17 listopada br. fiński rządowy komitet monetarny zatwierdził wniosek ministerstwa obrony dotyczący zakupu kolejnych 38 haubic samobieżnych K9 Moukari, prócz 10 egzemplarzy z października, które dołączą do już zamówionych 48 dział tego typu. Zakup obejmuje również pakiety akcesoriów i części zamienne do każdego pojazdu (nie podano liczby wozów amunicyjnych K10). Teraz resort obrony wyda odpowiednie upoważnienie Departamentowi Logistyki Wojsk Obronnych (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen) do zawarcia umowy z południowokoreańską spółką Hanwha Defense.
Fiński rządowy komitet monetarny zgodził się na zakup kolejnych 38 haubic samobieżnych K9 Moukari, prócz 10 egzemplarzy z października, które dołączą do już zamówionych 48 dział tego typu / Zdjęcie: ministerstwo obrony Finlandii
W lipcu 2016 Finlandia początkowo chciała zakupić 24 używane K9 Thunder z opcją na kolejne 24 z zasobów wojsk lądowych Korei Płd. (Daehanminguk Yuk-gun). Ostatecznie zdecydowano się na pozyskanie 48 dział z opcją na kolejne 48 za 146 mln EUR. Zatwierdzenie więc pozyskania 10 (z 25 października br.) i 38 kolejnych K9 (dziś ogłoszonych) jest zatem realizacją opcji do umowy sprzed pięciu lat. Później do programu wspólnego zakupu dołączyła Estonia, zamawiając najpierw 18 dział K9 Kõu za 83 mln EUR, a potem decydując się na podwojenie ich liczby (Pierwsze K9 Kõu w Estonii).
Łącznie zatem Finlandia i Estonia, we wspólnym systemie logistycznym i szkoleniowym, będą dysponować 132 haubicami K9 Thunder. Wozy liczą maksymalnie 10 lat od wyprodukowania, zostały wyposażone w zmodyfikowane systemy łączności (dostosowane do standardów NATO). Żywotność odnowionych pojazdów szacuje się na 30 lat.
Warto dodać, że w regionie Skandynawii na zakup kolejnych, ale fabrycznie nowych i o wyższym standardzie K9A1 (K9 VIDAR) zdecydowała się Norwegia: 7 listopada br. poinformowano o dokupieniu 4 dział do 24 wcześniej zamówionych (Kolejne K9 VIDAR dla Norwegii).
Już w tym roku użytkownikiem fabrycznie nowych K9A1 Thunder stanie się Polska, która 26 sierpnia br. w ramach współpracy obronnej z Koreą Płd. zamówiła 212 haubic za 2,4 mld USD netto i zachowuje sobie prawo do produkcji licencyjnej 460 K9PL. Pierwsze 24 działa zostały zaprezentowane 19 października br. i do końca roku mają trafić do Polski (Pierwsze czołgi K2 i haubice K9A1 dla Polski).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.