W poniedziałek, 31 marca 2025, w Warszawie odbyło się spotkanie wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z prezesem europejskiej grupy Airbus, Guillaume Faury. W towarzystwie m.in. sekretarza stanu w MON Pawła Zalewskiego omawiano potencjał współpracy z Airbus i możliwości jakie może rozwijać na korzyść polskiego wojska. Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną i rosnące zagrożenia, przed którym staje dziś Europa, polskie wojsko potrzebuje dalszego rozwoju wielodomenowych kompetencji w rodzajach sił zbrojnych (Spotkanie w MON z dyrektorem francuskiej Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia DGA).
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Airbus może okazać się wartościowym partnerem zwłaszcza w budowaniu zdolności transportu i tankowania w powietrzu, uwzględniając platformy: transportowe A400M-180 Atlas w programie Drop oraz wielozadaniowe transportowo-tankujące A330-200 MRTT (Multi Role Tanker Transport) w programie Karkonosze (Airbus Helicopters oferuje także 24 lekkie śmigłowce H145M w programie pozyskania zintegrowanego systemu szkolenia pilotów śmigłowców bojowych – przyp. red.).
Przypomnijmy, że 13 grudnia 2024 w siedzibie spółki Airbus Defence and Space w Warszawie podpisana została umowa na modernizację i unifikację samolotów C295M dla Wojska Polskiego. Modernizacja dwóch samolotów będzie realizowana w Hiszpanii, natomiast pozostałych 14 samolotów w zakładach Airbus Poland S.A. w Polsce. Celem podpisanej umowy było między innymi wyposażenie floty samolotów transportowych C-295M w nowoczesne systemy awioniczne oraz zwiększenie zdolności operacyjnych samolotów poprzez modernizację systemów identyfikacji swój-obcy, łączności radiowej i satelitarnej, obrony własnej oraz zwiększenie możliwości desantowania skoczków spadochronowych.
Warto dodać, że Airbus jest także oferentem na dostawę 84 samolotów regionalnych dla Polskich Linii Lotniczych LOT.