W czwartek, 10 kwietnia 2025, Laboratorium DSTL (Defence Science and Technology Laboratory) Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii poinformowałp, że we współpracy ze rodzimą spółką Pearson Engineering Ltd. opracowało prototyp zdalnie sterowanego opancerzonego trału przeciwminowego na podwoziu bojowego wozu piechoty FV510 Warrior o nazwie Weevil (ryjkowiec z rzędu chrząszczy – przyp. red.)
Pojazd otrzymał trał wykopowy FWMP (Full Width Mine Plow) oraz system zdalnego sterowania Beacon o zasięgi kilku mil za pośrednictwem przewodu z dookólną głowicą optoelektroniczną, z której obraz w czasie rzeczywistym jest wyświetlany na panelu sterowania operatora. Intencją twórców było opracowanie pojazdu, który pozwoli na wykonanie przejścia przez pole minowe bez narażania życia żołnierzy, jak w przypadku załogowych czołgów saperskich.
Obecnie bowiem, brytyjskie Wojska Lądowe dysponują 33 egzemplarzami czołgami saperskimi Trojan AEV (Armoured Engineer Vehicle), zbudowanymi w oparciu o podwozie czołgu FV4034 Challenger 2, które są w służbie od 2007. Składają się 3-osobowej załogi. Jak pokazała wojna w Ukrainie, pojazdy tego typu są jednymi z priorytetowych celów dla przeciwnika. Według DSTL, Weevil może oczyścić pola minowe szybciej i bezpieczniej niż obecne możliwości, zmniejszając ryzyko dla żołnierzy na linii frontu.
Zgodnie ze Spring Statement skierowanym przez kanclerz skarbu Rachel Reeves do parlamentu 26 marca br., na obronę narodową w latach 2025-2026 zostanie przeznaczone dodatkowe 2,2 mld GBP (10,94 mld zł), tak aby w 2027 wydatkowanie na obronę sięgnęło poziomu 2,5% PKB.
W związku z tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Wielkiej Brytanii ds. sił zbrojnych Luke Pollard, powiedział:
Nie minie chwila, gdy nie będziemy musieli wysyłać naszych ludzi bezpośrednio w niebezpieczne miejsca, aby oczyszczali pola minowe. Ten zestaw może poradzić sobie ze śmiertelnym zagrożeniem min w najtrudniejszych warunkach, a jednocześnie będzie obsługiwany zdalnie przez naszych żołnierzy znajdujących się kilka mil dalej. Jest to dowód brytyjskiej innowacji, opracowanej przez brytyjskie organizacje, w celu ochrony brytyjskich żołnierzy.
Realizując Plan Zmian (Plan for Change), który polega na uczynieniu obronności motorem wzrostu gospodarczego, rząd znacznie zwiększa również udział wydatków Ministerstwa Obrony na zakup sprzętu w przypadku nowych technologii, takich jak technologie podwójnego zastosowania, systemy bezzałogowe i autonomiczne oraz możliwości oparte na sztucznej inteligencji, przeznaczając na ten cel co najmniej 10% środków w latach 2025–2026.
Mjr Andrew Maggs z DSTL, który brał udział w opracowaniu prototypu Weevil, powiedział:
Weevil to idealne połączenie sprawdzonej i przetestowanej technologii oraz nowoczesnych osiągnięć. Dzięki udoskonaleniu istniejących pojazdów o nowe możliwości jesteśmy w stanie zmaksymalizować ich potencjał i zapewnić naszym żołnierzom bardzo potrzebną przewagę, szczególnie w misjach, w których czas i bezpieczeństwo mają kluczowe znaczenie.
Dstl i Pearson Engineering pomyślnie przetestowały ten prototyp w Newcastle na symulowanym polu minowym. Prototyp zostanie teraz przekazany do dalszego rozwoju do British Army, która będzie dopracowywać jego możliwości w trakcie eksperymentalnej eksploatacji, a także opracuje nowe rozwiązania na przyszłe wyzwania.
Ian Bell, dyrektor generalny spółki Pearson Engineering, powiedział:
Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do tak przełomowej zdolności. Łączy ona dziesięciolecia rozwoju Pearson Engineering, dostarczając najlepszą technologię wyważania pól minowych sprawdzoną na całym świecie, oraz współczesne osiągnięcia w zakresie zdalnego sterowania. Współpraca z brytyjskim Ministerstwem Obrony stanowi niezwykle ważną część naszej działalności. Zapewnia ona naszym żołnierzom dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań inżynierii pola walki, a nam pozwala skutecznie bronić naszego kraju i sojuszników.