W niedzielę, 30 marca 2025, wizytę w Tokio złożył sekretarz obrony USA Pete Hegseth, gdzie spotkał się z japońskim odpowiednikiem Gen Nakatanim. Zgodnie z informacjami przekazanymi na konferencji prasowej, obie strony uzgodniły m.in. rozpoczęcie negocjacji w sprawie możliwości uruchomienia w Japonii koprodukcji pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM oraz przeciwlotniczych i przeciwrakietowych RIM-174 SM-6 ERAM, których obecnie producentem jest spółka Raytheon Missiles & Defense, część korporacji RTX.
Zdjęcie: Senior Airman Madelyn Keech, USAF
Podczas wizyty ogłoszono rozpoczęcie pierwszej fazy przekształcania dowództwa regionalnego United States Forces Japan (USFJ) w kwaterę główną sił połączonych, co zapowiedziano jeszcze w 2024. Będzie ściśle współpracować z nowo utworzonym 24 marca br. japońskim Dowództwem Operacji Połączonych. Zostanie także zwiększony personel wojskowy w siedzibie USFJ w Tokio i w bazie lotniczej Yokota.
Jak powiedział na konferencji prasowej, po spotkaniu w cztery oczy trwającym około 85 minut, minister obrony Japonii Gen Nakatani
Szerszym zadaniem jest dla nas, aby gałęzie przemysłu obronnego obu państw wzajemnie się wspierały, aby uzupełniały się poprzez współrozwój, koprodukcję, współpodtrzymywanie i inne inicjatywy, zwłaszcza stabilne dostawy pocisków rakietowych, ma kluczowe znaczenie dla obu stron. W ramach forum współpracy, zakupów i utrzymania zdolności przemysłu obronnego, potwierdzamy przyspieszenie wysiłków na rzecz rozpoczęcia koprodukcji pocisków rakietowych średniego zasięgu AMRAAM tak wcześnie, jak to będzie możliwe. Przekazałem także zamiar poszukiwania możliwości koprodukcji pocisków rakietowych ziemia-powietrze SM-6.
Warto przypomnieć, że w kooperacji z japońską spółką Mitsubishi Heavy Industries (MHI), korporacja RTX opracowała pociski przeciwrakietowe RIM-161 Standard Missile-3 Block IIA, które pół roku temu weszły do produkcji wielkoseryjnej i weszły na uzbrojenie m.in. instalacji przeciwrakietowej Aegis Ashore Poland w Redzikowie. Japonia jest jedynym użytkownikiem eksportowym tych pocisków.
Szefowie resortów obrony USA i Japonii potwierdzili również zacieśnienie wielostronnej współpracy z partnerami regionalnymi, w tym Australią, Republiką Korei i Filipinami, zwiększenie obecności wojskowej Korpusu Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC) w bazie lotniczej MCAS Futenma na Okinawie.
Zdjęcie: RTX
AIM-120 AMRAAM
Pociski AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) obecnie są produkowane w najnowszych wersjach C-8 i D-3. Zostały opracowane w ramach programu modernizacyjnego o nazwie F3R (Form, Fit, Function Refresh). Obejmował on zastąpienie niektórych komponentów równoważnymi częściami z rynku komercyjnego, przy zachowaniu są identyczne jak w poprzedniku możliwości bojowych. W ramach programu F3R inżynierowie wykorzystali projekty inżynierii systemów opartych na modelach i inne technologie cyfrowe do modernizacji wielu kart obwodów i zaawansowanych procesorów w sekcji naprowadzania rakiety oraz do ponownego hostowania starszego oprogramowania. Najnowszy AMRAAM jest w stanie przeciwdziałać zagrożeniom równorzędnym, a jego nieoficjalny zasięg przekroczył 120 km.
2 stycznia br. Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Japonii 1200 pocisków AIM-120C-8/D-3 AMRAAM za maksymalnie 3,64 mld USD (wówczas 15,11 mld zł). Wcześniej, bo 15 grudnia 2023 Tokio otrzymało zgodę na pozyskanie 120 pocisków w wersji AIM-120C-8 w pakiecie za maksymalnie 224 mln USD (wówczas 888 mln zł).
W japońskich powietrznych sił samoobrony (Kōkū Jieitai) pociski AIM-120 AMRAAM są zintegrowane z samolotami wielozadaniowymi Lockheed Martin F-35A Lightning II, przewagi powietrznej Mitsubishi F-15J/DJ Kai, a w przypadku AIM-9X także wielozadaniowymi Mitsubishi F-2, które opracowano na bazie F-16.
Zdjęcie: US Navy
RIM-174 SM-6 ERAM
Z kolei pociski przechwytujące RIM-174 Standard Extended Range Active Missile (ERAM), znane także pod oznaczeniem Standard Missile 6 (SM-6) w wersji Block 1 zostały zaprojektowane do zwalczania samolotów, śmigłowców, bezzałogowców i pocisków manewrujących oraz pocisków balistycznych w końcowej fazie ich lotu. Są wystrzeliwane z pionowych wyrzutni kontenerowych Mk 21 Mod 3 systemu Mark 41 VLS (Vertical Launch System) z okrętów nawodnych.
31 stycznia br. Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Japonii kolejnej partii tych pocisków za w pakiecie za maksymalnie 900 mln USD (wówczas 3,658 mld zł). Wcześniej, 20 października 2022 Departament Stanu zgodził się na sprzedaż 32 pocisków, w dwóch transzach po 16, za maksymalnie 450 mln USD. Japonia po raz pierwszy ogłosiła plany pozyskania tego systemu uzbrojenia w 2014. Wiadomo, że pociski tego typu trafią na dwa planowane niszczyciele rakietowe ASEV (Aegis System Equipped Vessels). Poza USA i Japonią, na zakup pocisków SM-6 zdecydowały się dotąd Korea Południowa i Australia.
Pocisk SM-6 ma długość 6,6 m i średnicę 0,5 m. Masa startowa wynosi 1500 kg, z czego 64 kg to masa głowicy odłamkowej. Pocisk wykorzystuje półaktywne i aktywne naprowadzanie radarowe, a szacowany zasięg wynosi 370-463 km. Otrzymał płatowiec pocisku SM-2ER Block IV (RIM-156A) i rozpędza się do prędkości Ma3,5 oraz wykorzystuje zmodyfikowany układ naprowadzania z AIM-120 AMRAAM.
W ostatnich latach pociski przeszły modyfikację do wersji RIM-174B Block IA w celu dostosowania ich do atakowania celów nawodnych (zapowiedzianą w 2016), a RTX zaoferowała możliwość integracji ich z naziemnym system obrony powietrznej MIM-104F Patriot. Na potrzeby US Navy opracowano też ostatnio wariant lotniczy AIM-174B, znany też jako SM-6 Air Launched Configuration, który został zintegrowany z samolotami pokładowymi F/A-18E/F Super Hornet.
Japonia kupuje amerykańskie uzbrojenie
W ostatnich miesiącach Japonia otrzymała również zgody na zakup w USA dwóch partii łącznie 66 lotniczych pocisków manewrujących AGM-158B/B-2 JASSM-ER, celów powietrznych BQM-177A i GQM-163, czwartej partii liczącej 212 pocisków przeciwlotniczych RIM-116E RAM Block 2, kolejnych 9 samolotów transportowo-tankujących KC-46A Pegasus, pakietów wsparcia dla niszczycieli rakietowych z Systemem Walki Aegis czy 44 pocisków powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder Block II. Zamówiono też 400 pocisków manewrujących RGM-109E Tomahawk Block V/IV.