9 marca br. wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował po zakończeniu nieformalnego posiedzenia ministrów obrony państw Unii Europejskiej w Sztokholmie, że zakończył się proces szkolenia ukraińskich czołgistów w Polsce i przekazano stronie ukraińskiej pozostałe 10 z 14 obiecanych czołgów Leopard 2A4 (UE: Wspólne zamówienia amunicji dla Ukrainy).
(…) Zakończył się też proces szkolenia czołgistów ukraińskich na tych czołgach (Leopard 2A4 – przyp. red.). Doprowadziliśmy do tego, że cały batalion został skompletowany z czołgów Leopard 2A4, a więc wspieramy w ten sposób, w ramach koalicji międzynarodowej, Ukrainę. Oprócz polskich 14 czołgów Leopard w ramach tego batalionu, są też czołgi z Kanady i Norwegii, po osiem czołgów, i także z Hiszpanii: sześć na pewno, ale rozmawiałem z minister obrony Hiszpanii Margaritą Robles – być może jeszcze cztery dodatkowo, a więc z całą pewnością mamy do czynienia z batalionem ciężkich czołgów, które w przypadku polskiej części już zostały przekazane, w przypadku sojuszników – będą w bardzo krótkim czasie przekazywane na Ukrainę – poinformował Mariusz Błaszczak podczas briefingu prasowego.
Również przystępujemy do organizacji hubu, który będzie odpowiedzialny za serwisowanie, naprawy i remonty tych czołgów, które trafiły bądź za chwilę trafią na Ukrainę. Ten hub będzie w zakładach Bumar-Łabędy. Rozmawiałem na ten temat z moim niemieckim odpowiednikiem. Wyzwaniem są części zamienne do tych czołgów – 20 lat temu zaprzestano produkcji tych części, ale jesteśmy gotowi do wznowienia tej produkcji, oczywiście we współpracy z Niemcami. Prowadzimy dialog, aby doprowadzić do tego, żeby czołgi Leopard, które trafiły bądź niedługo trafią na Ukrainę były utrzymywane, remontowane i serwisowane właśnie w Polsce – dodał minister obrony narodowej (Polska gotowa do serwisu i remontu czołgów dostarczanych Ukrainie).
Przypomnijmy, że pierwsze cztery polskie Leopardy 2A4 zostały przekazane 24 lutego br. na poligonie Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie pod Lwowem, podczas wizyty w Ukrainie premiera Mateusza Morawieckiego w pierwszą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej (Polska przekazała Ukrainie pierwsze cztery Leopardy 2A4).
Wozy pochodziły z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, wchodzącej w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania i trafiły do ukraińskiej 4. Samodzielnej Brygady Pancernej Dowództwa Operacyjnego Północ, która użytkowała czołgi rodziny T-64 (w tym T-64BM Bułat) i T-72.
Ukraińscy żołnierze przeszli odpowiednie szkolenie w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie na polskich i kanadyjskich Leopardach (4 przekazanych egzemplarzach) i dzięki instruktorom z obu państw (Szkolenie żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy na Leopardy w Świętoszowie).
Podczas wspomnianej wizyty w ub. miesiącu, premier Morawiecki zadeklarował również przekazanie 60 czołgów PT-91 Twardy (wcześniej była mowa o 30 T-72M1R i 30 PT-91).
Jak wspomniał minister Błaszczak, 8 czołgów Leopard 2A4 przekaże Kanada (4 pierwsze trafiły tymczasowo do Polski, a 4 kolejne zadeklarowano), 8 kolejnych Norwegia, a Hiszpania 6 z możliwością zwiększenia do 10. Do tego 18 czołgów Leopard 2A6 przekażą Niemcy, 3 w tej samej wersji Portugalia, a 10 czołgów Strv 122/Leopard 2A5 Szwecja.
Wcześniej Finlandia deklarowała przekazanie nieokreślonej liczby czołgów Leopard 2A4, ale ostatecznie będą to pojazdy specjalistyczne, niezbędne do zabezpieczenia działań operacyjnych czołgów z innych państw. Także Niderlandy deklarowały chęć odkupienia od Niemiec 18 dzierżawionych Leopardów 2A6, ale w tej sprawie brak nowych informacji.
Z nowoczesnych zachodnich czołgów do Ukrainy trafi też 31 M1A2 Abrams z USA oraz 14 FV4034 Challenger 2 z Wielkiej Brytanii (informacja o podwojeniu liczby wozów do 28 przekazana 4 marca br. przez Ambasadora Ukrainy w Londynie Wadyma Prystajki została zdementowana przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, ale jednocześnie nie wykluczono ewentualnych rozmów w tej sprawie).
Ponadto, Niemcy, Dania i Niderlandy sfinansują remonty i przekażą łącznie 178 starszych czołgów Leopard 1A5. Do tego Francja przekaże około 30 samochodów rozpoznawczych AMX-10RC, uzbrojonych, podobnie jak Leopard 1, w armatę kal. 105 mm. Warto dodać, że trwa dostawa co najmniej 90 wyremontowanych czołgów T-72B, co finansują USA, Niderlandy i Czechy (zdobycznych na Rosjanach i pozyskiwanych na rynkach trzecich, np. z Maroka).