W czwartek, 15 maja 2025, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że wspólnie z Federalnym Ministerstwem Obrony i siłami przemysłu zostanie opracowany uderzeniowy system rakietowy dalekiego zasięgu, który ma precyzyjnie razić cele na zapleczu przeciwnika na dystansie ponad 2000 km. Jednocześnie oba kraje będą podejmować wysiłki na rzecz bezpieczeństwa w Europie i stymulować wzrost gospodarczy u siebie.
Zdjęcie poglądowe: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii
Dzisiejsza deklaracja jest wynikiem porozumienia obronnego Trinity House wzmacniające współpracę wojskową obu członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, które podpisano 23 października 2024. Jest to pierwsza w swoim rodzaju dwustronna umowa obronna między Wielką Brytanią a Niemcami.
Federalny minister obrony Niemiec Boris Pistorius, będzie dziś gościł swojego odpowiednika, ministra obrony Wielkiej Brytanii Johna Healeya, na pierwszej radzie ministrów obrony Trinity House w Berlinie. Uczestnicy omówią, w jaki sposób umowa przynosi już realne korzyści, od odstraszania zagrożeń na wschodniej flance NATO po tworzenie miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników i napędzanie inwestycji w kraju.
Nowy system precyzyjnego, głębokiego rażenia o zasięgu ponad 2000 km będzie należał do najnowocześniejszych systemów kiedykolwiek zaprojektowanych przez Wielką Brytanię. Jego celem będzie ochrona brytyjskiego społeczeństwa i wzmocnienie odstraszania NATO, a jednocześnie wzmocnienie brytyjskiego i europejskiego sektora obronnego.
Dyskusje w Berlinie będą dotyczyć również wspólnego programu zamówień na lekkie torpedy Sting Ray Mod 2, które wejdą na uzbrojenie niemieckich i brytyjskich samolotów patrolowych i zwalczania okrętów podwodnych Boeing P-8A Poseidon. Program ten zwiększy zdolność marynarek wojennych Wielkiej Brytanii i Niemiec do przeciwdziałania zagrożeniom podwodnym, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo obu państw.
Nowe zobowiązanie obejmuje również zakup przez Niemcy nowoczesnych brytyjskich mostów pontonowych, co pozwoli na realizację rządowego planu zmian poprzez wspieranie miejsc pracy na północnym zachodzie. Choć nie wskazano typu to mogą to być Medium Girder Bridge (MGB) od WFEL, które ostatnio zamawiano w 2020.
Minister obrony Wielkiej Brytanii John Healey powiedział:
Wielka Brytania i Niemcy nigdy nie były sobie tak bliskie, a umowa Trinity House już teraz wywiera pozytywny wpływ na nasze bezpieczeństwo i gospodarkę. Dzięki tej współpracy sektor obronny staje się motorem wzrostu gospodarczego – tworzymy miejsca pracy, rozwijamy umiejętności i napędzamy inwestycje w Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Jak podkreśla komunikat prasowy, w coraz bardziej niebezpiecznym świecie NATO i europejscy sojusznicy działają zjednoczeni. Wspólnie z Niemcami, Wielka Brytania pozostaje liderem w dziedzinie wsparcia Ukrainy, obrony wschodniej flanki NATO i wspólnych inwestycji w zdolności nowej generacji. Decyzja ta jest kontynuacją zobowiązania premiera Keira Starmera do zwiększenia wydatków na obronność, co jest wyrazem uznania kluczowego znaczenia gotowości bojowej w dobie globalnej niepewności. Zgodnie ze Spring Statement skierowanym przez kanclerz skarbu Rachel Reeves do parlamentu 26 marca br., na obronę narodową w latach 2025-2026 zostanie przeznaczone dodatkowe 2,2 mld GBP (10,94 mld zł), tak aby w 2027 wydatkowanie na obronę sięgnęło poziomu 2,5% PKB.
Od czasu podpisania w październiku porozumienia Trinity House załogi niemieckie dołączyły do personelu RAF-u w dwóch lotach na pokładzie brytyjskich samolotów Poseidon MRA Mk1. Brytyjska flota odgrywa kluczową rolę w śledzeniu rosyjskich okrętów w pobliżu wód terytorialnych Zjednoczonego Królestwa.
Ministrowie obrony spotkają się ponownie jutro (w piątek 16 maja) ze swoimi odpowiednikami z Polski, Włoch i Francji na spotkaniu ministrów obrony Europejskiej Grupy Pięciu (E5) w Rzymie.
Ministrowie z Wielkiej Brytanii i Niemiec spotkają się ponownie w czerwcu wraz z ponad 50 państwami i partnerami, gdy wspólnie będą gospodarzami kolejnego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Od czasu objęcia przewodnictwa przez Wielką Brytanię zadeklarowano, że na wsparcie militarne dla Ukrainy zostanie przeznaczona kwota prawie 23 mld GBP (115,76 mld zł).
Umowa Trinity House realizuje rządowy Plan Zmian (Plan for Change) poprzez zwiększenie bezpieczeństwa narodowego przy jednoczesnym wzmocnieniu bazy przemysłowej i wspieraniu tworzenia wykwalifikowanych miejsc pracy w kraju. Dlatego rząd Keira Starmera znacznie zwiększa również udział wydatków Ministerstwa Obrony na zakup sprzętu w przypadku nowych technologii, takich jak technologie podwójnego zastosowania, systemy bezzałogowe i autonomiczne oraz możliwości oparte na sztucznej inteligencji, przeznaczając na ten cel co najmniej 10% środków w latach 2025–2026.
Warto dodać na koniec w kontekście tematu przewodniego, że Niemcy są stroną europejskiej inicjatywy rozwoju zdolności do precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu, wraz z Polską, Francją i Włochami.