We wtorek, 25 marca 2025, na rozpoczynającym się sympozjum AUSA Global Force Symposium and Exposition w Huntsville w stanie Alabama, korporacja RTX wraz ze spółkami Forterra, Oshkosh Defense i Ursa Major zaprezentowały nową autonomiczną, wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową DeepStrike.
Wersja z kabiną / Zdjęcia: RTX
Przy okazji poinformowano, że opcjonalnie załogowa wyrzutnia (na załączonych fotografiach jest zarówno wariant z pełną kabiną, jak i bez – przyp. red.) pomyślnie ukończyła próbne strzelania na niedawno zakończonych ćwiczeniach amerykańskich Wojsk Lądowych (US Army) w centrum szkolenia Fort Irwin na pustyni Mojave w Kalifornii o kryptonimie Project Convergence-Capstone 5 (PC-C5).
Jeśli chodzi o podział prac przy jej opracowaniu to spółka Raytheon (część korporacji RTX) przewodziła wysiłkom związanym z produkcją precyzyjnej amunicji rakietowej i wyrzutni, Forterra dostarczyła technologię do autonomicznej jazdy, Oshkosh Defense dostarczyła platformę podwozia FMTV A2 (Family of Medium Tactical Vehicles) i systemy elektroniczne, a Ursa Major wyprodukowała silnik rakietowy pocisku.
DeepStrike zapewni żołnierzom nowoczesną platformę, autonomiczne możliwości i zwiększony zasięg rażenia, aby sprostać przyszłym wymaganiom US Army w zakresie ostrzału — powiedział Brian Burton, wiceprezes działu Precision Fires & Maneuver w Raytheon. Podczas Project Convergence Raytheon zademonstrował rewolucyjną technologię autonomicznej wyrzutni: samojezdną wyrzutnię zaprojektowaną do bezproblemowego działania w każdych warunkach pogodowych, na każdym terenie i w trudnych warunkach pola walki.
W demonstracji podczas Project Convergence-Capstone 5 (PC-C5) wykorzystano nowy pocisk rakietowy Raytheon, opracowany na potrzeby programu Joint Reduced Range Rocket (JR3) US Army, który powstał w ramach inicjatywy szybkiego prototypowania. Wyrzutnia DeepStrike zwiększa liczbę przenoszonych efektorów w porównaniu z tym, co jest obecnie w użyciu. Wyrzutnia może wystrzeliwać pociski o różnych rozmiarach, zapewniając jednocześnie US Army większą mobilność i przeżywalność.
W ciągu następnego roku zespół projektowy będzie kontynuował testy autonomii, aby objąć zarówno działania ofensywne, jak i defensywne w trudnych warunkach.
Ciekawe, że nazwa systemu, DeepStrike, jest identyczna jak rozwijany kilka lat temu balistyczny pocisk rakietowy klasy ziemia-ziemia na potrzeby programu Precision Strike Missile (PrSM) US Army, w którym ostatecznie zwyciężył jednak konkurencyjny system opracowany przez Lockheed Martin. Ponadto, zaprezentowana na jednej z fotografii amunicja wystrzelona podczas Project Convergence jest efektorem innej klasy, bardziej odpowiednikiem amunicji kierowanej GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) kalibru 227 mm.
Warto dodać, że wspomniana spółka Lockheed Martin testowała ostatnio bezzałogową wyrzutnię systemu M142 HIMARS na podwoziu Oshkosh M1140 FMTV, a wcześniej US Army opracowały prototyp bezzałogowej, autonomicznej wyrzutni rakiet AML (Autonomous Multi-Domain Launcher), opartej konstrukcyjnie na M142 HIMARS, jednak pozbawionej standardowej opancerzonej kabiny dla załogi.
https://twitter.com/RTX_News/status/1904525391697436846