W piątek, 4 kwietnia 2025, rząd norweskiej Partii Pracy ogłosił, że upoważnił Ministerstwo Obrony do realizacji planu inwestycji i modernizacji technicznej sił zbrojnych o wartości 17 mld NOK (6,1 mld zł), z czego 10 mld NOK (3,59 mld zł) na nowe programy, a 7 mld NOK (2,51 mld zł) na rozszerzenie istniejących. Zgodę musi jeszcze wydać norweski parlament (Storting) (Hanwha Aerospace zabezpieczyła drugi kontrakt na 100 haubic K9 Vajra-T dla Indii).
K9 VIDAR / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Królestwa Norwegii
Pierwszym zakupem jest pozyskanie kolejnych 24 haubic samobieżnych 155-mm/L52 typu K9 VIDAR (Versatile InDirect ARtillery), czyli lokalnej wersji południowokoreańskiej K9A1 Thunder produkcji spółki Hanwha Aerospace. Zakup jest szacowany na 5,65 mld NOK (2,03 mld zł) (K9A1 Thunder w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej).
Decyzja o zakupie kolejnych haubic, które dołączą do 28 już posiadanych, wynika z wniosków zawartych w dokumencie pt. Inwestycje w Siłach Zbrojnych i inne sprawy (Investeringer i Forsvaret og andre saker). Co ciekawe, jest to realizacja aneksu do umowy bazowej z 2017 (Oficjalna prezentacja AS9 Huntsman w Australi).
Oznacza to, że w wojskach lądowych (Hæren) będzie użytkowanych łącznie 52 egzemplarze haubic K9 VIDAR (Hanwha Aerospace zakończyła testy rodzimego silnika do haubic K9).
Jesteśmy w poważnej sytuacji w zakresie polityki bezpieczeństwa. Dlatego teraz zwrócimy się do Stortingu o zatwierdzenie znacznych inwestycji w różnych częściach Sił Zbrojnych w celu wzmocnienia zdolności obronnych Norwegii, zgodnie z ambicjami zawartymi w długoterminowym planie, który został przedstawiony w zeszłym roku. Ogólnie rzecz biorąc, są to ważne inwestycje w nasze wspólne bezpieczeństwo i ochronę – powiedział minister obrony Norwegii Tore O. Sandvik.
Dlatego rząd proponuje wyposażenie dla nowego batalionu artylerii rozbudowywanej Brygady Finmark, a także dodatkowe systemy zwalczania min morskich (łącznie 8,7 mld NOK/3,12 mld zł – zwiększono o 3,9 mld NOK/1,4 mld zł) oraz dodatkowe środki na modernizację infrastruktury mieszkalnej dla oficerów w bazie lotniczej Ørland oraz budowę 250 nowych mieszkań w Sørland (713 mln NOK/255,9 mln zł).
Musimy zadbać o to, aby Siły Zbrojne dysponowały zasobami niezbędnymi do lokalizowania i neutralizowania min lub innych ładunków wybuchowych pod wodą. Pomoże to zapewnić naszym własnym okrętom i sojusznikom możliwość bezpiecznego i swobodnego pływania po wodach Norwegii. Ponadto może pomóc w zabezpieczeniu krytycznej infrastruktury podwodnej, zauważył minister Sandvik.
Przypomnijmy, że 20 grudnia 2017 norweska agencja zakupów obronnych (Forsvarsmateriell, FMA) zawarła umowę z ówczesną Hanwha Defense (obecnie Hanwha Aerospace) o wartości 1,8 mld NOK na dostawę 24 haubic K9 VIDAR i 6 wozów amunicyjnych i wsparcia K10 ARV (Ammunition Resupply Vehicle) – została zrealizowana w 2021. Aneks do niej przewidywał możliwość dokupienia kolejnych 24 haubic i nieujawnionej liczby wozów amunicyjnych i wsparcia. 7 listopada 2022 zawarto dodatkową umowę o wartości ponad 1 mld NOK na dostawę 4 K9 VIDAR i 8 K10. Została zrealizowana w br.
Wsparcie K9 VIDAR i K10 ARV zajmuje się centrum obsługi technicznej w Bjerkvik w okręgu Nordland, do którego Hanwha przekazała sprzęt testowy, materiały szkoleniowe i niezbędną wiedzę techniczną. Centrum może również obsługiwać systemy artyleryjskie tego typu użytkowane przez inne państwa regionu (np. Finlandię czy Estonię). Norweskim partnerem przemysłowym jest spółka Kongsberg Defense & Aerospace (KDA).
K9 VIDAR jest to odmiana zmodernizowanej K9A1 Thunder która otrzymała norweski system kierowania ogniem ODIN w miejsce BTCS, system zarządzania polem walki MARIA klasy BMS od KDA i norweską łączność standardu NATO. Weszła na uzbrojenie Norweskiego Królewskiego Batalionu Artylerii (Artilleribataljonen), po tym jak w 2013 anulowano zakup szwedzkich kołowych haubic Archer – FH77BW L52.
Koreańskie działa zastąpiły 18 samobieżnych haubic 155-mm M109A3GN. Są to zmodernizowane M109G, których łącznie 126 egzemplarzy odkupiono od RFN w latach 1969-1971. 22 działa tego typu (w tym zmagazynowane wcześniej) trafiły w 2022 do Ukrainy jako norweska pomoc wojskowa w obliczu wojny z Rosją.
Uzupełnieniem haubic samobieżnych w norweskim wojsku mają być nowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. Obecnie brane pod uwagę są amerykańskie M142 HIMARS oraz izraelskie PULS. Wcześniej, w latach 1999-2005 Norwegia dysponowała 12 ciężkimi wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi M270 MLRS zamówionymi w USA za 1,5 mld NOK. Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej, Oslo postanowiło wesprzeć sprzętowo Wielką Brytanię przekazującą Kijowowi swoje M270A2 – 29 czerwca 2022 ogłoszono przekazanie Londynowi 3 wycofanych norweskich wyrzutni, a 13 maja 2023 kolejnych 8 (jedna wyrzutnia pozostała w kraju jako obiekt muzealny).