Lawinowo rośnie zaangażowanie żołnierzy WOT w pomoc ukraińskim uchodźcom, których coraz więcej napływa do naszego kraju. Brygady OT z Podkarpacia i Lubelszczyzny wydelegowały do zadań już po kilkuset żołnierzy, którzy w bardzo szerokim zakresie wspierają pracę punktów recepcyjnych i informacyjnych na polsko – ukraińskiej granicy (Zambijscy studenci są już bezpieczni. Żołnierze WOT zapewniają ich ewakuację z Ukrainy).
Lawinowo rośnie zaangażowanie żołnierzy WOT w pomoc ukraińskim uchodźcom, których coraz więcej napływa do naszego kraju / Zdjęcia: DWOT
Żołnierze WOT rejestrują uchodźców, wydają ciepłe posiłki, kanapki i herbatę, kierują ruchem, zapewniają transport do miejsc czasowego pobytu, na dworcach pomagają w przemieszczaniu się osobom starszym i niepełnosprawnym oraz wykonują wiele innych czynności zabezpieczających przyjęcie ofiar rosyjskiej napaści na Ukrainę. Żołnierze WOT są we wszystkich punktach recepcyjnych na ścianie wschodniej.
Bardzo szybko rośnie też liczba wniosków o wsparcie wojska jakie składają wojewodowie z innych województw, gdzie kierowani są uchodźcy. Każda z brygad OT wydzieliła kilkudziesięcioosobową Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców, oznacza to, że takie wsparcie ze strony WOT jest na wyciągnięcie ręki wszystkich wojewodów. Celem działania tych grup jest wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy.
W skład każdej takiej grupy wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi.
Dlaczego to robimy? Bo jesteśmy przekonani, że pomagając ukraińskim uchodźcom umacniamy morale i motywację do walki ukraińskich żołnierzy – przekonuje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wojska Obrony Terytorialnej od 24 lutego br. funkcjonują w zmienionym – podwyższonym reżimie. Do koszar zostali powołani żołnierze WOT z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W 12-godzinnej gotowości pozostają żołnierze wszystkich pozostałych dwunastu brygad OT z całej Polski. Do najważniejszych w tej chwili zadań jakie podejmuje WOT należy wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i pracy punktów przyjęcia uchodźców oraz wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy państwa (WOT tworzy Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców, Najwyższy w historii WOT współczynnik stawiennictwa, WOT: Zmiana statusu do natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy).
Informacja prasowa Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej