W środę, 2 kwietnia 2025, 3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa (3. RBLog.) opublikowała informację z podpisania przez Wydział Techniki Lotniczej z Kutna umowy o wartości 28 224 168,70 zł z należącą do włoskiej grupy Leonardo, Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik na naprawy główne śmigłowców typów Mi-2, W-3 Sokół i SW-4 Puszczyk w 2025 roku.
SW-4 Puszczyk / Zdjęcia: Michał Adamowski, MILMAG
Przedmiotem umowy jest remont (naprawa główna) technicznych środków materiałowych (sprzętu) do śmigłowców Mi-2, W-3 i SW-4 w 2025 roku. Negocjacje w tej sprawie sfinalizowano 28 stycznia, a umowę podpisano 21 marca.
Jak czytamy, wybrano procedurę negocjacyjną bez uprzedniej publikacji informacji o postępowaniu, gdyż w wyniku przeprowadzonej przez zamawiającego analizy rynku potencjalnych wykonawców ustalono, że jedynym podmiotem gospodarczym uprawnionym do realizacji przedmiotu zamówienia jest Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik.
Podmiot ten jest jedynym właścicielem dokumentacji technicznej, posiada prawa wyłączności w zakresie naprawy wyrobów będących przedmiotem zamówienia zgodnie z wykazem instrukcji i dokumentów obowiązujących w naprawie głównej śmigłowców W-3 i W-3A wszystkich wersji, SW-4 i Mi-2. Ponadto, dysponuje niezbędną wiedzą i przeszkolonym personelem zdolnym do wykonania remontu (naprawy głównej) przedmiotu zamówienia i nie istnieje alternatywne/zastępcze rozwiązanie umożliwiające realizację przedmiotowego zadania.
W-3 Sokół z 7. dywizjonu lotniczego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego
Śmigłowce powyższych typów będą stopniowo wycofywane z eksploatacji ze względu na wyczerpywanie się resursów technicznych, wprowadzanie następców (np. 32 zamówionych wielozadaniowych śmigłowców wsparcia Leonardo AW149 i planowanych 24 śmigłowców szkolnych w ramach zintegrowanego systemu szkolenia pilotów śmigłowców bojowych) albo braku możliwości przeprowadzenia modernizacji (Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze WOT we współpracy z W-3 Sokół).