W piątek, 25 kwietnia 2025, Ministerstwo Obrony Indii poinformowało, że laboratorium badań obronnych i rozwoju DRDL (Defence Research & Development Laboratory) z Hajdarabadu w stanie Telangana, podległe pod Agencję Badań i Rozwoju Technologii Wojskowych DRDO (Defence Research and Development Organisation), przeprowadziło testy naziemne demonstratora technologii silnika strumieniowego z ponaddźwiękową komorą spalania typu scramjet, zbudowanego w skali.
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Indii
Testy zostały przeprowadzone wczoraj w nowo zbudowanym ośrodku Scramjet Connect Test Facility we wspomnianym Hajdarabadzie. Obejmowały ciągłą pracę urządzenia o nazwie Active Cooled Scramjet Subscale Combustor przez ponad 1000 sekund (ponad 16 minut i 40 sekund). Jak jego nazwa wskazuje jest to zeskalowana komora spalania silnika strumieniowego z aktywnym chłodzeniem.
Była to kontynuacja wcześniejszego testu trwającego 120 sekund, przeprowadzonego w styczniu 2025. Po drugim udanym teście system wkrótce będzie gotowy do pełnowymiarowych testów komory spalania.
Celem projektu jest budowa pełnowymiarowego silnika strumieniowego typu scramjet, który będzie służył do napędzania hipersonicznego pocisku manewrującego, który będzie zdolny do lotu z prędkością ponad Ma5 (czyli ponad 6100 km/h) przez długi czas.
Testy w Hajdarabadzie potwierdziły projekt komory spalania podczas długotrwałej, ciągłej pracy, symulując rzeczywisty lot, jak również możliwości wspomnianego ośrodka testowego. Jest to wynik połączonych wysiłków laboratoriów DRDO, przemysłu i środowisk akademickich, tworząc solidną podstawę dla indyjskiego programu rozwoju hipersonicznych pocisków manewrujących, znanego jako Projekt Vishnu, który zainicjowano w ubiegłym roku.
Minister Obrony Shri Rajnath Singh pogratulował DRDO, partnerom przemysłowym i środowisku akademickiemu niezwykłego osiągnięcia. Określił ten sukces jako odzwierciedlenie silnego zaangażowania rządu w rozwój kluczowych technologii broni hipersonicznej dla kraju. Sekretarz Departamentu Badań i Rozwoju Obronności oraz Przewodniczący DRDO dr Samir V Kamat pogratulował Dyrektorowi Generalnemu działu Missiles & Strategic Systems w DRDO Shri U Raja Babu, Dyrektorowi DRDL dr GA Srinivasa Murthy oraz całemu zespołowi za udane testy.
W ramach Projektu Vishnu, DRDO dąży do opracowania pocisku manewrującego o zasięgu do 1500-2500 km, zdolnego do osiągania prędkości nawet powyżej Ma9, dzięki napędowi strumieniowemu typu scramjet. Pocisk ma być dostępny w wariantach lądowym i morskim (dla okrętów nawodnych i potencjalnie okrętów podwodnych).
Równolegle rozwijany jest hipersoniczny pocisk szybujący dalekiego zasięgu (LRHM), którego demonstrator ostatnio zaprezentowano po raz pierwszy z bliska wraz z transporterem-wyrzutnią na pięcioosiowym podwoziu BEML-Tatra T815. Przypomnijmy, że system został przetestowany 16 listopada 2024, a pocisk miał osiągnąć prędkość ponad Ma9 i zasięg lotu 1500 km.
Oba opisane programy są następstwem programu demonstracyjnego HSTDV (Hypersonic Technology Demonstrator Vehicle) o napędzie strumieniowym, którego pierwszy test został pomyślnie przeprowadzony 7 września 2020 (poprzedził go faktycznie test z 12 czerwca 2019, ale był częściowo nieudany). Wstępny projekt pocisku HSTDV ukończono w 2004 z pomocą Izraela, Wielkiej Brytanii i Rosji. Ma masę około 1 tony oraz długość 5,6 m, z czego 3,7 m to wlot powietrza wraz z silnikiem strumieniowym umieszczonym w środkowej części kadłuba. Do prób w tunelu aerodynamicznym używano modelu w skali 1:16.
Na początku 2024 informowano, że DRDO zamierza rozwijać na bazie doświadczeń z HSTDV dwa typy pocisków hipersonicznych: napędowe pociski manewrujące oraz pociski szybujące, co potwierdzają napływające z Indii najnowsze informacje.
Warto dodać, że równolegle od 2011 trwają prace nad hipersonicznym wariantem rosyjsko-indyjskiego pocisku PJ-10 Brahmos, czyli BrahMos-II (K), który ma osiągać prędkości Ma7–Ma8 i zasięg przekraczający 1500 km. Również ma być napędzany silnikiem strumieniowym typu scramjet. Projekt ten, choć opóźniony w stosunku do pierwotnych planów (zakładających wprowadzenie do 2017), jest obecnie przewidywany do osiągnięcia gotowości operacyjnej do 2028-2030 i trafi na platformy lądowe, morskie i lotnicze (w 2024 został czasowo zawieszony z powodu sporów ze stroną rosyjską).
India takes a major leap in #HypersonicTech!
DRDL, a Hyderabad based lab under @DRDO_India, successfully completed 1000+ sec ground test of Active Cooled Scramjet Combustor at its new #Scramjet Connect Test Facility. This paves the way for flight-worthy #HypersonicCruiseMissile… pic.twitter.com/9NwvvheehD
— Ministry of Defence, Government of India (@SpokespersonMoD) April 25, 2025