W poniedziałek, 13 stycznia 2024, w zakładach niemieckiej spółki KNDS Deutschland (część niemiecko-francuskiej grupy KNDS) w Kassel w kraju związkowym Hesja, federalny minister obrony Niemiec Boris Pistorius symbolicznie przekazał ambasadorowi Ukrainy w Berlinie Ołeksijowi Makiejewowi pierwszą z 54 zafundowanych przez rząd w Berlinie 155-mm haubic kołowych RCH 155 AGM na podwoziu GTK Boxer 8×8.
Zdjęcie: Ołeksij Makiejew via X
W tym roku Ukraina ma odebrać pięć kolejnych egzemplarzy, ale pierwsza wczoraj zaprezentowana na razie pozostanie w Niemczech, gdzie ukraińscy żołnierze będą się szkolić na nowy typ uzbrojenia artyleryjskiego. Pierwsza dostawa bezpośrednio do Ukrainy została zaplanowana na kwiecień br.
Pierwsze 18 haubic zostało zamówionych w KNDS Deutschland przez ukraiński rząd 17 września 2022, a później rząd w Berlinie ogłosił, że sfinansuje ten zakup wart 216 mln EUR. Kolejnych 18 haubic zostało ogłoszonych 16 lutego 2024 podczas inauguracji 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Niedługo po tym ostatnia partia 18 haubic została zamówiona przez Berlin dla Ukrainy, zgodnie z informacją KNDS Deutschland z 18 czerwca 2024. Pozwoli to na przezbrojenie trzech dywizjonów artylerii lufowej.
Podczas wczorajszej uroczystości minister Pistorius poinformował także, że począwszy od 2027 rozpoczną się dostawy do Ukrainy kolejnej partii 155-mm gąsienicowych haubic Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000). Tak więc 18 egzemplarzy dołączy do 36 już dostarczonych (w tym 25 przez Niemcy, pozostałe przez Królestwo Niderlandów i Włochy).
Wczorajsze wydarzenie jest symboliczne, zwłaszcza, że w ubiegłym tygodniu informowano o przekazaniu Ukrainie pierwszego niemieckiego bojowego wozu piechoty nowej generacji KF41 Lynx. Ukraina dołączyła bowiem do użytkowników platformy kołowej GTK Boxer jako piąte państwo, po Niemczech, Królestwie Niderlandów, Litwie i Australii (wkrótce dołączy do nich Wielka Brytania) oraz stała się pierwszym użytkownikiem systemu artyleryjskiego RCH 155, gdyż ten nie wszedł on jeszcze do służby nawet w Niemczech, które planują pozyskanie maksymalnie 168 egzemplarzy.
Na zakup haubic RCH 155 AGM zdecydowały się dotąd Wielka Brytania (do 116 egz.), Katar (prawdopodobnie 12 egz. w ramach wymiany za PzH 2000 dla Ukrainy) i Szwajcaria (prawdopodobnie 32 egz. na nowym podwoziu Piranha IV Heavy Mission Carrier 10×10). Obecnie system ten jest oferowany w USA w ramach nowego programu samobieżnych haubic SPH-M (Self-Propelled Howitzer Modernization), a zainteresowanie wyrażają Włochy, Królestwo Niderlandów i Hiszpania (zapotrzebowanie na 36 egz.).
RCH 155 AGM (Remote Controlled Howitzer 155 Artillerie-Geschütz-Modul) to w zasadzie system wieżowy, który może być integrowany z różnymi podwoziami, oprócz bazowego GTK Boxer. W maju 2021 zaprezentowano wariant na nowej generacji samochodzie ciężarowym RMMV HX3, z wyraźnie zmodyfikowanym modułem AGM. To w pełni zautomatyzowana haubica o długości 52 kalibrów i donośności maksymalnej do 54 km przy zastosowaniu amunicji kierowanej (Vulcano czy Excalibur) z przewożonym zapasem amunicji do 30 sztuk. Szybkostrzelność wynosi 9 pocisków na minutę. W zależności od podwozia, maksymalna masa bojowa systemu wynosi mniej niż 39 ton (dla GTK Boxer).
Für mich ist heute ein besonderer Tag.
Denn heute übergab Minister Boris Pistorius an die Ukraine die erste von 54 Radhaubitzen RCH 155.
Unser Bedarf ist akuter denn je.So gehen Verbündete miteinander um: Sie schließen Sicherheitslücken — Lücken, die blutende Wunden sind. pic.twitter.com/5KzrnZHQwv
— Oleksii MAKEIEV 🇺🇦 (@Makeiev) January 13, 2025
AKTUALIZACJA
Jak przekazał niemiecki magazyn branżowy Hartpunkt, zgodnie z informacją dyrektora generalnego spółki KNDS Deutschland Ralfa Ketzela, Ukraina ma oprócz haubic otrzymać również 9 egzemplarzy kołowych bojowych wozów piechoty GTK Boxer z bezzałogowym systemem wieżowym RCT30 (pochodzącym z gąsienicowych bwp SPz Puma), czyli nieoficjalnie oznaczonych jako PuBo (Puma Boxer).
13 maja 2024 ten sam magazyn informował, że rząd w Berlinie sam jest zainteresowany pojazdami w takiej konfiguracji, które uzupełniłyby już zamówione Boxer HWC (Heavy Weapons Carrier), zwane też Schwerer Waffenträger Infanterie (sWaTrInf). Najnowsza informacja Ketzela potwierdza doniesienia medialne sprzed około pół roku o zainteresowaniu takimi pojazdami przez Ukrainę. Miałyby pełnić rolę wsparcia dla haubic na tym samym podwoziu jako Kommandobegleitfahrzeug, co można przetłumaczyć jako wozy dowódczo-eskortowe.