W poniedziałek, 23 września 2024, fińska spółka Patria Oyj poinformowała, że podpisała aneks do wcześniejszej umowy Dowództwem Logistyczne Sił Obronnych Finlandii (Puolustusvoimien logistiikkalaitos), z upoważnienia tamtejszego Ministerstwa Obrony, na produkcję dodatkowych 29 transporterów opancerzonych Patria 6×6, które otrzymają lokalne oznaczenie XA-300.
Umowa ma wartość 36,5 mln EUR (155,64 mln zł), a termin jej realizacji minie z końcem 2025.
Pierwotnie, 28 stycznia 2022 zamówiono 3 pojazdy partii wstępnej, a 2 czerwca 2023 zamówiono 91 transporterów seryjnych z opcją na 70 kolejnych, a 7 stycznia 2024 kolejne 41 egzemplarzy, które pochodziły z rzeczonego zamówienia opcjonalnego. Oznacza to, że najnowsze zamówienie domyka umowę z czerwca 2023 wykorzystując wszystkie opcje do niej. Zatem łączna pula zamówienia wynosi 161 egzemplarzy seryjnych.
Z kolei 26 kwietnia br. zlecono opracowanie ciężkiego wariantu pojazdu ze zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia Kongsberg Protector RS4 (zamówienie obejmuje jeden pojazd przedseryjny i 20 zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia).
Zakupy są realizowane w ramach międzynarodowego programu CAVS (Common Armored Vehicle System).
Zamówienie całej krajowej dodatkowej opcji zakupu jest niezwykłe dla Patrii i całego międzynarodowego programu CAVS. Program postępuje szybko dzięki doskonałej współpracy między Patrią a krajami uczestnikami. Wspólny program międzynarodowy umożliwia opłacalny rozwój pojazdów i wsparcie cyklu życia, szybkie zakupy i kompatybilność sprzętu, wzmacniając współpracę obronną w Europie, mówi Jussi Järvinen, odpowiedzialny za operacje Patrii w Finlandii.
Program CAVS jest wynikiem umowy ramowej z 30 sierpnia 2022 zawartej pomiędzy Finlandią i Łotwą a fińskim producentem pojazdów opancerzonych. Rząd w Rydze zamówił ponad 200 egzemplarzy, z których większość powstaje lokalnie na licencji, a 5 sierpnia br. nastąpiło oficjalne wejście do służby w Gwardii Narodowej.
Kolejnym uczestnikiem programu jest Szwecja, która zamówiła łącznie 341 pojazdów o lokalnym oznaczeniu Pansarterrängbil 300 (Patgb 300) z puli ponad 400 planowanych (m.in. planowany jest także wariant ciężki ze wspomnianym zsmu Protector RS4). Do programu dołączyły także Niemcy i obecnie Patria Oyj oczekuje na odpowiedź Berlina po złożeniu formalnej oferty, a zapotrzebowanie szacowane jest nawet na 800 egzemplarzy na następcę TPz Fuchs 1, które w kwietniu br. skończyły 43 lata swojej służby operacyjnej w niemieckich wojskach lądowych.
Według deklaracji Patrii ze stycznia 2023 zainteresowanie ich modułowym pojazdem opancerzonym w układzie 6×6 wyrażają także Norwegia, Słowacja, Czechy i Japonia.
Opis
Patria 6×6 (oznaczenie producenta: Patria XA-300) jest to pojazd zaprojektowany jako następca rodziny XA-180/185/200 Pasi 6×6 i zaprezentowany po raz pierwszy podczas paryskich targów Eurosatory 2018 (był też prezentowany na kieleckim MSPO w 2019 w kooperacji ze spółką Rosomak). Pojazd powstał w oparciu o zmodyfikowane podwozie transporterów piechoty AMV 8×8 z dwu-wahaczowym, w pełni niezależnym zawieszeniem i nowym układem przeniesienia mocy. Pojazd otrzymał 400-konny silnik wysokoprężny z maksymalnym momentem obrotowym 1870 Nm i automatyczną, 7-biegową przekładnią.
Załoga składa się z trzech żołnierzy, a liczba desantu została zwiększona do dziesięciu. Kierowca steruje dwoma osiami (opcjonalnie trzema) i ma do dyspozycji m.in. system noktowizyjny SENOP i kamerę cofania. Zasięg operacyjny to ponad 700 km, a maksymalna prędkość to ponad 100 km/h. Pojazd może pokonywać wzniesienia o nachyleniu podłużnym 60% i poprzecznym 30%, przeszkody terenowe o wysokości 0,6 m, rowy o szerokości 1,0 m, brody o szerokości 1,5 m, a także opcjonalnie przeszkody wodne.
Great news from Finland to start the week with! 🇫🇮
The Finnish Defence Forces purchases more Patria 6×6 armoured vehicles. 💪This additional purchase option is part of the previously signed agreement. The purchase includes 29 more vehicles, which will be delivered by the end of… pic.twitter.com/vYAInphvB2
— Patria Group (@group_patria) September 23, 2024