W czwartek, 3 kwietnia 2025, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 z Warszawy (WZL-2), wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), poinformowały, że w dniach 27-28 marca br. delegacja spółki gościła w zakładach portugalskiej spółki OGMA – Indústria Aeronáutica de Portugal, w zakresie spotkań poświęconych potencjalnym obszarom współpracy.
Dyskusje koncentrowały się na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych oraz możliwościach synergii w zakresie rozwoju nowych projektów. Spotkania te, pozwoliły nam na wymianę doświadczeń i pogłębienie relacji biznesowych, które mogą zaowocować długoterminową współpracą.
Dziękujemy za owocne rozmowy i konstruktywne podejście do wyzwań w przyszłości. Wierzymy, że możliwość wspólnego działania przyczyni się do realizacji innowacyjnych projektów, które wzmocnią pozycję rynkową obu stron – czytamy w komunikacie prasowym WZL-2
OGMA Grupo Embraer została założona w 1918 roku i jest spółką specjalizującą się w usługach wsparcia eksploatacji, remontów i przeglądów (Maintenance, Repair & Overhaul, MRO) dla samolotów, silników lotniczych i produkcji usług aerostrukturalnych. Partnerstwo, etyka, wydajność i doskonałość usług towarzyszą ewolucji w zakładzie Alverca do Ribatejo od ponad 100 lat. Jest to zespół wyspecjalizowanych profesjonalistów, którzy codziennie pracują, aby przekraczać oczekiwania klientów, oferując usługi wysokiej jakości i doskonałości. Ten pracodawca zatrudnia ponad 1700 pracowników zaangażowanych w działalność biznesową i obszary wsparcia, OGMA jest firmą napędzaną przez ludzi z know-how, którzy każdego dnia dokładają wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby klientów, dzięki czemu OGMA jest jedną z firm eksportujących, które generują wartość dla gospodarki krajowej i lokalnej, a także światowym punktem odniesienia w branży MRO.
W portugalskich zakładach przeglądy i naprawy na koszt USA przechodzą średnie samoloty transportowe Lockheed C-130H Hercules. Z pięciu zamówionych do Portugalii skierowano trzy, pozyskane procedurą w ramach programu C-130 Ramp-to-Ramp (R2R), czyli bezpośrednio z sił zbrojnych (dwa już odebrano: 12 grudnia 2023 i 12 lutego 2025). Dwa pozostałe z piątki w ramach pierwotnej umowy EDA (Excess Defense Articles) przechodzą obsługi okresowe/przegląd strukturalny PDM w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy, trafiły tam 15 lipca 2022 oraz 18 października 2022.