W środę, 26 lutego 2025, w siedzibie zakładów Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik (należących do Leonardo Helicopters) zauważono pierwszy zmontowany w Polsce wielozadaniowy śmigłowiec wsparcia AW149, przeznaczony dla Wojska Polskiego. Wcześniej, pierwsze 3 z 32 zakontraktowanych egzemplarzy zmontowano we włoskich zakładach Leonardo w Varese-Venegono (Trzeci AW149 w Wojsku Polskim).
Rzeczony śmigłowiec AW149 jeszcze podczas montażu w ubiegłym roku / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Śmigłowiec został sfotografowany przez spottera lotniczego Pana Wiktora Sawickiego, który umieścił zdjęcie na swoim profilu na platformie społecznościowej X.
https://twitter.com/Wiktrsaw/status/1895117047899607545
Redakcja Portalu MILMAG uzyskała komentarz w tej sprawie od WSK PZL-Świdnik:
PZL-Świdnik oficjalnie ogłosił otwarcie linii montażu końcowego śmigłowców wielozadaniowych AW149 w czerwcu 2024 r., a w obecnym etapie pierwszy śmigłowiec produkowany w Polsce, w Świdniku jest już w dziale prób w locie (Fligt Line). Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem, a kolejne śmigłowce AW149 są w produkcji na krajowej linii montażu końcowego. Ten ważny dla wojska aspekt, tj. lokalna produkcja śmigłowca, jest kluczowym czynnikiem budującym odporność państwa, suwerenność przemysłową i tym samym militarną.
Po zakończeniu planowych testów śmigłowca, przekażemy więcej informacji.
Linia montażu końcowego AW149 (final assembly line, FAL) oraz stanowisko testów, montażu wyposażenia specjalnego i oblotu (Flight Line, FL) zostały uroczyście otwarte 5 czerwca 2024. Zgodnie z deklaracjami, ma być zdolna do montażu do 10 śmigłowców AW149 rocznie, tak aby umowę na dostawę 32 wiropłatów zrealizować z terminem do końca 2029, jak i, w razie potrzeby, będzie mogła obsłużyć dalsze zamówienia.
Proces montażu końcowego jest podzielony na trzy etapy, w ramach których śmigłowiec jest wyposażany w instalację elektryczną, systemy kontroli, instalację paliwową i hydrauliczną. Następnie kompletowana jest kabina pilotów, instalowane są silniki, przekładnia główna, podwozie oraz agregaty zasilające. W końcowym etapie montażu dokręcana jest belka ogonowa wraz z wirnikiem, okna, stateczniki oraz kopuła wirnika.
Ostateczny etap produkcji śmigłowców ma miejsce na Flight Line, FL gdzie dokonywane jest ostateczne sprawdzenie wiropłatów, wyposażenie ich w systemy kryptograficzne oraz oblot.
Wcześniej oblatany egzemplarz
AW149 dla Wojska Polskiego
Przypomnijmy, że 1 lipca 2022, na terenie zakładów lotniczych w Świdniku, z udziałem ówczesnego wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, została podpisana umowa o wartości 8,25 mld zł brutto pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik (część Leonardo Helicopters) na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców wsparcia typu AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych z dostawami w latach 2023-2029.
Umowa przewiduje także pakiety logistyczne i szkoleniowo-symulatorowy. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowo-symulatorowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego.
Śmigłowiec AW149 to wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy zdolny do realizacji lotów VFR/IFR (Visual Flight Rules/Instrumental Fligth Rules) w dzień i w nocy oraz w warunkach NVC (Night Vision Conditions). Maksymalna masa startowa wynosi 8300 kg z możliwością zwiększenia do 8600 kg. Prędkość maksymalna śmigłowca wynosi 313 km/h a przelotowa 287 km/h. Załogę stanowią 2 osoby, niemniej podstawowe zadania mogą zostać zrealizowane przez jednego pilota. Maksymalny zasięg to 958 km, a maksymalna długotrwałość lotu wynosi 4 godz. i 55 minut. AW149 może zabrać na pokład do 19 pasażerów.
Zamówione śmigłowce, w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP, są wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowania w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.
Z kolei 30 maja 2023, w Agencji Uzbrojenia została podpisana umowa o wartości ok. 150 mln USD (633 mln zł) na dostawy 800 przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114R2 Hellfire II klasy powietrze-ziemia na potrzeby rzeczonych śmigłowców. Wiropłaty są napędzane silnikami turbowałowymi General Electric CT7-2E1 o mocy wyjściowej 2000 KM, na mocy umowy z amerykańską spółką GE Aviation z 17 października 2022.
Śmigłowce zastąpią W-3 Sokół w 7. dywizjonie lotniczym 25. Brygady Kawalerii Powietrznej (Malezja planuje wydzierżawić 12 śmigłowców Leonardo AW149).