W czwartek, 2 stycznia 2025, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Japonii do dużej partii pocisków rakietowych średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) w najnowszych wersjach C-8 i D-3 za maksymalnie 3,64 mld USD (15,11 mld zł).
AIM-120D-3 AMRAAM / Zdjęcie: RTX
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Tokio wnioskował o możliwość pozyskania 1200 bojowych pocisków AIM-120D-3/C-8, 20 sekcji naprowadzania do AIM-120D-3 z uwzględnieniem precyzyjnej pozycji podawanej przez moduł kryptograficzny SAASM (Selective Availability Anti-Spoofing Module) lub M-Code oraz 4 sekcji naprowadzania do AIM-120C-8.
Ponadto, w pakiecie uwzględniono też następujące elementy inne niż według definicji MDE (Major Defense Equipment): sekcje napędowe AMRAAM, głowice bojowe, pociski szkolno-treningowe CATM-120 (Captive Air Training Missile), kontenery transportowe na pociski oraz części zamienne sekcji sterowania, sprzęt do przeprogramowania amunicji testowej (CMBRE), adaptery do komputerowych zestawów testowych ADU-891, wyposażenie wsparcia i pomocnicze dotyczące amunicji, części zamienne i naprawcze, materiały eksploatacyjne, akcesoria oraz wsparcie w zakresie napraw i zwrotów, dostawa i wsparcie niejawnego oprogramowania, niejawne publikacje i dokumentacja techniczna, wsparcie transportowe; badania i ankiety, gwarancje, usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego świadczone przez rząd USA i wykonawcę umowy (korporację RTX) oraz inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
To kolejna partia pocisków AMRAAM o zakup których wnioskowała Japonia w ostatnich miesiącach. 15 grudnia 2023 Tokio otrzymało zgodę na pozyskanie 120 pocisków w wersji AIM-120C-8 w pakiecie za maksymalnie 224 mln USD (wówczas 888 mln zł). Równoległe otrzymano zgodę na zakup 44 pocisków rakietowych krótkiego zasięgu AIM-9X Block II Tactical Sidewinder za maksymalnie 59,03 mln USD (wówczas 234 mln zł) (Kolejne AIM-9X i najnowsze AIM-120C-8 dla Japonii).
W japońskich powietrznych sił samoobrony (Kōkū Jieitai) pociski AIM-120 AMRAAM są zintegrowane z samolotami wielozadaniowymi Lockheed Martin F-35A Lightning II (w przyszłości dołączą do nich F-35B w ramach Morskich Sił Samoobrony) oraz przewagi powietrznej Mitsubishi F-15J/DJ Kai, z których część obecnie przechodzi modernizację do standardu F-15JSI (Japanese Super Interceptor).
Wariant AIM-120C-8 został opracowany w ramach programu modernizacyjnego wariant AIM-120C-7 o nazwie F3R (Form, Fit, Function Refresh). Obejmował on zastąpienie niektórych komponentów równoważnymi częściami z rynku komercyjnego, przy zachowaniu są identyczne jak w poprzedniku możliwości bojowych. W ramach programu F3R inżynierowie wykorzystali projekty inżynierii systemów opartych na modelach i inne technologie cyfrowe do modernizacji wielu kart obwodów i zaawansowanych procesorów w sekcji naprowadzania rakiety oraz do ponownego hostowania starszego oprogramowania w AIM-120C-8.
Jak dotąd na zakup AIM-120C-8 zdecydowały się Argentyna, Singapur, Belgia, Niemcy, Czechy, Węgry, Tajwan, Arabia Saudyjska, Włochy, Szwecja, Dania, Norwegia, Rumunia i Maroko, a w ostatnim czasie Polska zamówiła 445 egz. pocisków za ok. 850 mln USD netto (3,36 mld zł netto/4,133 mld zł brutto) – przy czym zgoda dotyczyła 745 egz.
Z kolei AIM-120D-3 to najbardziej zaawansowany wariant pocisku rodziny AMRAAM opracowany także w programie F3R, w ramach którego zmodernizowano karty obwodów w sekcji naprowadzania pocisku i umożliwiono ciągłe usprawnienia oprogramowania. Najnowszy AMRAAM jest w stanie przeciwdziałać zagrożeniom równorzędnym, a jego nieoficjalny zasięg przekroczył 120 km. 10 lipca 2023 zakończono program testów w locie. Japonia będzie trzecim użytkownikiem tej wersji, po Danii i Królestwie Niderlandów. Zainteresowanie zakupem AIM-120D-3 wyrażały już Australia, Kanada i Wielka Brytania.
Na ponad 12 tys. wyprodukowanych pocisków rodziny AMRAAM, wystrzelono ok. 5000, w większości w ramach testów oraz ćwiczeń. W działaniach bojowych odnotowano zestrzelenie ponad 13 statków powietrznych. Pociski te są też na uzbrojeniu zestawów obrony powietrznej NASAMS, które są obecnie używane w działaniach bojowych przez Ukrainę.