W środę, 2 kwietnia 2025, jak poinformowało Ministerstwo Obrony Litwy, w Rudnikach w okręgu wileńskim odbyła się uroczystość ogłoszenia gotowości operacyjnej dowództwa niemieckiej 45. Brygady Pancernej Litwa (Panzerbrigade 45 Litauen) wojsk lądowych (Heer) z dniem 1 kwietnia br. Brygada oficjalnie rozpoczęła działalność i otrzymała własną odznakę.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Litwy
Jak poinformowano, po reorganizacji głównego elementu dowodzenia Brygadą zwiększono liczbę personelu i objęto zasięgiem wszystkie komponenty infrastrukturalne. Poszczególne pododdziały Brygady zostały podporządkowane nowemu dowództwu. Po raz pierwszy we współczesnej historii niemieckie wojsko wysłało brygadę pancerną za granicę, choć samo jej rozmieszczenie odbywa się stopniowo.
Rozlokowanie niemieckiej brygady na Litwie jest jednym z kluczowych priorytetów naszego rządu, odzwierciedlającym wielką odpowiedzialność zarówno wobec naszych obywateli, jak i sojuszników. W przeszłości Litwini i Niemcy osiągnęli wspólnie wiele znaczących celów, a ta współpraca stanie się kolejnym dowodem na to, że nasze partnerstwo prowadzi do wielkich osiągnięć. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić nie tylko niezbędną infrastrukturę wojskową, ale także dobro niemieckich żołnierzy i ich rodzin – inwestujemy w jakość edukacji, opieki zdrowotnej i warunków służby. Jest to strategiczna współpraca między Litwą a Niemcami, oparta na wzajemnym zaangażowaniu i szacunku – powiedziała wiceminister obrony Litwy Orijana Mašalė, podczas uroczystości w Rudnikach.
Infrastruktura sił zbrojnych Litwy zlokalizowana niedaleko Wilna – obiekty wojskowe w Niemenczynie i Rokantiszkach, gdzie znajdują się ośrodki łączności, kompanie zaopatrzeniowe sztabów, pododdziały medyczne i logistyczne, zostały tymczasowo oddane pod dowodzenie niemieckiej 45. Brygadzie.
Przypomnijmy, że budowa koszar dla dowództwa 45. Brygady rozpoczęła się 20 sierpnia 2024 na mocy umowy międzyrządowej z 18 grudnia 2023. Choć pierwsi żołnierze niemieccy trafili na Litwę już 8 kwietnia ub. r., to właściwe przemieszczanie personelu i sprzętu wojskowego rozpoczęło się w tym roku i będzie kontynuowane w przyszłym.
Nowa infrastruktura w Rudnikach obejmuje budynki administracyjne, obiekty konserwacyjne i magazynowe sprzętu wojskowego (magazyny, place budowy, warsztaty naprawcze, garaże dla techników), budynek wartowniczy, domy mieszkalne dla 600 żołnierzy, stołówkę itp. Łączna powierzchnia budynków infrastrukturalnych zbudowanych w pierwszym etapie to prawie 56 tys. m kw. Całość prac ma zakończyć się w 2027.
W drugim etapie planowana jest budowa pozostałej infrastruktury. Ukończone wojskowe miasteczko zajmie powierzchnię 170 ha, tj. będzie 10 razy większe od koszar w Rokantiszkach. Cała infrastruktura wojskowa zajmie łącznie 200 hektarów obszaru poligonu i obejmie 120 budynków, lądowiska dla śmigłowców, place ćwiczeń itd., ponad 10 km dróg wewnętrznych itp. Obejmuje to także kompleks strzelnic do ciężkich karabinów maszynowych, wielofunkcyjnej strzelnicy wraz z infrastrukturą zaopatrzeniową oraz trzech kolejnych strzelnic o łącznej powierzchni wraz z infrastrukturą zaopatrzeniową zajmie prawie 700 ha.
W Rukli, gdzie rozmieszczona jest teraz wzmocniona batalionowa grupa bojowa NATO, również trwa budowa koszar Neries teras dla żołnierzy niemieckich. Stała strefa logistyczna i magazyny amunicji w Rukli zostaną ukończone w połowie br. Niemieccy żołnierze z rodzinami będą mieszkać też w Wilnie i Kownie.
W 2027 niemiecka brygada na Litwie będzie musiała osiągnąć pełną zdolność operacyjną (Full Operational Capability, FOC). Oczekuje się, że około 4800 żołnierzy niemieckich i 200 cywilów zostanie rozmieszczonych na Litwie jako stały pobyt.
Na Litwie ciężka brygada rozmieszczona etapami będzie się składać z trzech batalionów ze wszystkimi niezbędnymi siłami i środkami, w tym jednostkami wsparcia i zaopatrzenia. Brygada będzie się składać z istniejących i nowo utworzonych jednostek: 122. batalionu grenadierów pancernych (Panzergrenadierbataillon 122) z Oberviechtach w Bawarii i 203. batalionu pancernego (Panzerbataillon 203) z Augustdorf w Nadrenii Północnej-Westfalii.
Razem z tymczasowo rotacyjnym trzecim batalionem, przekształconym z obecnej niemieckiej wzmocnionej batalionowej grupy bojowej NATO na Litwie (stacjonującej od ponad 6 lat i liczącej ponad 800 żołnierzy), będą tworzyć nową brygadę pancerną. Trzeci batalion ma być międzynarodowy, bo zasilanymi pododdziałami niderlandzkimi i norweskimi.