W piątek, 24 stycznia 2025, w Paryżu z udziałem ministra ds. sił zbrojnych i weteranów Francji Sébastien Lecornu i federalnego ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa, przedstawiciele niemieckiej spółki KNDS Deutschland z francuską KNDS France (część grupy przemysłowej KNDS), niemieckiej Rheinmetall Landsysteme (część grupy Rheinmetall AG) i francuskiej Thales SIX GTS France podpisali umowę akcjonariuszy dotyczącą ustanowienia spółki projektowej MGCS Project Company GmbH. Jest to kolejny etap programu budowy niemiecko-francuskiego systemu z czołgiem nowej generacji MGCS (Main Ground Combat System), który zastąpi w latach 2040. czołgi Leclerc i Leopard 2.
Podpisanie umowy akcjonariuszy oznacza istotny krok w nadchodzącym utworzeniu spółki joint venture MGCS Project Company. Po wynegocjowaniu umowy z niemieckim Urzędem do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr), działającym w imieniu obu państw za pośrednictwem Niemiecko-Francuskiego Połączonego Zespołu Projektowego (CPT), spółka projektowa będzie odpowiedzialna jako główny wykonawca przemysłowy za wdrożenie kolejnej fazy programu MGCS.
W szczególności skonsoliduje koncepcję i główne filary technologiczne systemu. Spółka będzie w równych częściach własnością stron przemysłowych, po 25% każda, z krajowym podziałem pracy wynoszącym 50% dla Niemiec i 50% dla Francji oraz będzie miała siedzibę w Kolonii w Niemczech.
Przypomnijmy, że 26 kwietnia 2024, także w Paryżu, ministrowie Lecornu i Pistorius podpisali protokół ustaleń (Memorandum of Understandings, MoU) w programie MGCS, ogłaszając szczegółowy podział prac przemysłowych, który osiągnięto 22 marca 2024 w Berlinie.
Ustalono, że program ma objąć cztery zasadnicze elementy: platformę czołgową, platformę rakietową, platformę wsparcia bojowego (pojazdy załogowe i bezzałogowe) i system operacyjny (oparty na sztucznej inteligencji, ale z człowiekiem w pętli decyzyjnej).
Ich rozwój został podzielony na 8 filarów technologicznych:
- Filar 1 – platforma czołgowa z podwoziem i zautomatyzowaną nawigacją (Lider: Niemcy);
- Filar 2 – armata, wieża i amunicja (Lider: Niemcy i Francja). W pierwszym etapie na szczeblu krajowym mają zostać opracowane różne systemy armat, po czym jeden ma zostać wybrany po testach porównawczych (wiadomo, że zostaną zaoferowane 130-mm Rh-130/L52 od Rheinmetall Landystsme i 140-mm ASCALON (Autoloaded and SCALable Outperforming guN) od KNDS France);
- Filar 3 – uzbrojenie dodatkowe, np. kierowane pociski przeciwpancerne, broń wysokoenergetyczna (laserowa) (Lider: Francja);
- Filar 4 – systemy łączności, dowodzenia i zarządzania polem walki jako cyfrowy układ nerwowy (Lider: Niemcy i Francja);
- Filar 5 – środowisko symulacyjne (Lider: Niemcy i Francja);
- Filar 6 – technologia czujników (Lider: Francja);
- Filar 7 – ochrona i obrona przed bezzałogowcami/amunicją krążącą (Lider: Niemcy);
- Filar 8 – wsparcie, logistyka i infrastruktura (Lider: Niemcy i Francja).
Czujniki platform bojowych pozwolą na prowadzenie bezpośrednio rozpoznania przeciwnika na dystansie do 10 km oraz prowadzenia walki na dystansie do 8 km, a nowe systemy łączności pozwolą na komunikowanie się i wymianę danych z sojusznikami w czasie rzeczywistym. Przewiduje się zastosowanie aktywnego kamuflażu, ulepszonego ekranowania elektromagnetycznego, środków zaradczych i systemów neutralizacji zagrożeń. Platformy mają też szeroko współpracować z lotnictwem.
Docelowo, czołg nowej generacji wraz z platformami wsparcia zastąpią w niemieckich wojskach lądowych (Heer) rodzinę czołgów Leopard 2, a we francuskich wojskach lądowych (Armée de terre) – Leclerc XLR/rénové. Jednak niewykluczone, że międzyczasie wdrożone zostaną rozwiązania pośrednie: w Niemczech będą to na pewno czołgi Leopard 2A8, a we Franci trwała dyskusja o francusko-niemieckich EMBT (Euro Main Battle Tank). Zwłaszcza, że ramy czasowe wprowadzenia MGCS to 2040-2045.
Udział w programie wyrażały też Włochy, jednak ich przemysł nie został uwzględniony w podziale prac. Ostatecznie Rzym zdecydował o pozyskaniu czołgów nowej generacji samodzielnie (także po fiasku negocjacji zakupu Leopardów 2A8) i obecnie nowo powołana spółka joint venture Leonardo Rheinmetall Military Vehicles (LRMV) oferuje platformę KF51 Panther (wraz z bojowymi wozami piechoty KF41 Lynx).
An essential step for MGCS: KNDS Deutschland, KNDS France, #Rheinmetall Landsysteme and Thales have now signed the shareholder agreement for the “MGCS Project Company GmbH”, Cologne. The signing took place Paris in the presence of Defense Ministers Sébastien Lecornu 🇫🇷 and Boris… pic.twitter.com/Yaj0hSUwJw
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) January 24, 2025