W środę, 24 lipca 2024, zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia płk Robert Frommholz poinformował w mediach, że w ciągu najbliższych tygodniu zostaną podpisane umowy offsetowe, a następnie umowa wykonawcza na zakup 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache Guardian.
Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Mamy sukces, finalizujemy umowę offsetową z naszymi partnerami, czyli z firmą Boeing Defense i General Electric, mamy nadzieję podpisać umowę. To kwestia kilkunastu dni. Pomimo dłuższych negocjacji leasing śmigłowców w terminie – pierwsze AH-64 dotrą do Polski na przełomie roku – poinformował płk Robert Frommholz w Polsat News.
Breaking news: jest przełom ws. zagrożonego kontraktu dekady na śmigłowce uderzeniowe #ah64 #apache dla #WojskoPolskie Płk. Robert Frommholz z-ca szefa @AgencjaUzbr w rozmowie ze mną w @PolsatNewsPL : Mamy sukces, finalizujemy umowę offsetową z naszymi partnerami, czyli z firmą… pic.twitter.com/mZrbKnc1xF
— Michal Stela (@michalstela) July 24, 2024
Umowa offsetowa z General Electric ma dotyczyć ustanowienie na terytorium Polski zdolności do serwisowania silników turbowałowych CT7-2E1 śmigłowców AW149, CT7-8E śmigłowców AW101 oraz T700-701D śmigłowców S-70i Black Hawk International i AH-64E Apache Guardian. Z kolei umowa offsetowa z Boeingiem ma dotyczyć serwisowania śmigłowców Apache. Część z umowy wykonawczej może zostać pokryta ze środków pożyczek bezpośrednich w ramach programu Foreign Military Financing (FMF).
Wcześniej, 4 lipca br. Szef Agencji Uzbrojenia gen. Adam Kuptel mówił na antenie Polsat News:
Na moim biurku od wielu miesięcy spoczywa dokument tzw. Letter of Acceptance, czyli umowa od Stanów Zjednoczonych. Możliwość podpisania tej umowy jest warunkowana pakietem offsetowym. Z dwoma partnerami nie ma żadnych problemów. Natomiast mamy jednego partnera, mowa o firmie Boeing, który nie rozumie chyba jeszcze tej problematyki. Podejrzewam, że to brak doświadczenia. Zachęcam Boeinga, by podążył ścieżkami wytyczonymi przez innych producentów. Jeżeli dojdzie do porozumienia umowa natychmiast zostanie podpisana.
Śmigłowce #Apache dla PL, Gen. A.Kuptel @AgencjaUzbr w rozmowie ze mną@PolsatNewsPL: Na moim biurku od wielu miesięcy jest gotowa umowa ale #Boeing nie podpisał zobowiązań offsetowych. Bez offsetu nie będzie umowy? Nie chce rozt. czarnych chmur, ale może dojść do takiej sytuacji. pic.twitter.com/a5iaipcYdM
— Michal Stela (@michalstela) July 4, 2024
Przypomnijmy, że 7 marca br., drugiego dnia 7. posiedzenia Sejmu RP, Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej odpowiedzialny za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego, poinformował m.in. o podtrzymaniu planów pozyskania śmigłowców Apache Guardian.
21 sierpnia 2023 amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) informowała o zgodzie Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Polski tych wiropłatów, które wraz z pakietem wyposażenia i uzbrojenia wyceniono na maksymalnie 12 mld USD (wówczas 49,38 mld zł). Pakiet uzbrojenia o który wnioskował MON to m.in.: 1844 przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114R2 Hellfire II, 460 ppk AGM-179A JAGM, 508 pocisków przeciwlotniczych Stinger 92K Block I oraz 7650 sekcji naprowadzania do modułów naprowadzania laserowego WGU-59/B APKWS II z pociskami Hydra 70.
17 listopada 2023 Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych informowało, że w amerykańskim Fort Novosel w stanie Alabama polscy piloci z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu wykonali swoje pierwsze loty szkoleniowe na AH-64E.
Zanim jednak Wojsko Polskie będzie odbierać AH-64E, jak wspomniał, płk Frommholz, do kraju ma trafić 8 wydzierżawionych od amerykańskich wojsk lądowych AH-64D Apache Longbow jako zdolność pomostowa.
20 lutego br. MON podpisało kolejną umowę offsetową w ramach realizacji fazy II programu Wisła z Northrop Grumman International Trading, Inc. (część korporacji Northrop Grumman) na osiem zobowiązań, w tym na uruchomienie w Polsce produkcji amunicji dla uzbrojenia pokładowego śmigłowców Apache.
Z kolei 25 września 2023, podczas wizyty w USA ówczesnego szefa MON Mariusza Błaszczaka, podpisano umowę offsetową przewidującą ustanowienie na terenie Polski zaplecza obsługowo-naprawczego istotnych elementów wyposażenia tych śmigłowców. Wsparcie eksploatacji, remonty i przeglądy (MRO) będą realizowane w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 1 w Łodzi, natomiast szkolenia w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Wprowadzenie śmigłowców Apache pozwoli na wycofanie z eksploatacji ok. 13 przestarzałych Mi-24D/W (wcześniej 12 zostało przekazanych walczącej Ukrainie), eksploatowanych w 49. Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim oraz 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Mi-24D wyprodukowano w latach 1981-1985, a Mi-24W przekazano do Polski w 1986 i jeden w 1991. Liczba Mi-24 w służbie zmniejszyła się przez ostatnie 20 lat aż z 43 egzemplarzy. Średnia wieku obecnie używanych śmigłowców to ponad 18 lat.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.