Podczas kieleckich targów, odwiedzający będą mogli zapoznać się z duetem śmigłowców oferowanych przez Bella siłom zbrojnym. Zgodnie z uzyskanymi, przez Magazyn Militarny MILMAG, informacjami w ramach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), prócz szturmowego AH-1Z zostanie zaprezentowany również śmigłowiec wielozadaniowy UH-Y Venom (MSPO 2022: Bell zaprezentuje AH-1Z Viper).
AH-1Z i UH-1Y współdzielą większość komponentów, co obniża koszty eksplantacji / Zdjęcia: Grzegorz Sobczak
Prezentacja obydwu wiropłatów jednocześnie jest warta uwagi gdyż współdzielą one około 85% komponentów. Choć obie konstrukcje przystosowane są do wypełniania innych zadań to jednak zunifikowana konstrukcja ma bardzo ułatwić serwisowanie i obniżyć koszty jednoczesnej eksploatacji obydwu typów. AH-1Z i UH-1Y współdzielą takie elementy jak belka ogonowa, silniki, wirnik główny i ogonowy, układ napędowy, architektura awioniki, oprogramowanie, przyrządy sterowe i wyświetlacze ciekłokrystaliczne (Skąd się bierze zwiększona odporność AH-1Z i UH-Y na warunki atmosferyczne?).
Duet śmigłowców UH-1Y oraz AH-1Z był oferowany Siłom Zbrojnym RP w ramach programów Kruk i Kondor. Obecnie cały czas oczekiwane są decyzje Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie zakupu śmigłowców szturmowych w programie Kruk. Część ekspertów liczy się z przyśpieszeniem działań polskiego resortu obrony, który obserwując działania wojenne w Ukrainie miał dostrzec znaczenie śmigłowców szturmowych na współczesnym polu walki („Bell AH-1Z w Polsce to otwarcie drzwi do szerszej współpracy, także w FVL”) .
Do Kielc najprawdopodobniej przylecą śmigłowce Korpusu Piechoty Morskiej USA, czyli największego użytkownika wiropłatów Bella. Na Morzu Bałtyckim obecnie operuje amerykańska jednostka desantowa USS Kearsarge (LHD-3), na pokładzie której stacjonuje duży kontyngent US Marines.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.