We wtorek, 25 lutego 2025, południowokoreański dziennik The Asia Business Daily jako pierwszy poinformował, że tamtejsze Ministerstwo Obrony podjęło decyzję o rezygnacji z pięciu dużych projektów modernizacyjnych sił zbrojnych o łącznej wartości 12 bln KRW (32,9 mld zł). Wynika to ze wzrostu kosztów i wzajemnego nakładania się na siebie różnych programów oraz dowództwo sił zbrojnych doszło do wniosków, że niektóre z nich można zastąpić tańszymi rozwiązaniami bezzałogowymi.
Koreański lekko opancerzony pojazd powietrznodesantowy
Demonstrator technologii transportera opancerzonego Luftbeweglichen Waffenträger (GSD LuWa) / Zdjęcie: IABG via ESUT
Południowokoreańskie wojsko chciało rozbudować 2. Dywizję Powietrznodesantową i wprowadzić lekkie transportery opancerzone zdolne do desantowania drogą powietrzną. Początkowo konsorcjum spółek Hyundai i KIA zaprezentowało ulepszoną wersję niemieckiego pojazdu Wiesel 2, a Hanwha swój własny projekt.
Później wybrano bazę Wiesel 2 i przeprowadzono badania platformy, ale gdy w 2021 niemiecki instytut badawczy IABG (Industrieanlagen-Betriebsgesellschaft) zaprezentował demonstrator technologii transportera opancerzonego Luftbeweglichen Waffenträger (GSD LuWa) jako następcę Wiesel 1/2 w Niemczech, również Korea zainteresowała się platformą.
Ostatecznie uznano jednak te platformy za nieperspektywiczne, w związku z nowym spektrum zagrożeń jakie ukazała wojna w Ukrainie, więc zdecydowano się na anulowanie programu (podobnież 29 listopada 2024 program niemiecki został anulowany).
Dodatkowe AH-64E Apache Guardian
Koreański AH-64E / Zdjęcie: Hyunmin Park, MILMAG
Południowokoreańskie wojsko odłożyło również wart 3,3 bln KRW (9,056 mld zł) program zakupu 36 kolejnych śmigłowców uderzeniowych Boeing AH-64E Apache Guardian w ramach drugiej transzy. Jednak w 2024 r. pakiet oferowany przez USA i Boeinga wyniósł 3,5 mld USD (13,94 mld zł), co przekroczyło budżet (Zakup kolejnych AH-64E Apache Guardian przez Koreę zagrożony).
Tak więc południowokoreańskie wojsko od początku ponownie oceniło przydatność śmigłowca szturmowego, zwłaszcza jako lekcję z wojny na Ukrainie, i stwierdziło, że dodatkowe egzemplarze AH-64E można w wystarczającym stopniu zastąpić przez bezzałogowcami bojowymi i systemami MUM-T (Manned/Unmanned Teaming), czyli na zasadzie współpracy załogowego i bezzałogowe statku powietrznego, a południowokoreański lekki śmigłowiec szturmowy LAH-1 Miron może w wystarczającym stopniu uzupełnić obecnie posiadane AH-64E.
Okręt-arsenał Joint Strike Ship
Nawiązując do amerykańskiego projektu Arsenal Ship, południowokoreańska marynarka wojenna przeprowadziła planowanie i badanie w celu zbudowania koreańskiego odpowiednika, aby skutecznie odstraszać Koreę Północną.
Projekt Daewoo/Hanwha Ocean został wybrany 11 kwietnia 2023, a model koncepcyjny został zaprezentowany na targach MADEX 2023. Miał on przenosić moduły uniwersalnych kontenerowych wyrzutni pionowego startu K-VLS I oraz nowszych K-VLS II (Korean Vertical Launch System), rozmieszczone na dziobie i śródokręciu (łącznie 32 komory) dla uzbrojenia rakietowego różnej klasy w łącznej liczbie nawet 100 sztuk, ale projekt został zawieszony, ponieważ uznano go za mało opłacalny i pokrywający się ze strategią rakietową wojsk lądowych. Stwierdzono również, że zdolność uderzeniowa marynarki wojennej może zostać zwiększona poprzez zwiększenie liczby wyrzutni VLS na niszczycielach rakietowych (MADEX 2023: Okręt-arsenał Joint Strike Ship od Hanwha Ocean).
Lekki lotniskowiec do 30 000 t
Zdjęcie: Hyunmin Park, MILMAG
Korea Południowa zdecydowała się na zbadanie projektu lekkiego lotniskowca od 2020 i planowała rozpocząć prace rozwojowe w 2022, ale od tego roku w budżecie nie przydzielono żadnych środków finansowych, pozostawiając ten program jedynie jako plan na przyszłość. Zgodnie z oceną wojska, plan lekkiego lotniskowca o wyporności 30 000 ton, zdolnym do przyjęcia na pokład 16 samolotów wielozadaniowych F-35B Lightning II został definitywnie odrzucony jako niepotrzebny i bezsensowny.
Jednak 45 000-tonowy lotniskowiec zdolny do przenoszenia 18-24 rodzimych samolotów KF-21N lub bezzałogowy okręt dowodzenia Ghost Commander nadal są w fazie badań koncepcyjnych, więc postanowiono w zainwestować pierwsze środki.
Samoloty dowodzenia polem walki
Koreańskie Siły Powietrzne planowały wprowadzenie samolotów zdolnych do rozpoznania pola walki, zwiadu i kontroli dowodzenia. W odpowiedzi różne spółki, takie jak KAI i Korean Air z Korei, Raytheon i Northrop Grumman z USA oraz izraelska IAI wykazały zainteresowanie, a w planach było wykorzystanie samolotów klasy biznesowej jako platform bazowych. Jednak w późniejszych ocenach zastąpienie ich bezzałogowymi statkami powietrznymi uznano za opłacalne i terminowe, co sprawiło, że program także anulowano.