17 lutego br. amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Polski 250 czołgów M1A2SEPv3 Abrams wraz z pakietem wyposażenia i uzbrojenia za równowartość maksymalnie 6 mld USD (23,89 mld zł).
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż do Polski 250 czołgów M1A2SEPv3 Abrams wraz z pakietem wyposażenia i uzbrojenia / Zdjęcia: General Dynamics Land Systems
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Warszawie wnioskował o zakup 250 czołgów M1A2SEPv3 (System Enhanced Package version 3), 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lifting Extraction System), 17 podwozi mostów szturmowych M1110 JAB (Joint Assault Bridge), 15 zapasowych turbin gazowych Honeywell AGT1500 czy 250 zestawów systemu ochrony przed improwizowanymi ładunkami wybuchowymi AN/VLQ-12 CREW Duke V3 (Counter Remote Control Improvised Explosive Device Electronic Warfare V3) (M1A2SEPv3 Abrams dla Australii zatwierdzone).
W pakiecie uzbrojenia znalazło się: 276 karabinów maszynowych M2 kal. 12,7 mm wraz ze zdalnie sterowanymi stanowiskami strzeleckimi CROWS-LP (Common Remotely Operated Weapon System-Low Profile), 500 karabinów maszynowych M240C kal. 7,62 mm, 9168 sztuk ćwiczebnej amunicji podkalibrowej z odrzucanym sabotem i ze smugaczem typu M865 TPCSDS-T (Target Practice Cone Stabilized Discarding Sabot-Tracer), 4592 sztuki ćwiczebnej amunicji wielozadaniowej ze smugaczem M1002 TPMP-T (Target Practice Multipurpose-Tracer), 13 920 sztuk amunicji wielozadaniowej przeciwpancernej odłamkowo-burzącej z pociskiem kumulacyjnym i smugaczem M830A1 HEAT-MP-T (High Explosive Anti-Tank-Multi Purpose-Tracer), 6960 sztuk amunicji programowalnej wielozadaniowej M1147 AMP (Advanced Multi-Purpose) – łącznie 34 640 sztuk 120-mm amunicji ćwiczebnej i bojowej.
Ponadto, ppłk Krzysztof Płatek poinformował w mediach społecznościowych, że zakupiona zostanie również bojowa amunicja podkalibrowa z odrzucanym sabotem i ze smugaczem KE-W A1 APFSDS-T (Armor-Piercing, Fin-Stabilized, Discarding Sabot-Tracer). Ponadto, planowane jest także przeprowadzenie certyfikacji na potrzeby najnowszych rodzajów amunicji produkcji polskiej i niemieckiej, w tym podkalibrowej Rheinmetall DM63A1.
Co prawda nie podam ilości, ale rodzaj mogę ujawnić – KE-W A1.
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) February 18, 2022
KE-W A1 to rozwiązanie "wejściowe", żeby czołgi posiadały od początku odpowiedni zapas amunicji APFSDS. Planowane jest także przeprowadzenie certyfikacji na potrzeby M1A2 SEP v.3 najnowszych rodzajów amunicji 🇵🇱 i 🇩🇪, w tym https://t.co/IcZGQyrKYY. DM-63A1.
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) February 18, 2022
Amunicja do czołgów M1A2 Abrams / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski
W pakiecie wyposażenia dodatkowego znalazły się: holowane generatory montowane na naczepach, wyposażenie łączności, odbiorniki nawigacji satelitarnej GPS, amunicja, części zamienne i naprawcze, specjalne narzędzia i sprzęt testowy, publikacje i dokumentacje techniczne, szkolenie personelu technicznego, systemy szkolenia działonowych, szkolenie kierowców, wyposażenie do szkolenia na nowym sprzęcie wojskowym, wsparcie techniczne rządu USA i wykonawców umowy (General Dynamics Land Systems, BAE Systems, Leonardo DRS, Honeywell Aerospace, Raytheon Company i Lockheed Martin) i inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
Dokument nie przewiduje żadnych zobowiązań offsetowych, a realizacja umowy ma wymagać w ciągu pięciu lat wsparcia ze strony około 22 przedstawicieli rządu USA i 52 przedstawicieli wykonawców kontraktu. Jak informuje agencja DSCA, proponowana Polsce sprzedaż będzie wspierać politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych, pomagając poprawić bezpieczeństwo sojusznika NATO, który jest siłą stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie. Ponadto, proponowana sprzedaż poprawi zdolność Polski do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie wiarygodnej siły, która będzie w stanie odstraszyć przeciwników i uczestnictwa w operacjach NATO.
Bardzo ważna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski. Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3. To niezwykle ważne wzmocnienie naszych zdolności obronnych i jeden z ważniejszych kontraktów zbrojeniowych w historii Polski. pic.twitter.com/R1mL5Nxwkk
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 18, 2022
Ppłk Krzysztof Płatek poinformował również, że w przyszłości czołgi M1A2SEPv3 Abrams zostaną dostosowane do wymiany informacji z Systemem Zarządzania Walką i Łączności Poziomu Operacyjnego/Taktycznego HMS JAŚMIN, który znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego. W kwestii braku umowy offsetowej wyjaśnił, że prowadzone są zaawansowane rozmowy w zakresie transferu technologii oraz utworzenia centrum serwisowego na terenie Polski.
14 lipca 2021 Polska ogłosiła chęć zakupu 250 czołgów M1A2SEPv3 Abrams za około 23,3 mld zł (wraz z modernizacją infrastruktury), co pozwoli wyposażyć cztery bataliony czołgów (po 58 wozów) w 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Warszawie-Wesołej i 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej w Lublinie, wchodzących w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej (18 wozów ma służyć do szkolenia). Finansowanie zakupu miałoby pochodzić spoza środków Ministerstwa Obrony Narodowej i nie wypłynąć na realizację Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Wniosek LoR (Letter of Request) w tej sprawie został przesłany latem (Polska pierwszym użytkownikiem Abramsów w Europie?).
Na kilka tygodni przed upublicznieniem zgody na sprzedaż czołgów, apel w sprawie przyspieszenia pozytywnej dla Polski decyzji wyrażała grupa kongresmenów i senatorów amerykańskich. Zgoda nastąpiła w przeddzień wizyty sekretarza obrony USA Lloyda Austina w Polsce (Naciski grupy senatorów w sprawie Abramsów dla Polski, Kongresmeni naciskają na przyspieszenie dostaw Abramsów do Polski).
Zarówno strona polska, jak i producent czołgów, spółka General Dynamics Land Systems (GDLS) oczekiwały, że po zatwierdzeniu zgody i zawarciu umowy międzyrządowej, rozpoczęcie dostaw czołgów M1A2SEPv3 Abrams mogłoby rozpocząć się już w 2022 roku – zgodnie z niedawnymi informacjami Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ), począwszy od 28 wozów (Abramsy dla Polski: Wizyta przedstawicieli GDLS w Wesołej, Abramsy dla Polski: Delegacja Wojska Polskiego w Fort Hood, Abramsy dla Polski: Instruktorzy czołgistów po szkoleniu, Kongresmeni przychylni sprzedaży Polsce Abramsów).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.