We wtorek, 21 marca na terenie Camp Kościuszko w Poznaniu, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P) na Garnizon Wojsk Lądowych USA (US Army Garrison Poland, USAG-P).
US Army Garrison Poland będzie ósmym stałym garnizonem sił zbrojnych USA w Europie i pierwszym stałym garnizonem wojsk amerykańskich w Polsce. Podczas uroczystości odsłonięto i przekazano sztandar Garnizonu oraz odczytano rozkaz o ustanowieniu US Army Garrison – Poland.
Jesteśmy dumni z deklaracji pana prezydenta Bidena dotyczącej stałej obecności wojsk USA w Polsce. Zabiegaliśmy o to przez lata, o to słowo „permanent” i właśnie ono stało się faktem. Od dziś rozpoczyna swoją działalność garnizon w Poznaniu. Działa już wysunięte Dowództwo V Korpusu US Army, a więc to z Polski dowodzone są siły lądowe Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Nasi żołnierze ćwiczą ze sobą. Niedaleko od Poznania, w Biedrusku jest Akademia Abrams – akademia szkoląca polskich czołgistów do służby na czołgach Abrams, które już w tym roku trafią do Wojska Polskiego. I to są właśnie te dobre informacje dotyczące bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystości ustanowienia US Army Garrison Poland (Błaszczak w Akademii Abrams).
Nasza współpraca układa się bardzo dobrze, wręcz modelowo. Chcę zapewnić państwa, że jeszcze w tym roku razem z ambasadorem Brzezińskim będziemy zapraszać na takie spotkania, podczas których będziemy prezentować efekty naszej współpracy. W tym roku oprócz czołgów Abrams na wyposażenie Wojska Polskiego trafi także system HIMARS. Są już Patrioty. W przyszłym roku odbierzemy pierwsze samoloty F-35. Prowadzimy jeszcze negocjacje w sprawie innego sprzętu wojskowego. Naszym celem jest osiągniecie interoperacyjności z wojskami Stanów Zjednoczonych. Naszym celem jest wyposażenie Wojska Polskiego w sprzęt, który będzie jak najbardziej kompatybilny ze sprzętem ze Stanów Zjednoczonych. Stany Zjednoczone posiadają najsilniejszą armię na świecie, a my chcemy korzystać z najlepszych wzorców – mówił podczas ceremonii szef MON.
Jednostka w Poznaniu powstaje dzięki decyzji prezydenta USA z 2022 r. i będzie zajmować się wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Do zadań garnizonu należeć będzie również kierowanie i zarządzanie wysuniętymi placówkami wojsk amerykańskich w Polsce.
Szef MON podziękował żołnierzom Wojsk Lądowych USA za obecność w Polsce i wspólne ćwiczenia z żołnierzami Wojska Polskiego. Chciałbym na koniec zwrócić się do amerykańskich żołnierzy. Bardzo dziękuję za waszą służbę. Jestem dumny z tego, że żołnierze Wojska Polskiego mogą ćwiczyć i zwiększać interoperacyjność właśnie z żołnierzami Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych. Zakończę mottem V Korpusu, „It Will Be Done!” – to będzie zrobione – powiedział.
Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA, funkcjonujące na terytorium RP od 2020 r., otrzymało nazwę Camp Kościuszko w lipcu 2022. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi. To realnie podnosi interoperacyjność wojsk polskich i amerykańskich (W Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu US Army).
Nazwę Camp Kościuszko, a właściwie The Tadeusz Kosciuszko Polish Army Training Camp, nosił obóz szkoleniowy dla ponad 22 tysięcy polskich ochotników powstającej we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Funkcjonował w latach 1917-1919 na pograniczu amerykańsko-kanadyjskim w miasteczku Niagara-on-the-Lake.
Informacja prasowa
Galeria zdjęć:
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.