W czwartek, 12 grudnia 2024, pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a amerykańską spółką General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI), w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej, została zawarta umowa o wartości ok. 310 mln USD netto (1,262 mld zł netto/1,552 mld zł brutto) na dostawę bojowych, bezzałogowych statków latających (bbsl) MQ-9B SkyGuardian klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance, średniego pułapu o dużej długotrwałości lotu).
Zdjęcia: Maciej Nędzyński/CO MON
Kolejna umowa, kolejna wielka inwestycja. Dwie sprawy dla nas są najważniejsze: bezpieczeństwo i gospodarka. To się uzupełnia. To jest w naszych działaniach na pierwszym miejscu. Kilka miesięcy temu zapowiedziałem utworzenie wojsk dronowych, co staje się faktem. Od 1 stycznia wojska dronowe będą już nie planem, ale realną częścią Wojska Polskiego. Zanim to jednak nastąpi, podpisujemy kolejną umowę na bardzo ważne systemy bezzałogowe. (…) – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu umowy na dostawę systemu bezzałogowego dla Wojska Polskiego.
To jest najnowocześniejsza technologia. Za kilka takich maszyn zapłacimy około miliard dwieście milionów złotych, czyli 310 milionów dolarów. To poważny wydatek, ale inwestujemy w sprzęt najwyższej jakości. Obecnie mamy leasing starszej wersji MQ-9A, ale przechodzimy na najnowszy model MQ-9B, który zostanie dostarczony do Polski do pierwszego kwartału 2027 roku. Liczymy jednak, że stanie się to wcześniej, o co zabiegamy u naszych sprawdzonych partnerów. To inwestycja w polskie bezpieczeństwo i współpracę ze strategicznym partnerem – Stanami Zjednoczonymi. Polska nie tylko inwestuje w przemysł zbrojeniowy, ale także wzmacnia relacje gospodarcze z sojusznikami – zaznaczył szef MON.
Budowa wojsk dronowych to dla nas absolutny priorytet. Skuteczna polityka odstraszania i obrony wymaga inwestycji w ten rodzaj wojsk. Z jednej strony mamy proste drony, które można produkować masowo, nawet przy użyciu drukarek 3D, z drugiej zaś – najbardziej zaawansowane bezzałogowce, takie jak te, które właśnie kupujemy. Te drony posiadają niezwykłe zdolności rozpoznawcze dzięki nowoczesnym technologiom radarowym, optoelektronice i systemom łączności, co daje nam istotną przewagę. Te systemy będą służyć Wojsku Polskiemu bez przerwy. Obecnie korzystamy z leasingu, a od 2027 roku będą one naszą stałą własnością. Jesteśmy z tego dumni – podkreślił po podpisaniu umowy wiceprezes Rady Ministrów.
Powyższa umowa ma na celu zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu bezzałogowy system rozpoznawczo-uderzeniowy, w skład którego wchodzi kilka bezzałogowych platform powietrznych MQ-9B SkyGuardian.
Umowa obejmuje dostawę oraz pakiet kompleksowego wsparcia eksploatacji, a dostawa zostanie zrealizowana do I kwartału 2027. System MQ-9B zastąpi obecnie wykorzystywane w oparciu o leasing bezzałogowy system rozpoznawczy MQ-9A Reaper.
Bezzałogowe systemy powietrzne MQ-9B umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT) poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych i radaru SAR oraz w zakresie rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT). Dodatkowo może także razić z powietrza cele naziemne i nawodne z wykorzystaniem szeregu lotniczych środków bojowych jak takich jak kierowane pociski rakietowe czy bomby. Szczegółowa specyfikacja systemu stanowi informację niejawną.
Przypomnijmy, że 29 października 2022 podpisano umowę dzierżawy o wartości 70,6 mln USD, a samoloty MQ-9A Reaper rozmieszczone w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych (12. BBSP) w Mirosławcu osiągnęły gotowość do realizacji zadań w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych na potrzeby Wojska Polskiego, 12 lutego 2023. Do ich zadań należy pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz w zakresie rozpoznania radioelektronicznego.
Przy okazji zamówienia na Reapery, ówczesny rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek informował, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a w planach jest zakup najnowszych MQ-9B SkyGuardian, który ma większą długotrwałość lotu, zasięg operacyjny oraz ładowność użyteczną. Liczba samolotów negocjowanych przez MON nie została upubliczniona.
24 stycznia br., prezes i dyrektor generalny spółki GA-ASI David R. Alexander udzielił wywiadu portalowi branżowemu Defense News, w którym informował, że finalizowane są rozmowy z Polską w sprawie sprzedaży MQ-9B SkyGuardian.
MQ-9B SkyGuardian
MQ-9B SkyGuardian (wcześniej znany jako Certifiable Predator B) jest zaprezentowanym w lutym 2016 zmodyfikowanym do standardów NATO wariantem MQ-9A Reaper, który otrzymał skrzydła o większej rozpiętości z wingletami. Pozwoliło to na wydłużenie długotrwałości lotów z 27 do 40 godzin na pułapie do 15 000 m. Charakteryzuje się zmodernizowaną mobilną stacją kontroli, a sam płatowiec wykonany według normy STANAG 4671 został wyposażony w układ przeciwoblodzeniowy, a dzięki zastosowaniu materiałów kompozytowych jest odporny na uderzenia piorunów. Wariant, przystosowany do działań nad akwenami morskimi, otrzymał oznaczenie SeaGuardian.
Obecnie, bbsl SkyGuardian mogą przenosić przeciwpancerne pociski kierowane rodziny AGM-114 Hellfire czy kierowane bomby GBU-12 Paveway II, GBU-38 JDAM lub GBU-49, podobnie jak starsze bazowe MQ-9A Reaper Block 5. Podczas niedawno zakończonych pokazów lotniczych Avalon Air Show 2023 (Australian International Airshow and Aerospace & Defence Exposition) w Australii, GA-ASI zaprezentowała koncepcję integracji samolotu z norwesko-amerykańskimi pociskami manewrującymi Kongsberg/Raytheon JSM (Joint Strike Missile).
Dotychczas na zakup wariantu podstawowego SkyGuardian zdecydowały się Wielka Brytania, Belgia, Kanada i amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych Sił Powietrznych (Air Force Special Operations Command, AFSOC), a wkrótce do nich dołączą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z zakupu zrezygnowała Australia.
Z kolei na wariant morski SeaGuardian zdecydowały się Japonia (oddzielnie Straż Przybrzeżna i Powietrzne Siły Samoobrony), Indie (wraz ze standardowym SkyGuardian) oraz Tajwan.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.