We wtorek, 15 kwietnia 2025, 3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa (3. RBLog.) opublikowała informację z unieważnienia postępowania przetargowego prowadzonego procedurą ograniczoną przyspieszoną od 7 kwietnia br. na dostawy technicznych środków materiałowych, części zamiennych oraz narzędzi specjalnych przeznaczonych do prac obsługowo-naprawczych do 40-mm granatników maszynowych AGL K4.
Zdjęcie: D. Wielgus via 6. BPD/X
W uzasadnieniu czytamy, że nie złożono żadnego wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo żadnej oferty. Precyzując, że do upływu terminu składania ofert wyznaczonego w przedmiotowym postępowaniu na dzień 15 kwietnia 2025 godz. 08.00 zarówno w zakresie zadania nr 1 jak i 2 nie złożono żadnego wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
W związku z powyższym postępowanie w zakresie wyżej wymienionych zadań podlega unieważnieniu na podstawie art. 255 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Przypomnijmy, że 4 lipca 2023 granatniki AGL K4 zostały po raz pierwszy zaprezentowane na uzbrojeniu 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, wchodzącego w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej.
Informacja o zakupie granatników pojawiła się 25 września 2022, gdy dział polityki technologicznej południowokoreańskiej agencji ds. zakupów wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) miał wydać domniemaną zgodę narodowemu instytutowi badawczemu rządowej agencji do spraw obronnych ADD (Agency for Defense Development) na transfer technologii do produkcji K4 do Polski. ADD jest właścicielem praw do produkcji tego uzbrojenia.
Jednak dzień później, 26 września 2022, ówczesny rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że Polska nie kupiła licencji na produkcję tego uzbrojenia, a zamówiono interwencyjnie kilkaset granatników K4 wraz z pół milionem sztuk amunicji za kilkanaście mln USD. Umowa miała zostać zawarta kilka tygodni wcześniej, a dostawy miały odbyć się w ciągu kilku miesięcy.
Opracowywany w latach 1989-1991 i wprowadzony na uzbrojenie w 1993 roku granatnik maszynowy K4 jest zasilany amunicją 40 mm x 53SR HV (High Velocity) o wysokiej prędkości wylotowej, standardu NATO. Ma masę 65,9 kg, a szybkostrzelność teoretyczna wynosi 325 pocisków na minutę z zasięgiem rażenia do 1,5 km. W razie potrzeby podczas działań nocnych granatnik jest kompletowany z lunetą noktowizyjną KAN/TVS-5. Używany jest także przez siły zbrojne Korei Płd., a właściwie tamtejszy korpus piechoty morskiej (Daehanminguk Haebyeongdae), siły zbrojne Iraku, Libii, Meksyku i Singapuru.