W czwartek, 16 listopada, europejskie konsorcjum MBDA poinformowało, że podpisało umowę z urzędem zamówień obronnych FMV (Försvarets materielverk) przy Ministerstwie Obrony Królestwa Szwecji na dostawę i integrację pocisków przeciwlotniczych CAMM Sea Ceptor (Common Anti-air Modular Missile) z pięcioma korwetami typu Visby królewskiej marynarki wojennej (Svenska Marinen).
Wizualizacja strzelania salwą pocisków CAMM Sea Ceptor z korwety typu Visby / Grafika: MBDA
Eric Beranger, dyrektor generalny MBDA, powiedział:
CAMM zapewni Szwecji i Królewskiej Marynarce Wojennej Szwecji potężny potencjał obrony powietrznej, który zapewni temu państwu nowy, silny wkład w NATO wraz z innymi sojuszniczymi użytkownikami Sea Ceptor, takimi jak brytyjska Królewska Marynarka Wojenna. Jesteśmy dumni, że kontynuujemy naszą długą historię partnerstwa ze Szwecją i szwedzkim przemysłem, w tym z Saabem.
CAMM Sea Ceptor charakteryzuje się zasięgiem przechwytywania od 1 do ponad 25 km, a pocisk poruszający się z prędkością Ma3 pozwoli na przechwytywanie naddźwiękowych pocisków przeciwokrętowych, samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków latających, ale także rażenie szybkich łodzi szturmowych na obszarze o powierzchni 1300 km kw. Pociski CAMM mogą przechwytywać wiele celów podczas obrony przed atakiem saturacyjnym w zakresie 360 stopni wokół okrętu. Pocisk ma 3,2 m długości oraz 99 kg masy startowej.
Sea Ceptor zostały również wybrane przez marynarki wojenne Polski (w ramach programu Miecznik), Wielkiej Brytanii, Brazylii, Chile, Nowej Zelandii i Kanady. Z kolei ich rozwinięcie, pociski CAMM-ER (Extended Range) o wydłużonym do ponad 40 km zasięgu, w ramach systemu Albatros NG, zostały wybrane przez Pakistan, a także Włochy w ramach naziemnego systemu obrony powietrznej MAADS (Medium Advanced Air Defence System) czy Polskę w ramach programu Narew, wraz z produkcją ich komponentów w kraju.
MBDA ma długą historię partnerstwa ze Szwecją. Przykładem tego jest program pocisków rakietowych klasy powietrze-powietrze dalekiego zasięgu Meteor pod nadzorem MBDA, w którym Szwecja jest strategicznym i cenionym krajem partnerskim. Szwedzki Saab jest także członkiem wspólnego partnerstwa z MBDA w programie pocisków manewrujących Taurus KEPD 350. Współpraca ze Szwecją obejmuje także przeciwpancerne pociski kierowane Akeron MP.
Jak czytamy w komunikacie prasowym FMV, prace integracyjne systemu CAMM Sea Ceptor z korwetami typu Visby wykona spółka stoczniowa Saab Kockums (część Saab Defence and Security) – rozpoczną się pod koniec 2025, tak aby pierwszy zmodernizowany okręt mógł zostać przekazany nieco ponad rok później.
FMV koncentruje się i było, aby zapewnić, że Siły Zbrojne jak najszybciej uzyskały te zdolności. Intensywnie skupiliśmy się wraz z dostawcą MBDA, Saabem Kockums i Szwedzkimi Siłami Zbrojnymi, aby wszystko wykonać, powiedział Per Sundström, kierownik projektu ds. średniookresowej modernizacji korwet typu Visby w morskim obszarze działania FMV.
Uzyskanie zdolności przeciwlotniczych przez korwety typu Visby jest kluczowym zadaniem modernizacji MLU (Mid-Life Upgrade), którego faza projektowa rozpoczęła się w 2021. Pierwotnie jednak zakładano, że również zostaną przeprowadzone prace rozwojowe nad drugą generacją okrętów o nazwie Visby Generation 2, lecz został anulowany na początku 2023 na rzecz korwet nowego typu Luleå.
Korwety: HSwMS Visby (K31), Helsingborg (K32), Härnösand (K33), Nyköping (K34) i Karlstad (K35) weszły do służby w latach 2002-2015. Anulowano budowę szóstej jednostki, która miała nosić nazwę Uddevalla (K36). Okręty mają po 72,7 m długości, 10,4 m szerokości, 2,4 m zanurzenia i 650 t wyporności.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.