W czwartek, 29 lutego, w Warszawie, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę dotyczącą pozyskania Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS) dla II fazy programu Wisła oraz programu Narew. W uroczystości uczestniczyli m.in. wiceminister ON Paweł Bejda i Ambasador USA w Warszawie, Mark Brzezinski.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Umowa została zawarta pomiędzy Skarbem Państwa – Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych. Wartość zamówienia wynosi ok. 2,53 mld USD netto/3,112 mld USD brutto (10,07 mld zł netto/12,39 mld zł brutto. Umowa zostanie zrealizowana w latach 2024-2031.
Przedmiotem umowy jest pozyskanie elementów Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową IBCS w tym niezbędnego sprzętu dowodzenia i łączności, który jest wymagany dla pozyskiwanych w ramach realizacji II fazy sześciu baterii Wisła oraz 23 zestawów Narew. Szczegółowy zakres kontraktu obejmuje zakup wybranych urządzeń łączności dla systemów Wisła i Narew, systemów pasywnej identyfikacji swój-obcy IFF, urządzeń kryptograficznych, realizacji prac nad oprogramowaniem, rozbudowę infrastruktury laboratoryjnej, integrację w ramach systemu IBCS radarów dla systemu Wisła i Narew oraz wyrzutni programu Narew, a także przeprowadzenie pointegracyjnych testów poligonowych obejmujących współdziałanie wszystkich elementów zestawów Narew oraz Wisła. Przedmiotowa umowa zakłada również wsparcie logistyczne, techniczne oraz zapas części zamiennych.
Docelowo w ramach realizacji niniejszej umowy, jak i podpisanej 20 lutego br. umowy offsetowej, planowane jest przeprowadzenie integracji komponentów Wisła i Narew z systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS, jak również pozyskanie zdolności do szkolenia kadr technicznych w specjalistycznych laboratoriach, w warunkach środowiska sieciocentrycznego systemu wsparcia dowodzenia i kierowania walką dla przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła i krótkiego Narew.
Obrona naszej przestrzeni powietrznej jest sprawą kluczową dla naszego rządu, dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Podejmujemy wszystkie wysiłki, żeby miało to miejsce tu i teraz oraz zabezpieczyć nas na przyszłość. Program “Wisła” i program “Narew” będą dzięki temu systemowi najnowocześniejsze na świecie. Będziemy drugim państwem po Stanach Zjednoczonych z tym systemem – systemem dowodzenia zintegrowanym i najnowocześniejszym. To jest po to, żeby najpierw zlokalizować obiekt, później go zidentyfikować, a w finale unieszkodliwić. Obrona polskiego nieba jest dla nas sprawą nie tylko honoru, ale jest dla nas sprawą bezpieczeństwa każdego dnia, każdego z naszych rodaków – zaznaczył szef MON.
Zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotnicza i przeciwrakietową w niezwykły sposób zmieni oblicze Wojska Polskiego. Ponad 2,5 mld dolarów to jest właśnie II faza Wisły. To jest ogromny wydatek, obronny wysiłek podatnika polskiego. Chciałbym podziękować tym, dzięki którym możemy to realizować. Dziękuję wszystkim moim rodakom. Dziękuję wszystkim tym, którzy składają się dziś na transformację Wojska Polskiego. Bez wspólnoty Polaków nie byłoby to możliwe – mówił wicepremier W. Kosiniak – Kamysz.
Przypomnijmy, że 11 września 2023, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na sprzedaż do Polski kolejnych zestawów systemu IBCS za maksymalnie 4 mld USD (15,93 mld zł).
Zgodnie z upublicznioną wówczas informacją, rząd w Warszawie wnioskował o możliwość pozyskania 93 kabin stanowisk dowodzenia i kierowania walką EOC (Engagement Operations Center) oraz 175 radioliniami w ramach zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network). Uwzględnione są także szyfratory sieciowe, rozwój oprogramowania IBCS i integrację komponentów, wsparcie techniczne rządu USA i wykonawcy umowy (Northrop Grumman), infrastrukturę Laboratorium Integracji Systemów (SIL), narzędzia i sprzęt do testowania SIL, wsparcie techniczne rządu USA i wykonawcy umowy dla SIL, infrastruktura i sprzęt do testów w locie (systemu Patriot), cele do prób w locie, koszty i opłaty na poligonie doświadczalnym, usługi i wsparcie w zakresie prób w locie świadczone przez rząd USA i producentów oryginalnego sprzętu (Raytheon i Lockheed Martin) oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programu.
Wcześniej, bo 5 września 2023, pierwszego dnia XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2023 w Kielcach, ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy zatwierdził trzy umowy na pozyskanie elementów 3 dywizjonów, czyli 6 kolejnych baterii systemu Patriot/IBCS w ramach realizacji II fazy programu Wisła. Zakontraktowano wówczas 12 radarów dookólnych LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), 48 wyrzutni M903 systemu MIM-104 Patriot oraz zapas rakietowych pocisków przechwytujących PAC-3 MSE. Zakontraktowane zostały również pakiety szkoleniowy i logistyczny.
Tego samego dnia podpisano dwie umowy wykonawcze w programie Narew – ponad tysiąca rakiet CAMM-ER oraz 138 wyrzutni rakiet dostosowanych do współpracy z IBCS. Zakontraktowany został również transfer technologii zapewniający produkcję w Polsce zarówno pocisków rakietowych, jak i wyrzutni oraz szeroki pakiet szkoleniowy i logistyczny.
25 sierpnia 2023 podpisano umowę offsetową z Lockheed Martin Global Inc. oraz Raytheon Company (część korporacji RTX) na łącznie 13 zobowiązań w II fazie programu Wisła, o sumarycznej wartości ok. 1 mld złotych, a termin ich realizacji został określony na okres do 5 lat. Polski przemysł obronny pozyska w efekcie technologie związane z systemami radiolokacyjnymi, w tym radarami LTAMDS, oraz systemem dowodzenia (C2).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.