W czwartek, 15 maja 2025, w Warszawie odbyła się gala jubileuszu 25-lecia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), w której wziął udział m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Szanowni gospodarze, ci, którzy dzisiaj służą Polsce. Bo to jest służba, to jest misja. Ci, którzy przez lata budowali wielkość, stworzyli Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – jesteście wielcy, to chciałem wam po pierwsze powiedzieć. To nie jest 25 lat. To są tysiące, setki tysięcy ludzi, Polaków, turystów, pacjentów, którym uratowaliście życie. To są wielkie rzeczy, to są minuty, godziny, dziesiątki, setki godzin, które poświęciliście, żeby docierać tam najszybciej jak to możliwe, gdzie pomoc jest potrzebna. To jest wielka służba – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas gali.
Uratowaliście ludzi, uratowaliście życie. Przywieźliście do szpitala tych, którzy tej pomocy potrzebowali. Dolecieliście jako pierwsi, byliście czasem tymi, którzy w niezwykły sposób dają też nadzieję. Bo jak ktoś zobaczył lecący śmigłowiec, to wiedział, że już może być bezpieczny. Jak ktoś zobaczył i dostał informację, że zmierzacie, to mógł się poczuć bezpieczniej. To jest już ratunek, który niesiecie. (…) Chciałbym już dzisiaj pogratulować tym wszystkim, którzy zostaną wyróżnieni odznaczeniami państwowymi, resortowymi, wszystkimi, które oddają wasze zasługi. Ten medal, to odznaczenie nigdy nie będzie wyrazem pełnej wdzięczności. Bo uśmiech pacjenta, jest myślę tym, co dla lekarza, pielęgniarki, pilota, obsługi, personelu naziemnego, wszystkich w LPR, kadry jest największym wyróżnieniem. To ludzie są wam wdzięczni i ludzie was po prostu dobrze odbierają. Będą zawsze to dobrze pamiętać. Trzeba rozwijać te zdolności, bo czasy są bardzo niebezpieczne. Dziękuję za pomoc w powodzi, bo stanęliście wtedy od razu do ratunku. To była jedna z największych operacji i wojskowych. W działaniach oczywiście pozamilitarnych wojska, ratunkowych, straży pożarnej, państwowej, ochotniczej, ale i właśnie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak- Kamysz.
Żołnierze Wojska Polskiego współpracują z LPR w dwóch zasadniczych obszarach: reagowaniu kryzysowym i transporcie medycznym. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ćwiczą z ratownikami m.in. procedury poszukiwawcze i naprowadzanie śmigłowców w trudnym terenie. Z kolei żołnierze wojsk operacyjnych wspierają LPR w przewożeniu pacjentów wymagających pilnej pomocy, czego przykładem była ścisła współpraca podczas pandemii COVID-19 oraz powódź w 2024 roku (WOT ćwiczą ratowanie ofiar wypadków drogowych, Porozumienie WOT z LPR).
Podczas gali szef MON otrzymał statuetkę, którą dla osób współpracujących z LPR wręczył Dyrektor LPR, dr n. o zdr. Marcin Podgórski.
Chcę was też zapewnić, w imieniu pana premiera i całego rządu, że będziemy inwestować w LPR, będziemy inwestować w umiejętności, zdolności, będziecie częścią i wasze umiejętności będą częścią obrony państwa. Bo broni się całe państwo. Siły zbrojne są powołane do obrony granic ojczyzny, ale w momencie zagrożenia broni się całe państwo. Każdy ma swoje powinności w tym względzie, a ci, którzy są najlepiej przeszkoleni, a wy jesteście, macie określoną misję i zadanie. Oby tego nigdy nie trzeba było wykorzystywać, używać – po to się też zbroimy – mówił szef MON.
Do zadań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego należy wykonywanie lotów do wypadków i nagłych zachorowań i pomoc ich ofiarom, transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej.
W ramach Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, LPR użytkuje 27 egzemplarzy śmigłowców ratunkowych Airbus H135 (wcześniej oznaczonych jako Eurocopter EC135), w tym 23 w wersji P2+ i 4 w wersji P3, a także jednego symulatora lotów, dostarczonych w latach 2009-2010 (P2+) i 2015 (P3). Stacjonują w 21 stałych bazach rozmieszczonych w całej Polsce i jednej bazie sezonowej w Koszalinie, uruchamianej w czasie letnich wakacji.
Uzupełnieniem floty, w ramach Samolotowego Zespołu Transportowego, są dwa Bombardiery Learjet 75 Liberty i jeden Piaggio P.180 Avanti II (w maju 2024 wycofano z eksploatacji pojedynczy Piaggio P.180 Avanti I).
Czytaj także:
- Symulator śmigłowca H135 klasy FFS dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
- Ministerstwo Zdrowia zainteresowane nowymi śmigłowcami ratunkowymi
- Pół miliona lądowań i 125 tys. h nalotu śmigłowców LPR
Na podstawie informacji prasowej
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – wielka służba na rzecz potrzebujących
–
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: Szanowni gospodarze, ci, którzy dzisiaj służą Polsce. Bo to jest służba, to jest misja. Ci, którzy przez lata budowali wielkość, stworzyli Lotnicze Pogotowie Ratunkowe -… pic.twitter.com/SkqOvxFw1k— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 15, 2025
Pomoc, nadzieja, zaufanie, profesjonalizm – to słowa, które każdemu Polakowi kojarzą się z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Każdego dnia robicie wszystko, żeby ratować życie i zdrowie ludzi. Robicie to nieustannie od 25 lat. Dziękuję za to poświecenie i opiekę nad naszymi… pic.twitter.com/tbMwRedab2
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) May 15, 2025