7 września br., drugiego dnia XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, Grupa WB porozumiała się z brytyjską spółką joint venture U-TacS (izraelskiej Elbit Systems i brytyjskiej Thales UK) w sprawie zaoferowania Wojsku Polskiemu bojowo-rozpoznawczych bezzałogowych statków latających Watchkeeper X w programie Gryf.
Grupa WB porozumiała się z brytyjską spółką joint venture U-TacS w sprawie zaoferowania Wojsku Polskiemu bojowo-rozpoznawczych bezzałogowców Watchkeeper X w programie “Gryf”
Jak poinformowała Grupa WB w mediach społecznościowych, podpisanie umowy o współpracy pomiędzy prezesem Grupy WB Piotrem Wojciechowskim a prezesem U-TacS Ronem Kislavem miało miejsce w obecności dyrektora brytyjskiej agencji rządowej UK Defence and Security Exports (UKDSE) w departamencie Handlu Międzynarodowego, Marka Goldsacka.
Warto przypomnieć, że w lipcu 2015 Thales razem z Grupą WB zawarły porozumienie dotyczące wspólnej oferty Watchkeeper X dla programu Gryf. W tym samym roku zaprezentowano go na MSPO. Obecnie, Watchkeeper X jest również oferowany przez U-TacS w Rumunii (Produkcja Watchkeeper X w Rumunii).
Jednak Watchkeeper X został ujawniony po raz pierwszy w 2015 na londyńskich targach DSEI (Defence and Security Equipment International). Jest to ewolucja Watchkeeper WK450, który z kolei jest pochodną izraelskiego Hermes 450. Spółka joint venture U-TacS (UAV Tactical Systems Ltd) powstała w 2005 z siedzibą w Lester w hrabstwie Leicestershire w celu rozpoczęcia produkcji WK450 dla brytyjskich wojsk lądowych (British Army). Prototyp WK450 oblatano 14 kwietnia 2010, a pełną gotowość operacyjną system osiągnął 30 listopada 2018. Zamówiono 54 samoloty (6 utracono).
W porównaniu z WK450, w Watchkeeper X zwiększono udźwig, obejmujący głowice optoelektroniczne (w tym dzienno-nocną kamerę nawigacyjną i w podczerwieni), stacje radiolokacyjne do lokalizowania celów naziemnych i morskich, czujników do prowadzenia wywiadu sygnałów łączności radiowej (COMINT) oraz radarowych i kryptograficznych zasobników elektronicznych środków wsparcia ESM (Electronic Support Measure). Integracja powyższych czujników odbywa się na zasadzie plug-and-play. Watchkeeper X może też przenosić uzbrojenie, w tym lekkie bomby lotnicze ogólnego przeznaczenia FF LLM (Free Fall Light Multirole Missile).
Program Gryf zakłada pozyskanie zestawów bsl średniego zasięgu dla Sił Powietrznych RP. Według informacji z 13 kwietnia ub. r., zapotrzebowanie na bsl Gryf wynosi 15 zestawów (później jednak informowano, że 13 zestawów). Z kolei 29 grudnia ub. r. wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że ruszyła procedura zakupu uzbrojonych bezzałogowców z programu “Gryf”. W obecnym kształcie program jest realizowany od listopada 2020. Został ujęty w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) na lata 2021-2035, w ramach Programu Operacyjnego Rozpoznanie obrazowe i satelitarne “Obserwator” (Plany modernizacji Sił Powietrznych w Sejmie).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.