We wtorek, 25 lutego 2025 o godz. 14.00 czasu lokalnego, w Korean Air Tech Center w Pusan, południowokoreańska Agencja Rozwoju Obronności ADD (Agency for Defense Development) oraz instytut badawczy Korean Air Aerospace Division (KAL-ASD) zaprezentowały demonstrator technologii bojowego bezzałogowego statku latającego LOWUS (Low Observable Unmanned Wingman System), który ma być tzw. Lojalnym Skrzydłowym (Loyal Wingman) dla samolotu wielozadaniowego KAI KF-21 Boramae.
W wydarzeniu wzięło udział około 300 gości ze świata wojska i przemysłu, świata nauki i badań, w tym Lee Jeong-seok, zastępca dyrektora Agencji Rozwoju Obrony, Jeong Jae-jun, dyrektor Działu Wsparcia Biznesu Przyszłościowej Energii w Urzędzie ds. zakupów wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) Ministerstwa Obrony Republiki Korei, oraz Lim Jin-gyu, dyrektor Korean Air Aerospace Division.
Program LOWUS został rozpoczęty w 2021 wraz z fazą badawczo-rozwojową projektu Future Challenge Defense Technology. Pierwszy lot pierwszego prototypu jest podobno planowany na koniec tego roku, co doprowadzi do pierwszych testów lotów z KF-21 do 2027. Będą one obejmować samolot pilotowany bezpośrednio kontrolujący bezzałogowiec w locie.
Urząd DAPA oczekuje, że bezzałogowiec będzie w przyszłości współpracował także ze zmodernizowanymi lekkimi samolotami bojowymi KAI FA-50 Block 20 (w Polsce jako FA-50PL).
LOWUS to bezzałogowy statek powietrzny o zredukowanym przekroju radarowym, który ma tworzyć formację złożoną z załogowym samolotem wielozadaniowym i autonomicznie wykonywać misje, takie jak rozpoznanie, walkę radioelektroniczną i uderzeniowe pod nadzorem pilota.
LOWUS to także przełomowe rozwiązanie, gdyż jest pierwszym koreańskim projektem koncepcji MUM-T (Manned/Unmanned Teaming), czyli współpracy załogowego i bezzałogowe statku powietrznego.
Agencja Rozwoju Obronności opracowuje kluczowe technologie, takie jak silnik turbowentylatorowy i radar z anteną ze skanowaniem elektronicznym AESA dla bezzałogowych statków powietrznych przy wsparciu urzędu DAPA.
Park Jun-seong, starszy badacz w Agencji Rozwoju Obrony, powiedział:
Planujemy odpowiedzieć na zmiany na przyszłych polach walki, tworząc w przyszłości złożony system walki obejmujący załogowe i bezzałogowe statki powietrzne i Dołożymy wszelkich starań, aby wejść do czołówki w dziedzinie złożonych systemów myśliwców załogowych i bezzałogowych, gdzie na całym świecie toczy się zacięta konkurencja, we współpracy z krajowymi firmami zbrojeniowymi
Wcześniejsza wizualizacja LOWUS / Grafika: KAL-ASD
Jeśli chodzi o ogólną konfigurację, LOWUS jest zbliżony do amerykańskiego XQ-58A Valkyrie, opracowanego przez spółkę Kratos Defense & Security Solutions, jeśli chodzi o wlot powietrza w górnej części kadłuba oraz australijskiego MQ-28A Ghost Bat, opracowanego przez spółkę Boeing Australia, jeśli chodzi o układ skrzydeł.
Co ciekawe, konkurencyjną konstrukcję promuje producent KF-21, czyli spółka Korea Aerospace Industries (KAI). Jest to NGUF, który jednak póki co był prezentowany tylko jako makieta.
Warto dodać, że wspomniana spółka KAI oddzielnie realizuje program integracji lekkich śmigłowców szturmowych LAH-1 Miron, opracowanych w ramach programu KHP (Korean Helicopter Program) z latającymi platformami bezzałogowymi w ramach koncepcji MUM-T.
Na koniec warto dodać, że instytut badawczy Korean Air Aerospace Division ma już doświadczenie z bezzałogową platformą powietrzną o zredukowanym przekroju radarowym. Uważa się, że demonstrator technologii Kaori-X (pol. Płaszczka), ujawniony w sierpniu 2020 i oblatany 23 grudnia 2021 był początkiem drogi dla zaprezentowanego właśnie samolotu LOWUS (prace nad Kaori-X rozpoczęto w 2016).
Instytut, specjalizujący się w bezzałogowcach (takich jak śmigłowiec KUS-VH 500MD), prezentował też koncepcję tzw. latającego skrzydła o nazwie KUS-FC, a we wrześniu 2023 na defiladzie wojskowej w Seulu prezentowano dużo mniejszy bezzałogowiec w takim układzie o nieujawnionej nazwie.
The Agency for Defense Development (ADD) and Korean Air held a rollout ceremony on the 25th at the Korean Air Tech Center in Busan for the first prototype of the "Low Observable Unmanned Wingman System (LOWUS)," a core platform of the manned-unmanned teaming system.
The unmanned… pic.twitter.com/Y574HvlCW0
— kf21_military (@fa50_defense) February 25, 2025