We wtorek, 15 kwietnia 2025, amerykański portal branżowy The War Zone ujawnił informację od spółki Lockheed Martin, którą uzyskał na wystawie Sea Air Space 2025, zaplanowanej przez stowarzyszenie Navy League na 6-9 kwietnia br. w Gaylord National Convention Center w National Harbor w stanie Maryland. Otóż amerykańskie Wojska Lądowe (US Army) są zainteresowane opracowaną dla Korpusu Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC) bezzałogową wyrzutnią pocisków manewrujących Tomahawk na lekkim podwoziu JLTV (Joint Light Tactical Vehicle).
Zdjęcie: Lance Cpl. Migel Reynosa, 1st Marine Division, USMC via DVIDS
Zgodnie z relacją, Edward Dobeck, dyrektor programowy działu Launching Systems w Lockheed Martin, dyskutując o wdrażanej w US Army ciężkiej wyrzutni rakietowej Typhon oraz lekkiej bezzałogowej LRF (Long Range Fires) w USMC, ujawnił, że wojska lądowe chciałyby także pozyskać zdolności jakie wprowadza Korpus.
Odbyło się kilka dyskusji na temat tego, jak być może uczynić go [Typhon] lżejszym, powiedział redakcji The War Zone Edward Dobeck. US Army i inne rodzaje sił zbrojnych wykazują również pewne zainteresowanie tą jednoogniwową wyrzutnią opartą na JLTV, ponieważ stanowi ona dobre uzupełnienie większego czteroogniwowego kontenera znajdującego się na ciężkiej ciężarówce.
Wynika to z faktu, że jest znacznie mniejsza – samobieżna platforma JLTV 4×4 z jednym pociskiem kontra wyrzutnia czterech pocisków, ale holowana za pomocą transportera Oshkosh M983A4 HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck).
System Typhon (pol. Tyfon – pół-człowiek, pół-wąż z mitologii greckiej) jest zdolny do użycia pocisków manewrujących RGM-109M Tomahawk Block V oraz przeciwlotniczych/przeciwokrętowych pocisków rakietowych RIM-174 SM-6 ERAM (zmodyfikowanych), dzięki uniwersalnym modułom startowym Mark 70 Mod 1 (na bazie okrętowego Mark 41 VLS). Został opracowany w programie MRC (Mid-Range Capability), który obecnie określany jest jako SMRF (Strategic Mid-range Fires System). Co ciekawe, systemem są zainteresowane Filipiny (gdzie był rozmieszczony na ćwiczeniach) oraz potencjalnie Niemcy (gdzie mają trafić amerykańskie wyrzutnie w 2026). Wcześniej jednak bateria Typhon weźmie udział w australijskim ćwiczeniu Talisman Sabre 2025, które zaplanowano na lato br.
Elementy baterii systemu Typhon / Zdjęcie: Lockheed Martin
Jeśli chodzi o LRF, to jest to drugi typ wyrzutni Remotely Operated Ground Unit for Expeditionary (ROGUE) Fires, opracowanej w ramach programu NMESIS (Navy Marine Expeditionary Ship Interdiction System), zgodnie z inicjatywą Force Design 2030. Pierwszy typ dostosowano do użycia dwóch pocisków przeciwokrętowych RGM-184A NSM (Naval Strike Missile).
LRF może przenosić pojedynczy pocisk manewrujący RGM-109E Tomahawk Block V w wersji przeciwokrętowej Maritime Strike Tomahawk, które USMC zamówił po raz pierwszy w 2021, zgodnie z planami z 2020. Pierwszą baterię systemu zaprezentowano w Camp Pendleton, 23 lipca 2023. Do końca obecnej dekady planowane jest sformowanie batalionu (dywizjonu) artylerii dalekiego zasięgu, wyposażonego w wyrzutnie LRF.
W tej chwili [Marines] nabywają Tomahawki do tych [wyrzutni LRF], ale to ten sam kontener startowy, który znajduje się w wyrzutni Mark 41 VLS — powiedział Dobeck. Nie jest jasne, jakie dodatkowe zmiany mogą być konieczne, aby LRF mógł wystrzelić SM-6 lub inne już zintegrowane z Mk 41 VLS.