We wtorek, 8 października 2024, minister sił zbrojnych Francji Sébastien Lecornu poinformował w wywiadzie dla dziennika SudQuest, że trwa modernizacja samolotów wielozadaniowych Dassault Mirage 2000-5F przeznaczonych dla Ukrainy, które 6 czerwca br. obiecał Kijowowi prezydent Emmanuel Macron.
Zdjęcie: Technical Sgt. Bob Sommer, USAF
Mirage 2000 do Ukrainę: dostawa nadal planowana na I kwartał 2025 roku. W (bazach lotniczych) Cazaux, w Gironde, zostaną one wyposażone w nowy sprzęt: do walki powietrze-ziemia i walki radioelektronicznej. Trwa szkolenie ukraińskich pilotów i mechaników – napisał na platformie społecznościowej X francuski minister w wątku na temat bieżących spraw bezpieczeństwa poruszonych w opublikowanym wywiadzie.
Choć francuski rząd nie poinformował ile samolotów otrzyma Ukraina, to 9 czerwca br. dziennik La Tribune zasugerował, że Paryż może przekazać tylko 6 z 26 posiadanych egzemplarzy.
Natomiast o modernizacji samolotów informował już 17 września br. SudQuest przy okazji artykułu o 80. rocznicy powstania ośrodka badań uzbrojenia lotniczego DGA EV (Direction générale de l’armement Essais en vol), mieszczącego się w 120. Bazie Lotniczej Commandant Marzac w Cazaux, w departamencie Żyronda. W tekscie pojawiła się informacja o dostosowaniu przyszłych ukraińskich samolotów do wykonywania uderzeń na cele naziemne.
Jak wspomniano, francuskie wojska lotnicze i kosmiczne (Armée de l’air et de l’espace) dysponują 26 samolotami wielozadaniowymi Dassault Mirage 2000-5F, które weszły do służby na początku lat 2000., jako głęboka modernizacja starszych wersji Mirage 2000 i mają różnić się od eksportowych Mirage 2000-5 m.in. dzięki zastosowaniu krajowych systemów samoobrony (Indonezja rezygnuje z Mirage 2000-5 i zamawia ostatnią partię Rafale, Zgoda na sprzedaż emirackich Mirage 2000-9 do Maroka, Używane Mirage 2000 dla Indii, Mirage 2000N wycofane ze służby).
Według aktualnych planów Mirage 2000-5F mają zostać wycofane z końcem lat 2020. lub na początku 2030., stopniowo zastępowane przez najnowocześniejsze Dassault Rafale F4.
Mirage 2000-5F są wyposażone w zmodernizowane dopplerowskie stacje radiolokacyjne serii RDY z mechanicznym skanowaniem, współpracujące z pociskami rakietowymi klasy powietrze-powietrze MBDA MICA, zastąpiono większość wyświetlaczy w kabinie kilkoma dużymi wielofunkcyjnymi wyświetlaczami i zmodernizowano interfejs zarządzania uzbrojeniem w celu wykorzystania zasobników celowniczych i szerokiej gamy kierowanego uzbrojenia klasy powietrze-ziemia. W porównaniu ze starszymi radiolokatorami RDI i RDM, RDY ma możliwość jednoczesnego śledzenia większej liczby celów i ulepszone funkcjonalności powietrze-ziemia.
Francja może dostarczyć te samoloty wraz z szeroką gamą uzbrojenia lotniczego, takiego jak wspomniane pociski MICA, ale może zostać dostosowany do przenoszenia uzbrojenia, które już Paryż przekazał Ukrainie – czyli pocisków manewrujących MBDA SCALP-EG czy bombami kierowanymi Safran AASM Hammer.
W kontekście szkoleń ukraińskich pilotów, wiele wskazuje na to, że te rozpoczęły już co najmniej pięć miesięcy temu. 18 maja br. pojawiło się bowiem nagranie wideo ze szkolenia Ukraińców na samolotach szkolno-szturmowych Dassault/Dornier Alpha Jet.
➡️ Mirage 2000 à destination de l’Ukraine : livraison toujours prévue au 1er trimestre 2025.
À Cazaux, en Gironde, ils seront dotés de nouveaux équipements : combat air-sol et défense anti-guerre électronique.
La formation des pilotes, et mécaniciens, ukrainiens se poursuit.
— Sébastien Lecornu (@SebLecornu) October 8, 2024
Tymczasem Ukraina już otrzymuje samoloty wielozadaniowe F-16AM/BM. Pierwsze 6 przekazała Dania w dniu 29 lipca br. (jeden został niestety utracony 26 sierpnia), a 6 października rozpoczęły się dostawy z Królestwa Niderlandów. Oba państwa zadeklarowały przekazanie, odpowiednio, 19 i 24 egzemplarzy. Swoje wycofywane F-16 obiecały także Norwegia (22 egzemplarze) oraz Belgia (30 egzemplarzy). Wkrótce do nich może dołączyć Grecja, która według doniesień medialnych ma przekazać 32 samoloty.
Ponadto, 22 września br., minister obrony Ukrainy Rustem Umierow ujawnił negocjacje dotyczące pozyskania samolotów Eurofighter Typhoon i JAS 39 Gripen, a według wcześniejszych doniesień medialnych rozmawiano też z Argentyną o 5 myśliwsko-szturmowych Dassault Super Étendard Modernisé.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.