W czwartek, 6 marca 2025, w Oslo agencja zakupów obronnych FMI (Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse) przy Ministerstwie Obrony Danii podpisała umowę o wartości 2,1 mld NOK (745,579 mln zł) z norweską spółką Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) na dostawy pocisków przeciwokrętowych Naval Strike Missile (NSM).
Jest to część umowy międzyrządowej z Norwegią. Obejmuje pociski, wyrzutnie wraz ze sprzętem i oprogramowaniem na okrętach, szkolenia i wsparcie logistyczne. Dostawy będą realizowane w latach 2027-2030.
Pociski NSM będą następcami RGM-84L-4 Harpoon Block II w Królewskiej Marynarce Wojennej (Søværnet) po przekazaniu ich walczącej Ukrainie, gdzie okazały się skuteczne w walce z rosyjską Flotą Czarnomorską. NSM wejdą na uzbrojenie trzech fregat rakietowych typu Iver Huitfeldt, które w ramach modernizacji MLU (Mid-Life Update) otrzymają również nowe radary kierowania ogniem, co stanowi ważny krok w zwiększaniu potencjału Søværnet. Wzmacnia również współpracę obronną państw nordyckich (Wspólny zakup amunicji przez państwa nordyckie).
Dzięki tej umowie wzmacniamy już dobrze funkcjonującą współpracę w regionie nordyckim. To pokazuje, dlaczego w nadchodzących latach musimy rozwijać współpracę obronną państw nordyckich. „To absolutnie kluczowe dla naszego wspólnego bezpieczeństwa w niepewnym świecie – powiedział minister obrony Troels Lund Poulsen.
Umowa ta jest podręcznikowym przykładem skutecznego sposobu szybkiego i mądrego pozyskiwania sprzętu. Te pociski to najnowocześniejsza alternatywa dla pocisków Harpoon, które sprawdziły się na Ukrainie. Dzięki temu nabyciu wzmacniamy potencjał bojowy Marynarki Wojennej w znaczącym obszarze — powiedział gen. Per Pugholm Olsen, dyrektor FMI.
Uzyskamy zdolność rakietową światowej klasy, co zapewni Marynarce Wojennej możliwość działania zarówno w misjach narodowych, jak i międzynarodowych. Jednocześnie, ten zakup podkreśla znaczenie naszej ścisłej współpracy z sojusznikami, powiedział kadm. Søren Kjeldsen, dowódca Søværnet.
Z przyjemnością witamy Danię w grupie krajów, które wybrały NSM, co potwierdza jej pozycję jako preferowanego pocisku przeciwokrętowego dla marynarek wojennych NATO — powiedział Eirik Lie, prezes Kongsberg Defence & Aerospace.
Zostaliśmy zobowiązani do przeprowadzenia tej sprzedaży wcześniej tej zimy i pomyślnie zawarliśmy umowę w rekordowym czasie. Pomaga to Danii uzyskać dostęp do nowoczesnych pocisków z norweskiego przemysłu obronnego i pokazuje naszą zdolność do efektywnego ułatwiania takich umów z naszymi międzynarodowymi partnerami, powiedziała Gro Jære, dyrektor agencji logistyki wojskowej Forsvarsmateriell przy Ministerstwie Obrony Królestwa Norwegii.
Informacja o zamiarze zawarcia umowy pojawiła się 14 lutego br. Była szacowana na od 900 mln DKK (501,882 mln zł) do 1,5 mld DKK (836,47 mln zł). Według informacji portalu branżowego Naval News, konkurentem dla NSM był pocisk RBS15 Mk3+ (aka. Mk4 Gungnir) od szwedzkiej spółki Saab Defence and Security.
Dania stanie się 15. użytkownikiem pocisków przeciwokrętowych NSM Block 1A, które zostały opracowane na początku XXI wieku i były dostarczane norweskim siłom zbrojnym w latach 2011–2015 jako Nytt sjømålsmissil. Obecnie pociski NSM są na uzbrojeniu sił zbrojnych 14 państw (w tym 11 z NATO i UE), z których można wymienić: Polskę, Łotwę, Australię, Belgię, Hiszpanię (wybrane 9 września 2022), Kanadę, Indie, Indonezję, Malezję, Niemcy, Norwegię (22 grudnia 2022 zamówiono dodatkowe pociski), Królestwo Niderlandów (12 grudnia 2022), Rumunię, USA (US Navy i USMC), Wielką Brytanię (23 listopada 2022) oraz potencjalnie Ukrainę.
Z pociskami NSM w przyszłości ma zostać zintegrowana europejska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa EuroPULS, bazująca na izraelskim projekcie. W październiku 2023 zaprezentowano koncepcję wariantu NSM wystrzeliwanego z okrętów podwodnych, NSM-SL (Submarine Launched), a mianowicie z 533-mm wyrzutni torpedowych.
Opracowano też wariant lotniczy JSM (Joint Strike Missile), na zakup którego zdecydowały się dotąd Norwegia jako inicjator programu, USA, Japonia i Australia. W przyszłości dołączą do nich Finlandia i Włochy, a tym systemem uzbrojenia jest zainteresowana Polska, która poszukuje pocisku przeciwokrętowego dla F-35A Husarz – brany pod uwagę jest także większy AGM-158C LRASM od Lockheed Martin. Dania również potencjalnie mogłaby zamówić JSM dla swoich zamówionych 27 F-35A Lightning II.
W celu zaspokojenie popytu zarówno na pociski JSM, jak i NSM, Kongsberg rozbuduje możliwości produkcyjne w USA i Australii. Tymczasem następcą NSM ma być zamówiony przez Norwegię i Niemcy nowy ponaddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy o kryptonimie 3SM (SuperSonic Strike Missile) Tyrfing.
Our business area Kongsberg Defence & Aerospace has signed a contract to deliver the #NavalStrikeMissile (#NSM) and associated installed equipment to Denmark in a transaction valued at NOK 2.1 billion. Read more here:https://t.co/05rf5Jdla2
— KONGSBERG (@kongsbergasa) March 6, 2025