We wtorek, 8 kwietnia 2025, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wojska amerykańskie nie są wycofywane z terytorium Polski, a jedynie zgodnie z planem przenoszone z lotniska Rzeszów-Jasionka do innych lokalizacji w kraju. To odpowiedź na informację jaką w tej sprawie opublikowało wczoraj Dowództwo Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie i Afryce (United States Army Europe and Africa (USAREUR-AF).
Na szczycie NATO w Waszyngtonie postanowiono, że zostanie uruchomiona nowa sojusznicza inicjatywa NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine), która będzie odpowiadała za koordynację dostaw uzbrojenia, amunicji i sprzętu wojskowego do Sił Zbrojnych Ukrainy, a także za szkolenie ukraińskich żołnierzy trwa proces przejęcia większej odpowiedzialności za wsparcie Ukrainy przez NATO.
W związku z tym, administracja USA podjęła decyzję o przeniesieniu amerykańskiego sprzętu i personelu z Jasionki do innych lokalizacji w Polsce. Odbywa się to planowo i jest częścią szerszej strategii mającej na celu optymalizację operacji wojskowych Stanów Zjednoczonych.
Zgodnie z zapowiedziami sekretarza obrony Pete’a Hegsetha podczas wizyty w Polsce – liczba żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce w różnych lokalizacjach (m. in. Poznań, Żagań, Powidz, Redzikowo, Bemowo Piskie itd.) nie zmienia się i wynosi około 10 tysięcy.
Dotychczasowe zadania wojsk USA w Jasionce przejmowane są przez kolejnych sojuszników. Hub logistyczny od stycznia 2025 roku zabezpieczany jest przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot. Nieba nad Rzeszowem i nad naszym krajem strzegą norweskie F-35, szwedzkie Gripeny, brytyjskie Eurofightery.
Współpraca Polski z USA i NATO pozostaje niezmienna, a POLLOG HUB to od drugiego dnia wojny centralne miejsce transferu pomocy do Ukrainy.
Komunikat prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz:
Wojska USA zostają w Polsce! Zgodnie z decyzją podjętą na szczycie NATO w Waszyngtonie zmienia się charakter misji w Jasionce. Dotychczasowe zadania wojsk USA w Jasionce przejmowane są przez kolejnych sojuszników. Wojska USA pozostają w Polsce, ale w innych lokalizacjach. Teraz w misję w Jasionce zaangażowane są głównie wojska norweskie, niemieckie, brytyjskie i polskie oraz inni sojusznicy. NATO w ramach misji NSATU – przejmuje odpowiedzialność za funkcjonowanie Jasionki, o czym informowaliśmy od lipca 2024 roku.
https://twitter.com/KosiniakKamysz/status/1909556799109292350
https://twitter.com/SztabGenWP/status/1909582449928970621
W poniedziałek, 7 kwietnia 2025, Dowództwo USAREUR-AF poinformowało, że ogłasza planowane przemieszczenie amerykańskiego sprzętu wojskowego i personelu z Jasionki w Polsce do innych miejsc w kraju. Ta zmiana jest częścią szerszej strategii optymalizacji amerykańskich operacji wojskowych, poprawy poziomu wsparcia dla sojuszników i partnerów, a także zwiększenia efektywności.
Decyzja o przemieszczeniu wojsk i sprzętu odzwierciedla miesiące oceny i planowania, ściśle koordynowane z polskimi gospodarzami i sojusznikami z NATO.
Ważna praca nad ułatwieniem pomocy wojskowej dla Ukrainy przez Jasionkę będzie kontynuowana pod przywództwem Polski i NATO, wspierana przez usprawnioną obecność wojskową USA. Polska i jej sojusznicy utrzymają solidną infrastrukturę ochronną wokół tego krytycznego miejsca.
W 2022 r. siły amerykańskie ustanowiły tymczasową obecność w Jasionce po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Miejsce to nie znajduje się w stałej polskiej bazie wojskowej, ale jest wykorzystywane przez siły USA, NATO i partnerów od trzech lat.
W międzyczasie US Army utworzyła w Poznaniu Wysunięte Dowództwo V Korpusu i bardziej solidne obiekty na podstawie umów z krajem-gospodarzem oraz znacznych inwestycji w te obiekty zarówno ze strony rządu Polski, jak i USA.
Polska jest wspaniałym gospodarzem. W ciągu ostatnich kilku lat przenieśliśmy się do bardziej stałych obiektów w kraju — powiedział gen. Christopher Donahue, dowódca USAREUR-AF. Po trzech latach w Jasionce jest to okazja, aby dostosować rozmiar naszej obecności i zaoszczędzić amerykańskim podatnikom dziesiątki milionów dolarów rocznie.
Donahue dodał, że Stany Zjednoczone utrzymują i nadal utrzymują otwarte linie komunikacyjne z polskimi odpowiednikami i innymi sojusznikami i partnerami NATO w trakcie całego procesu.
Jesteśmy głęboko wdzięczni miastu i mieszkańcom Jasionki za serdeczne powitanie amerykańskiego personelu i gości wysokiego szczebla w ciągu ostatnich trzech lat — powiedział Daniel Lawton, Chargé d’Affaires Ambasady USA w Polsce. Wasze wsparcie jest przykładem bliskich więzi między naszymi narodami i wzmocniło siłę naszego partnerstwa USA-Polska. W miarę jak dostosowujemy się do zmieniających się potrzeb, ta transformacja pozwala nam utrzymać naszą bliską współpracę przy jednoczesnym bardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów.