We wtorek, 11 marca 2025, czeski dziennik Aktuálně.cz jako pierwszy poinformował, że dostawa ośmiu nieodpłatnie przekazanych rządowi w Pradze śmigłowców Bell: sześciu szturmowych AH-1Z Viper i dwóch wielozadaniowych UH-1Y Venom z nadwyżek Korpusu Piechoty Morskiej USA (US Marine Corps, USMC) jest opóźniona o nawet 2 lata.
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej
Przypomnijmy, że 18 sierpnia 2022 Ambasada Stanów Zjednoczonych w Republice Czeskiej potwierdziła informację lokalnej rozgłośni radiowej ČT24 o planach nieodpłatnego przekazania 6 AH-1Z Viper i 2 UH-1Y Venom. Jako pierwsza na antenie radia informowała o tym minister obrony Czech Jana Černochová. Tym samym dołączą one do już zakupionych fabrycznie nowych 4 AH-1Z i 8 UH-1Y, a wojska lotnicze Czech (Vzdušné síly Armády České republiky) będą dysponować flotą łącznie 20 śmigłowców rodziny H-1. Dostawy tychże zostały sfinalizowane 13 czerwca 2024.
Nadal nie rozpoczęto dostaw obiecanych przez poprzednią administrację prezydenta Joe Bidena używanych wiropłatów. Według informacji uzyskanych przez redakcję dziennika Aktuálně.cz, te mają rozpocząć się najwcześniej na przełomie 2027 i 2028. Oznacza to, minimum dwuletnie opóźnienie, choć pierwotnie miały zostać dostarczone już w 2023. Później termin przekładano na 2025-2026.
Nieoficjalnie, opóźnienie ma wynikać ze zbyt dużego obłożenia amerykańskiego przemysłu obronnego zamówieniami.
Informacja o opóźnieniu pojawiła się kilka dni po tym, jak delegacja wysokiej rangi oficerów USMC składała wizytę w 22. Bazie Śmigłowcowej Biskajská w Náměšť nad Oslavou, gdzie trafiły wcześniej zamówione 12 wiropłatów obu typów. Odbyto loty testowe oraz sprawdzono stan szkoleń i przechodzenia z postradzieckiego na zachodni system szkolenia i wsparcia eksploatacji, które zapoczątkowano treningami w bazie Marine Corps Base Camp (MCBC) Pendleton i ośrodku Bell Textron w Amarillo w Teksasie.
Nowe wiropłaty zastąpiły 16 śmigłowców szturmowych Mi-24DU/V/Mi-35, które przekazano walczącej Ukrainie. Co ciekawe, śmigłowce z pierwszej partii zostaną zmodernizowane do nowszego standardu z udziałem lokalnego przemysłu z wiodącą rolą państwowej spółki LOM Praha.
W marcu 2024 rozpoczęła się produkcja partii przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114R2 Hellfire II na potrzeby czeskich wiropłatów, a w lipcu tego samego roku Praga uzyskała zgodę Departamentu Stanu USA na zakup kolejnej partii.