W czwartek, 27 lutego 2025, w 1. Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych (lotnisko Latkowo) w Inowrocławiu, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał pakiet umów rozpoczynający procedurę leasingu śmigłowców uderzeniowych AH-64D Apache. W uroczystości wzięli również udział wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, odpowiedzialny za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego, a także przedstawiciele strony amerykańskiej i spółki Boeing.
Zdjęcia: st. kpr. Wojciech Król/CO MON
Jak poinformowała Agencja Uzbrojenia, w ramach zawartych umów Stany Zjednoczone przekażą do użytkowania przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej 8 szt. śmigłowców AH-64D Apache.
Oprócz leasingu zawarte umowy zabezpieczają również procesy eksploatacji i szkolenia personelu SZ RP w okresie ich użytkowania do czasu dostaw nowych śmigłowców AH-64E Apache Guardian. Łączna wartość umów wynosi ok. 300 mln USD (1,184 mld zł). Przebazowanie leasingownych śmigłowców planowane jest do końca bieżącego roku.
Śmigłowce AH-64D Apache trafią do pododdziałów 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, gdzie rozpocznie się proces szkolenia personelu latającego, technicznego i zabezpieczającego na terenie Polski. Pozyskanie tych maszyn pozwoli na uzyskanie niezbędnych zdolności pomostowej w tym zakresie do chwili wdrożenia do służby nowych śmigłowców AH-64E Apache Guardian.
Dziś leasingujemy osiem śmigłowców bojowych Apache w wersji D, aby nasi żołnierze mogli zdobyć umiejętności i być w pełni przygotowani na nadejście najnowocześniejszego sprzętu. Po to bierzemy dzisiaj leasing, wydajemy na to 300 milionów dolarów, żeby nasi piloci, personel obsługi naziemnej mógł poznać i nauczyć się wszystkich umiejętności, mógł zawładnąć tym sprzętem. (…) Po to jest ten zakup, po to jest ten leasing dzisiaj. (…) Dzięki temu będziemy gotowi do przyjęcia tych śmigłowców szybciej. Pierwsze 15 Apache przeznaczonych dla Polski, a tak mamy zapisane w umowie ma dotrzeć do Inowrocławia w 2028 roku i będziemy już gotowi na ich przyjęcie. Będziemy mieć wyszkolone załogi, które będą mogły obsługiwać ten sprzęt – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu umowy dotyczącej leasingu śmigłowców dla Wojska Polskiego.
Apache, które kupiliśmy, są z zabezpieczeniem logistycznym, z uzbrojeniem, z częściami zamiennymi i z umową offsetową. Czyli wszystkie warunki, które trzeba spełnić, żeby umowa była dobra, żeby ci najlepsi ludzie, jakich mamy w Wojsku Polskim – najlepsi piloci, najlepszy personel obsługi naziemnej, najlepsi żołnierze Wojska Polskiego – mogli zawładnąć tym sprzętem. Nie da się kupić sprzętu bez uzbrojenia, bo później mamy takie problemy jak z FA-50. Musimy to nadrabiać dzisiaj. Oczekujemy wsparcia sojuszniczego w tym względzie, ale to znów jest czas, który musimy na to poświęcić. W przypadku Apache ta umowa była tak dyskutowana, wynegocjowana, że daje szansę – jest i offset, i zdolności serwisowe w Polsce dotyczące nie tylko Apache, ale tak naprawdę wszystkich śmigłowców, którymi będziemy posługiwać się w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej. Do tego właśnie części zamienne, pakiet logistyczny, symulatory, uzbrojenie, czyli wszystkie elementy, które są potrzebne, żeby ta umowa była w pełni wartościowa, są spełnione – zaznaczył wicepremier.
Przypomnijmy, że 5 maja 2023 ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty w USA poinformował o otrzymaniu zapewnienia strony amerykańskiej o wydzierżawieniu Polsce 8 śmigłowców AH-64D Apache Longbow z zasobów US Army na czas realizacji przyszłej umowy (Pomostowe Apache dla Polski). 21 lipca minister zapowiedział rozpoczęcie cyklu szkoleń w USA, co rozpoczęło się 25 sierpnia tego samego roku, na podstawie umowy szkoleniowej zawartej przez Inspektorat Sił Powietrznych. Pierwsi polscy piloci i inżynierowie będą stanowić przyszłą kadrę instruktorską.
