W piątek, 7 maja 2025, amerykański magazyn Forbes poinformował, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa w ramach wstrzymania pomocy wojskowej Ukrainie, zaprzestała również wsparcia ukraińskich samolotów wielozadaniowych F-16AM/BM w zakresie walki radioelektronicznej (WRE).
Zdjęcie: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Przypomnijmy, że Ukraina otrzymała deklaracje z czterech państw na przekazanie 95 F-16AM/BM: 19 egzemplarzy z Danii, 24 z Królestwa Niderlandów, 22 z Norwegii oraz 30 z Belgii (z tego ostatniego opóźnią się). Jak dotąd dotarło co najmniej 18 z Danii i Królestwa Niderlandów, ale jeden został omyłkowo zestrzelony przez własną obronę powietrzną (Kolejne wsparcie dla ukraińskich F-16AM/BM).
Ukraińskie F-16 są uzbrojone w pociski rakietowe klasy powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9L/M Sidewinder, średniego zasięgu AIM-120B AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) oraz kierowane satelitarnie szybujące bomby lotnicze GBU-39/B SDB I (Small Diameter Bomb). Ukraińcy posiadają nowsze AIM-120C i AIM-9X, ale te drugie do zestawów NASAMS.
Samoloty przenoszą również zasobniki walki radioelektronicznej AN/ALQ-131(V) ECM (Electronic Countermeasures). I to w przypadku tych ostatnich zawieszenie amerykańskiej pomocy wojskowej stanowi problem. Wymagają bowiem ciągłego opracowywania, testowania i dostarczania pełnego spektrum wsparcia oprogramowania w zakresie walki elektromagnetycznej, gdyż ta bez przerwy ewoluuje. W lipcu 2024 zajmowała się tym amerykańska 68. Eskadra Walki Radioelektronicznej USAF (68th Electronic Warfare Squadron; część 350th Spectrum Warfare Wing) z bazy lotniczej Eglin na Florydzie z partnerami duńskimi i norweskimi.
Oprócz tego eks-duńskie samoloty wyposażono w zasobniki PIDS+ (Pylon Integrated Dispensing System) do flar i dipoli oraz ECIPS+ (Electronic Combat Integrated Pylon Systems) opracowane przez duńską spółkę Terma. Te drugie przenoszą czujniki systemu ostrzegania o odpalonych pociskach rakietowych Hensoldt AAR-60(V)2 i system walki radioelektronicznej AN/ALQ-162. Jednak to AN/ALQ-131(V) ECM zapewnia ukraińskim samolotom przewagę nad rosyjskimi środkami obrony, dopóki będą dostosowywane w zakresie oprogramowania i częstotliwości prowadzenia zakłóceń.
Na szczęście, jak zauważa magazyn Forbes, do 6 lutego Ukrainy rozpoczęły się dostawy eks-francuskich samolotów wielozadaniowych Dassault Mirage 2000-5F, z których jeden zadebiutował w boju 7 marca zestrzeliwując rosyjski pocisk manewrujący Raduga Ch-101. W zakresie WRE, francuskie samoloty przenosiły pierwotnie zestawy systemu ostrzegania przed odpalony pociskami rakietowymi Serval, system walki radioelektronicznej Sabre oraz wyrzutnik flar i dipoli Eclair. W ramach modernizacji na potrzeby ukraińskie otrzymały jednak zintegrowany zestaw walki radioelektronicznej ICS Mk 2 (Integrated Countermeasures Suite) lub w pełni cyfrowy ICS Mk 3.
W ostatnich dniach Amerykanie mieli wstrzymać również wsparcie wywiadowcze dla Ukrainy. W zamian odpowiednie informacje zaczęli dostarczać Francuzi. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, USA częściowo wznowiły udostępnianie danych.