W piątek, 28 marca 2025, Agencja Uzbrojenia opublikowała informację z uruchomienia postępowania przetargowego prowadzonego procedurą ograniczoną na dostawę pięciu lekkich 324-mm torped treningowych Eurotorp MU90 PDT (Practice Delivery Torpedo) lub równoważnych.
Torpeda bojowa MU90 Impact / Zdjęcie poglądowe: PGZ Stocznia Wojenna
Termin realizacji zamówienia wyznaczono na 15 miesięcy od daty zawarcia umowy. Termin składania wniosków o dopuszczenie do składania ofert minie 30 kwietnia 2025 o godz. 11.00.
Opis przedmiotu zamówienia, szczegółowe wymagania dotyczące zamówienia oraz kryteria oceny ofert zostaną przedstawione w specyfikacji warunków zamówienia, która zostanie przekazana wykonawcom zaproszonym do składania ofert. Realizacja przedmiotu zamówienia wiąże się z dostępem do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „ZASTRZEŻONE” lub stanowiącej jej zagraniczny odpowiednik (zgodnie z umową bilateralną o wzajemnej ochronie informacji niejawnych).
W Marynarce Wojennej RP torpedy zwalczania okrętów podwodnych Eurotorp MU90 Impact weszły na uzbrojenie śmigłowców Mi-14PŁ i Kaman SH-2G Super Seasprite oraz dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry: OORP Gen. K. Pułaski (272) i Gen. T. Kościuszko (273) – do 2012 dostarczono 150 egzemplarzy.
W niedalekiej przyszłości wejdą na uzbrojenie trzech fregat wielozadaniowych projektu 106 Miecznik. 7 czerwca 2024, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stocznia Wojenna informowała, że podpisała umowę na dostawę systemu wyrzutni torpedowych Eurotorp MU90. Nie podjęto decyzji jaki typ torpedy będzie używany przez cztery najnowsze śmigłowce Leonardo AW101.
Torpeda MU90 Impact jest jedną z najbardziej zaawansowanych lekkich torped trzeciej generacji. Zaprojektowana i zbudowana przy użyciu najnowocześniejszych technologii MU90 jest torpedą typu odpal i zapomnij (fire-and-forget), stworzona z myślą o potrzebach operacyjnych walki przeciw okrętom podwodnym XXI wieku. System torpedowy MU90 Impact jest używany przez także przez marynarki wojenne Francji, Włoch, Niemiec, Australii, Egiptu, Maroka i Danii, a w przyszłości dołączy do nich Grecja i Ukraina.