W środę, 18 czerwca 2025, niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że nawiązała strategiczną współpracę z amerykańską spółką Anduril Industries w zakresie integracji cyfrowej platformy łączności nowej generacji o nazwie Battlesuite z autonomicznymi systemami bezzałogowymi rodziny Barracuda i Fury oraz przy napędach rakietowych na paliwo stałe, oferując je na rynkach europejskich.
Barracuda 500 / Zdjęcie: Anduril Industries
Partnerstwo niemiecko-amerykańskie rozpoczyna się od opracowania trzech sprawdzonych możliwości – ale z czasem zostanie rozszerzone o więcej technologii nowej generacji:
- Integracja europejskiej wersji rodziny pocisków manewrujących Barracuda jako części rodziny niedrogich, produkowanych masowo autonomicznych pojazdów latających w ramach cyfrowej suwerenności Rheinmetall (Battlesuite).
- Włączenie europejskiej wersji wielozadaniowego, autonomicznego bezzałogowego statku latającego Fury grupy 5 (AAV) do cyfrowej suwerenności Rheinmetall (Battlesuite).
- Eksploracja możliwości silników rakietowych na paliwo stałe do użytku w Europie z wykorzystaniem nowych podejść produkcyjnych spółki.
Systemy te będą wspólnie opracowywane i produkowane przez obie spółki, przy udziale suwerennych dostawców i partnerów przemysłowych w całej Europie.
To inny model współpracy obronnej, oparty na wspólnej produkcji, znaczeniu operacyjnym i wzajemnym szacunku dla suwerenności — powiedział Brian Schimpf, dyrektor generalny Anduril Industries. Wspólnie z Rheinmetall budujemy systemy, które można szybko produkować, szeroko wdrażać i dostosowywać do ewolucji misji NATO (Arsenal-1: Nowa fabryka systemów autonomicznych Anduril w hiperskali).
Rheinmetall zawsze opowiadał się za niezawodnością, skalą i strategiczną głębią w produkcji obronnej — powiedział Armin Papperger, dyrektor generalny Rheinmetall. Integrując rozwiązania Anduril z europejskim systemem produkcji Rheinmetall i ramami cyfrowej suwerenności, budujemy na tym fundamencie, aby wprowadzić do użytku nowe rodzaje autonomicznych zdolności, które można szybko produkować, są modułowe i dostosowane do zmieniających się wymagań NATO.
Zbudowane w Europie, dla Europy
To partnerstwo to długoterminowa wspólna inwestycja we wspólne opracowywanie łatwych do wdrożenia systemów dostosowanych do konkretnych potrzeb każdego europejskiego rynku regionalnego. Odzwierciedla filozofię zbudowane z, nie dla — taką, która stawia europejską suwerenność, lokalną kontrolę, przejrzystość i adaptacyjność ponad zależnością lub embargiem.
Integracja systemów bezzałogowych Barracuda i Barracuda-M z systemami Rheinmetall zapewni europejskim armiom niedrogi autonomiczny pojazd powietrzny zaprojektowany do produkcji na dużą skalę. Jego modułowa konstrukcja obsługuje szeroki zakres ładunków i systemów sterowania, co czyni go elastyczną opcją dla wyjątkowych potrzeb europejskich sił zbrojnych.
Włączenie Fury, autonomicznego pojazdu powietrznego zaprojektowanego do działania jako część załogowych i bezzałogowych zespołów powietrznych MUM-T (Manned/Unmanned Teaming) do ekosystemu produktów Rheinmetall pozwoli każdemu krajowi skonfigurować własne systemy dowodzenia i kontroli oraz ograniczenia operacyjne. Fury został zaprojektowany tak, aby połączyć zaawansowane możliwości samolotu bojowego z elastycznością integracji różnych czujników i ładunków w celu wsparcia wymagań misji.
Działania w obszarze silników rakietowych na paliwo stałe mogą pomóc zapewnić Europie dostęp do niezawodnej linii systemów napędowych oferujących przemysłową redundancję i dostawę na skalę, gdy krajowe źródła nie są jeszcze wystarczające.
Wspólne podejście do obrony przemysłowej
Partnerstwo opiera się na wcześniejszej współpracy między obiema spółkami, w tym na opracowaniu rozwiązania bezzałogowego i wspólnej ofercie do programu OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle) na następców bojowych wozów piechoty/rozpoznawczych M2/M3 Bradley, który otrzymał oznaczenie XM30, w US Army. Zamiast powolnych, zastrzeżonych kanałów rozwoju, które wiążą klientów z jednym dostawcą, partnerstwo to obejmuje szybkość, modułowość i współtworzenie. Jest to model, który umożliwia sojusznikom kształtowanie i rozwijanie własnych możliwości, jednocześnie pracując w ramach wspólnych ram zgodnych z NATO.