W środę, 15 stycznia 2025, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Japonii kolejnej partii lotniczych pocisków manewrujących AGM-158B/B-2 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles-Extended Range) za maksymalnie 39 mln USD (161,79 mln zł).
Wizualizacja F-15JSI z pociskiem AGM-158B JASSM-ER / Grafika: Boeing
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Tokio wnioskował o możliwość pozyskania 16 egzemplarzy bojowych pocisków manewrujących AGM-158B/B-2 JASSM-ER o zasięgu ponad 1000 km.
Ponadto, w pakiecie uwzględniono też następujące elementy inne niż według definicji MDE (Major Defense Equipment): makiety gabarytowo-masowe pocisków AGM-158 JASSM (DATM) i kontenery transportowe, odporne na zakłócenia odbiorniki GPS typu JAGR (JASSM Anti-jam Global Positioning System Receiver), wsparcie w zakresie amunicji i sprzęt pomocniczy, części zamienne, materiały eksploatacyjne i akcesoria oraz wsparcie w zakresie napraw i zwrotów, wsparcie w zakresie integracji i testowania oraz sprzęt, dostawy i wsparcie oprogramowania niejawnego i jawnego, publikacje niejawne i jawne oraz dokumentacja techniczna, szkolenie personelu i sprzęt, wsparcie w zakresie transportu powietrznego, usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego świadczone przez rząd USA i wykonawcę umowy (Lockheed Martin), badania i ankiety oraz inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
Jest to druga partia tych pocisków dla Japonii. Zgodę na zakup pierwszej, liczącej 50 egzemplarzy w pakiecie za maksymalnie 104 mln USD (wówczas 430,51 mln zł), wydano 28 sierpnia 2023. Umowa międzyrządowa (Letter of Offer and Acceptance, LOA) z USA w tej sprawie została zawarta 4 lipca 2024, a umowa produkcyjna – 27 września 2024.
Jest to także druga zgoda w tym roku na uzbrojenie lotnicze do Kraju Kwitnącej Wiśni. 2 stycznia Tokio otrzymało zielone światło na pozyskanie aż 1200 pocisków rakietowych średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) w najnowszych wersjach C-8 i D-3 za maksymalnie 3,64 mld USD (wówczas 15,11 mld zł). Natomiast 1 listopada 2024 zamówiono czwartą partię pocisków przeciwokrętowych JSM (Joint Strike Missile) za 1,9 mld NOK (wówczas 691,675 mln zł).
Pierwsze dwa typy pocisków wejdą na uzbrojenie samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35 Lightning II (w wersjach F-35A i F-35B) oraz przewagi powietrznej Mitsubishi F-15J/DJ Kai, z których 98 egzemplarzy obecnie przechodzi modernizację do standardu F-15JSI (Japanese Super Interceptor).
Już w grudniu 2017 Ministerstwo Obrony Japonii informowało o planach integracji samolotów F-15J z pociskami manewrującymi AGM-158 JASSM i AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile). Z tym, że 5 sierpnia 2021 zrezygnowano z zakupu LRASM.
Warto dodać, że pociski JASSM-ER mogą też być brane w ogłoszonym 6 sierpnia 2023 planie zbadania koncepcji zmodyfikowania średnich samolotów transportowych Kawasaki C-2 pod kątem przenoszenia w ładowni spaletyzowanych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu, wystrzeliwanych po zrzucie w powietrzu.
W ostatnich miesiącach na zakup pocisków JASSM-ER zdecydowały się również Polska (400 egz.), Finlandia (nieujawniona liczba) i Królestwo Niderlandów (120 egz.), a w dalszej kolejności dołączą do nich Australia i Niemcy.
Pociski z rodziny JASSM jak dotąd przynajmniej dwukrotnie wykorzystano bojowo. W kwietniu 2018 amerykańskie bombowce B-1B Lancer wystrzeliły 18 z nich na cele w Syrii, a 27 października 2019 nieujawniona liczba pocisków została wykorzystana do zniszczenia siedziby przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadiego w tym kraju, w rejonie granicy z Turcją (nie podano publicznie czy B-1B użyły tychże pocisków w ostatnim ataku z 2 lutego 2024 na cele irańskie w Syrii i Iraku).