17 listopada 2023 Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych informowało, że w amerykańskim Fort Novosel w stanie Alabama polscy piloci z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu wykonali swoje pierwsze loty szkoleniowe na AH-64E.
13 sierpnia 2024 podpisana została umowa o wartości na zakup 96 śmigłowców AH-64E Apache Guardian wraz z pakietami logistycznym (w tym m.in. sprzęt do wykonywania obsług śmigłowców, sprzęt lotniskowo-hangarowy i wsparcie techniczne) i szkoleniowym (szkolenia specjalistyczne i urządzenia treningowe dla pilotów i personelu technicznego). Zamówienie obejmuje również kompleksową dostawę środków bojowych i części zamiennych. Wartość umowy wynosi ok. 10 mld USD (39,17 mld zł netto/48,18 mld zł brutto). Realizację dostaw przewiduje się w latach 2028-2032.
8 stycznia br. amerykańska spółka GE Aerospace (część General Electric) informowała, że otrzymała zlecenie produkcji 210 silników turbowałowych T700-GE-701D na potrzeby polskich wiropłatów (MON: Starsi podoficerowie dołączą do grona pilotów śmigłowców wojskowych).
Śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache zapewnią Lotnictwu Wojsk Lądowych zupełnie nowe zdolności bojowe w zakresie rażenia celów i rozpoznania. Stanowi to także kolejną, epokową zmianę w zakresie unowocześniania i rozwoju lotnictwa śmigłowcowego Sił Zbrojnych RP. Polska stanie się także drugim, po Stanach Zjednoczonych Ameryki, największym użytkownikiem tych śmigłowców na świecie.
W 2028 roku czekamy na pierwsze 15 sztuk z 96 zamówionych w zeszłym roku za niebagatelną kwotę 10 miliardów dolarów. Chcę Państwu powiedzieć, że jako kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej przywracamy porządek w działaniach – wszystko jest realizowane zgodnie z planem. (…) Towarzyszący umowie na dostawy śmigłowców Apache offset jest dobry dla polskiej gospodarki, ponieważ dzięki niemu Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi i Dęblinie będą mogły serwisować zarówno kompozytowe struktury śmigłowców, jak i ich silniki. Co ważne, te same silniki są wykorzystywane również w śmigłowcach Leonardo i Black Hawk. Proszę zobaczyć, jakie możliwości serwisowo-techniczne zyskuje teraz nasza zbrojeniówka. Jednocześnie Wojskowa Akademia Techniczna będzie mogła szkolić studentów, techników i inżynierów w zakresie obsługi i naprawy komponentów kompozytowych oraz silników. W ten sposób realizujemy zobowiązanie, by co najmniej 50% wydatków na zbrojenia pozostawało w polskich zakładach zbrojeniowych – podkreślił w swoim wystąpieniu wiceminister Paweł Bejda.
Wiceminister Paweł Bejda poinformował także, że w najbliższej przyszłości zostanie podpisana umowa na dostawy dla Wojska Polskiego NBWP Borsuk.
Na zakończenie chcę Państwu powiedzieć, że to dopiero początek podpisywania umów. W niedalekiej przyszłości podpiszemy umowę na długo wyczekiwanego Borsuka. Już teraz mogę powiedzieć, że to kwestia ostatnich formalności – projekt umowy jest w Prokuratorii Generalnej, a gdy zostanie zatwierdzony, będziemy mogli go podpisać. To świetna wiadomość, bo Borsuk to produkt w 100% oparty na polskiej myśli technicznej, bardzo oczekiwany przez Wojska Lądowe. Wojska Lądowe są najliczniejszym rodzajem Sił Zbrojnych RP, a śmigłowce Apache będą wspierać ich działania i realizację zadań – podkreślił sekretarz stanu w MON Paweł Bejda.
Zgodnie z informacją spółki Boeing, dostawy śmigłowców rozpoczną się latem:
.@KosiniakKamysz has announced Poland will lease eight AH-64D Apache helicopters from the @USArmy.
Pilots will be trained on the D-model before the arrival of the @MON_GOV_PL fleet of 96 E-model Apaches. pic.twitter.com/dKhotSvPTc
— Boeing Europe (@BoeingEurope) February 28, 2025