienia jest jednym z naszych strategicznych partnerów. Przygotowujemy się do wielu wspólnych działań związanych ze szkoleniami. (…) Jako MON widzimy ważną rolę również w procesie szkoleń, procesie budowania zdolności do obrony ojczyzny przez polskich myśliwych. Dziękuję za tę pełną gotowość do współpracy i pełną gotowość do wspierania ojczyzny – mówił szef MON podczas spotkania z przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego.
Przed nami ważne wydarzenia związane z budowaniem najlepszych zdolności obronnych przez Polskę. (…) Do tego jest potrzebne zaangażowanie wszystkich obywateli, m. in. tych wszystkich, którzy mają bardzo dobre rozpoznanie terenu i umiejętności posługiwania się bronią, na wzór skandynawski – mówił w trakcie spotkania szef MON.
W ubiegłym roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy i rozwijaniu zdolności. To nie oznacza, że chcemy powoływać myśliwych do armii. Oczywiście, jeśli ktoś chce zostać żołnierzem Wojska Polskiego, serdecznie zapraszamy. Jednak nie wyobrażam sobie skutecznej obrony ojczyzny bez zaangażowania wszystkich obywateli, a szczególnie tych, którzy mają do tego predyspozycje i umiejętności, posiadają broń, znają topografię terenu, potrafią się poruszać i mają unikalną wiedzę na temat uwarunkowań środowiskowych. Jest ona niezwykle potrzebna w przygotowaniu do obrony – mówił na spotkaniu wicepremier Kosiniak-Kamysz.
5 czerwca 2024 roku w Ministerstwie Obrony Narodowej wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Polskim Związkiem Łowieckim. Podpisane porozumienie o współpracy przyczyni się m. in. do lepszej i skuteczniejszej promocji obronności i służby w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, pozyskania wśród myśliwych kandydatów do służby w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także popularyzacji idei patriotycznych, postaw proobronnych oraz działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego (Współpraca MON z Polskim Związkiem Łowieckim).
Nie ma bezpieczeństwa państwa polskiego bez zaangażowania polskich myśliwych. Bardzo was potrzebujemy. Polska was potrzebuje. Potrzebujemy waszych umiejętności i chcemy was zaangażować w powszechne, dobrowolne szkolenia obronne. Pracujemy nad nimi, podobnie jak nad obroną cywilną. (…) Pracujemy także nad strategią bezpieczeństwa narodowego. W tej strategii również znajdzie się miejsce dla myśliwych, ponieważ jesteście nieodłącznym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje waszą rolę za ważną – podkreślał szef MON.
Obrady łowieckiego parlamentu. XXV Krajowy Zjazd Delegatów PZŁ
W dniach 28–29 marca 2025 w Jachrance odbył się XXV Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego – najważniejsze wydarzenie w życiu Zrzeszenia. Wzięło w nim udział blisko 300 delegatów ze wszystkich okręgów PZŁ.
Podczas dwudniowych obrad podjęto dziesiątki istotnych uchwał, w tym kluczową dla przyszłości łowiectwa – uchwałę zatwierdzającą Strategię Zrównoważonego Łowiectwa w Polsce do roku 2030 z perspektywą do roku 2035.
Przyjęto także szereg poprawek do Statutu PZŁ, dostosowując go do obowiązującej ustawy Prawo łowieckie. To krok w stronę sprawniejszego, bardziej efektywnego i nowoczesnego funkcjonowania Związku.
Wsparcie rządu i parlamentu RP
Organizowany raz na pięć lat Krajowy Zjazd Delegatów to spotkanie wszystkich środowisk, którym leży na sercu dobro polskiego łowiectwa. Na tegoroczne posiedzenie łowieckiego parlamentu przybyli goście w tym, oprócz delegacji Ministerstwa Obrony Narodowej: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka, przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, poseł Urszula Pasławska, senator Ryszard Bober, senator Waldemar Pawlak, poseł Mirosław Maliszewski poseł Rafał Romanowski poseł Paweł Sałek, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego Beata Olejarz.
Posłanka Urszula Pasławska przypomniała, że to właśnie myśliwi – poprzez łowiectwo jako element ochrony przyrody – stoją na jej straży. Zachęcała do dumy z pełnionej roli i aktywnego działania na rzecz środowiska.
Miłosz Motyka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska dziękował za zaangażowanie w realizację zasad zrównoważonego rozwoju. Zaznaczył, że nie ma alternatywy dla odpowiedzialnej gospodarki łowieckiej, a myśliwi zasługują na szacunek i uznanie.
Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek mówił o dumie z przynależności do społeczności myśliwskiej, która pielęgnuje polskie i europejskie tradycje. Z kolei Stefan Krajewski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił dobrą współpracę w zakresie zwalczania ASF i innych zagrożeń dla rolnictwa. W podobnym tonie wypowiadał się prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, mówiąc wprost – bez myśliwych nie dałoby się prowadzić rolnictwa.
Wyrazy uznania przekazała także Beata Olejarz, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego, dziękując Łowczemu Krajowemu Eugeniuszowi Grzeszczakowi za powołanie Krajowego Forum Zrównoważonego Rozwoju – inicjatywy łączącej organizacje działające na rzecz przyrody, kultury i tradycji.
XXV Zjazd pokazał, jak ważna i doceniana jest rola polskich myśliwych. Podjęte decyzje i wyrażone opinie umacniają pozycję PZŁ jako nowoczesnej, odpowiedzialnej i gotowej na wyzwania przyszłości organizacji.
Informacje prasowe