W piątek, 14 lutego 2025, w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej (TED Tenders Electronic Daily) pojawiło się ogłoszenie agencji zakupów obronnych FMI (Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse) przy Ministerstwie Obrony Danii dotyczące zamiaru zawarcia umowy z norweską spółką Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) na dostawy pocisków przeciwokrętowych Naval Strike Missile (NSM).
Zdjęcie: Kongsberg Defence & Aerospace
Zgodnie z opublikowaną informacją, FMI chce zawrzeć kontrakt międzyrządowy z Norwegią na zakup pocisków NSM od KDA o wartości od 900 mln DKK (501,882 mln zł) do 1,5 mld DKK (836,47 mln zł). Dokładna wartość umowy pozostaje niejawna z uwagi na potrzebę zachowania poufnych informacje w tajemnicy. W ocenie FMI, po zakończeniu badania rynku, pociski NSM zostały wskazane jako najlepsza opcja w zakresie spełnienia wymogów operacyjnych, jak również w zakresie najniższej ceny i najszybszego czasu dostawy. Ponadto pociski NSM spełniają wymóg w zakresie interoperacyjności z państwami sojuszniczymi.
Według informacji portalu branżowego Naval News, konkurentem dla NSM był pocisk RBS15 Mk3+ (aka. Mk4 Gungnir) od szwedzkiej spółki Saab Defence and Security.
NSM zastąpią pociski przeciwokrętowe RGM-84L-4 Harpoon, w związku m.in. z donacją na rzecz walczącej Ukrainy baterii rakietowej obrony wybrzeża z tymi pociskami, zgodnie z decyzją z 23 maja 2022 i zaprezentowaną już u nowego odbiorcy 10 kwietnia 2023.
Wiadomo też, iż pociski NSM zostaną zintegrowane z trzema fregatami rakietowymi typu Iver Huitfeldt, które w ramach modernizacji MLU (Mid-Life Update) otrzymają również nowe radary kierowania ogniem. Nie jest jasne, czy pociski trafią na uzbrojeni dwóch okrętów wsparcia typu Absalon, ale niewykluczone że mogą je otrzymać oceaniczne okręty patrolowe nowej generacji typu MPV80, które w liczbie do sześciu egzemplarzy po 2025 wybudują spółki Odense Maritime Technology i SH Defence w celu zastąpienia czterech jednostek typu Thethis.
Po zawarciu umowy pomiędzy FMI a KDA, Dania stanie się 15. użytkownikiem pocisków przeciwokrętowych NSM Block 1A, które zostały opracowane na początku XXI wieku i były dostarczane norweskim siłom zbrojnym w latach 2011–2015 jako Nytt sjømålsmissil. Obecnie pociski NSM są na uzbrojeniu sił zbrojnych 14 państw (w tym 11 z NATO i UE), z których można wymienić: Polskę, Łotwę, Australię, Belgię, Hiszpanię (wybrane 9 września 2022), Kanadę, Indie, Indonezję, Malezję, Niemcy, Norwegię (22 grudnia 2022 zamówiono dodatkowe pociski), Królestwo Niderlandów (12 grudnia 2022), Rumunię, USA (US Navy i USMC), Wielką Brytanię (23 listopada 2022) oraz potencjalnie Ukrainę.
Z pociskami NSM w przyszłości ma zostać zintegrowana europejska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa EuroPULS, bazująca na izraelskim projekcie. W październiku 2023 zaprezentowano koncepcję wariantu NSM wystrzeliwanego z okrętów podwodnych, NSM-SL (Submarine Launched), a mianowicie z 533-mm wyrzutni torpedowych.
Opracowano też wariant lotniczy JSM (Joint Strike Missile), na zakup którego zdecydowały się dotąd Norwegia jako inicjator programu, USA, Japonia i Australia. W przyszłości dołączą do nich Finlandia i Włochy, a tym systemem uzbrojenia jest zainteresowana Polska, która poszukuje pocisku przeciwokrętowego dla F-35A Husarz – brany pod uwagę jest także większy AGM-158C LRASM od Lockheed Martin. Dania również potencjalnie mogłaby zamówić JSM dla swoich zamówionych 27 F-35A Lightning II.
W celu zaspokojenie popytu zarówno na pociski JSM, jak i NSM, Kongsberg rozbuduje możliwości produkcyjne w USA i Australii. Tymczasem następcą NSM ma być zamówiony przez Norwegię i Niemcy nowy ponaddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy o kryptonimie 3SM (SuperSonic Strike Missile) Tyrfing.