We wtorek, 17 grudnia 2024, jak poinformowała spółka BAE Systems, australijski i brytyjski rząd ogłosiły osiągnięcie porozumienia Tasking Statement (tzw. deklaracji zadań) pomiędzy agencją ASA (Australian Submarine Agency) a partnerami przemysłowymi z BAE Systems Australia and ASC Pty Ltd w inicjatywie wsparcia programu budowy atomowych okrętów podwodnych SSN-AUKUS dla królewskiej australijskiej marynarki wojennej (Royal Australian Navy, RAN).
Umowa przewiduje opracowanie strategii budowy, planów zarządzania łańcuchem dostaw i strategii rozwoju siły roboczej w programie budowy jednostek.
Stuart Whiley, dyrektor generalny i dyrektor zarządzający ASC Pty Ltd, powiedział:
Tasking Statement jest ważnym krokiem w ustanowieniu suwerennej zdolności budowy okrętów podwodnych z napędem jądrowym w Australii. Oczekuje się, że program wygeneruje tysiące wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w ciągu swojego funkcjonowania. SSN AUKUS to międzynarodowy, wielopokoleniowy program, w ramach którego ASC zainwestuje w rozwijanie kluczowych umiejętności wymaganych do budowy floty okrętów podwodnych z napędem jądrowym w Australii. Trudno to sobie wyobrazić, ale dzieci w wieku szkolnym dzisiaj będą tymi, które będą budować naszą flotę okrętów podwodnych jutra.
Steve Timms, dyrektor zarządzający działu okrętów podwodnych w BAE Systems, powiedział:
SSN AUKUS to nasz wkład w kluczowe trójstronne partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Bezpieczna budowa, testowanie i wodowanie okrętów podwodnych z napędem atomowym to niezwykle złożone przedsięwzięcie inżynieryjne, a dzięki tym umowom możemy dzielić się naszym ogromnym doświadczeniem w zakresie technologii okrętów podwodnych z napędem atomowym z naszymi partnerami branżowymi, aby wspierać budowę w Australii. Mamy długą historię dostarczania suwerennych możliwości i bezpieczeństwa w Australii i Wielkiej Brytanii, a Tasking Statement stanowi podstawę dalszego wsparcia dla niezbędnych możliwości dostaw w stoczni Adelajdzie, przy wsparciu stoczni w Barrow.
Craig Lockhart, dyrektor generalny BAE Systems Australia, powiedział:
Zorientowany na stealth i dłużej autonomiczności okręt podwodny SSN AUKUS zintegruje najnowocześniejsze technologie i zaawansowane materiały, aby umożliwić mu wykonywanie pełnego spektrum misji podwodnych, od zaawansowanego zwiadu i rozpoznania po wojnę podwodną. To złożone wyzwanie konstrukcyjne, które partnerzy branżowi łączą siły, aby je zrealizować. Trwają prace nad określeniem harmonogramu dostaw, środowiska umożliwiającego przyszły transfer informacji między Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i Australią, a także nad projektem nowej stoczni w Osborne, aby zorganizować budowę.
Zintegrowane zespoły projektowe pracują obecnie nad nadzorem zadań, takich jak zarządzanie energią jądrową, wymagania dla infrastruktury stoczniowej, ustanowienie działalności gospodarczej i przygotowanie budowy. Ustanowiono również podstawowe funkcje biznesowe, takie jak bezpieczeństwo jądrowe i zapewnienie inżynierii i operacji budowy.
W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy australijski rząd i partnerzy przemysłowi poczynili postępy w wielu obszarach w zakresie programu SSN AUKUS. 21 marca br. wybrano półki BAE Systems i ASC Pty Ltd. do budowy okrętów podwodnych.
Wcześniej, 1 października 2023, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisało umowy o łącznej wartości 4 mld GBP (21,3 mld zł) ze spółkami BAE Systems, Rolls-Royce i Babcock International na długookresowe prace projektowe w ramach fazy D2L2 (Detailed Design and Long Leads) w programie SSN-AUKUS. Umowa finansuje również znaczne inwestycje w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness, dzięki czemu powierzchnia obiektów infrastrukturalnych zostanie zwiększona z 80 tys. do 160 tys. m kw. do końca lat 2030. BAE Systems zwiększyło już zatrudnienie w sektorze podwodnym w Wielkiej Brytanii do 13 500 pracowników, planując wzrost do około 17 000 w szczytowym okresie, aby wesprzeć SSN-AUKUS w Wielkiej Brytanii, a także programy Astute i Dreadnought.
14 września 2023, podczas londyńskich targów przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI 2023, spółka Babcock International informowała z kolei o podpisaniu strategiczne porozumienie z amerykańską Huntington Ingalls Industries (HHI) w sprawie tego programu.
Tymczasem, 1 grudnia 2023, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) informowała o zgodzie Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Australii pakietu szkoleniowego w fazie programu AUKUS Pillar I na rzecz przyszłych okrętów podwodnych. Pakiet wyceniono na maksymalnie 2 mld USD (wówczas 7,95 mld zł).
Rząd w Canberze ogłosił plany pozyskania trzech amerykańskich wielozadaniowych, atomowych okrętów podwodnych typu Virginia z opcją na dwa kolejne okręty po 2030 oraz brytyjsko-australijskich SSN-AUKUS na bazie programu SSN(R) po 2040, które oficjalnie ogłoszono 13 marca 2023. Porozumienie strategiczne AUKUS zostało powołane 16 września 2021.
Obecnie, królewska australijska marynarka wojenna (Royal Australian Navy, RAN) dysponuje sześcioma konwencjonalnymi okrętami podwodnymi typu Collins, wprowadzonymi do służby w latach 1996-2003. Jednostki muszą zostać jednak wycofane do 2036 (w międzyczasie przejdą swoją ostatnią modernizację). Program AUKUS-SSN jest wynikiem rezygnacji z planów budowy 12 konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Attack, bazujących na francuskim projekcie Shortfin Barracuda Block 1A zaoferowanym przez francuską spółkę Naval Group.
Today, alongside the @AustSubAgency and ASC Pty Ltd., we’ve signed a contractual agreement that supports the delivery of the SSN AUKUS fleet of submarines for the Royal Australian Navy @Australian_Navy
Full story 🔗https://t.co/j0dLtTOs32 pic.twitter.com/GnMUCGJ99l
— BAE Systems (@BAESystemsplc) December 17, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.