7 lipca amerykański Korpus Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC) poinformował, że 1. batalion 2. Pułku 2. Dywizji z bazy Camp Lejeune w Karolinie Północnej prowadzi testy miniaturowych bezzałogowców rozpoznawczo-uderzeniowych Drone40 (D40), produkcji australijskiej spółki DefendTex. Wcześniej miniaturowe urządzenia trafiły w ręce brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Mali (Brytyjczycy rozmieścili miniaturowe bsl w Mali).
Amerykański Korpus Piechoty Morskiej prowadzi testy miniaturowych bezzałogowców rozpoznawczo-uderzeniowych Drone40, produkcji australijskiej
Zgodnie z opisem, jednostka która otrzymała bsl to eksperymentalny batalion piechoty do testowania nowego sprzętu, koncepcji operacyjnych i struktur siłowych. Tego typu eksperymenty wpisują się w program trwającej restrukturyzacji USMC o nazwie Force Design 2030 (CGM4 w USMC).
Na początku 2020, komendant USMC gen. David H. Berger przedstawił dziesięcioletni plan radykalnych zmian, wpisujących się w zaktualizowaną doktrynę operacyjną LOCE (Littoral Operations in Contested Environments) i koncepcję EABO (Expeditionary Advance Base Operations). Mają to być działania do zoptymalizowania struktury USMC do prowadzenia walki na wielu wysuniętych archipelagach wysp na oceanie. Wynika to z stale rosnącego zagrożenia chińskiego na Oceanie Spokojnym (USMC wycofa jedną piątą śmigłowców AH-1Z i UH-1Y, Powstają pułki przybrzeżne USMC, USMC rezygnuje z czołgów).
Wcześniej w tym roku, bsl Drone40 zostały rozmieszczone przez brytyjskie wojska lądowe (British Army) w Mali
Niewielkie Drone40 zostały zaprezentowane po raz pierwszy na wystawie i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) odbywającej się od 17 do 21 maja 2019 w Tampa na Florydzie. Zgodnie z informacjami producenta, to niskokosztowa, 40-mm amunicja programowalna do realizacji zadań uderzeniowych, jak i rozpoznawczych (Większe możliwości bezzałogowców SpearUAV Ninox).
Bsl jest wystrzeliwany ze standardowego lekkiego granatnika o niskiej prędkości wylotowej (LV, Low Velocity), np. Heckler & Koch AG36, po czym automatycznie rozkłada cztery śmigła napędowe i stabilizuje lot poziomy przy wykorzystaniu auto-pilota opartego o GPS. Można również wypuszczać go z ręki. W przypadku USMC może to być granatnik podwieszany M203 lub nowy M320A1. Korpus wykorzystuje również granatniki rewolwerowe Milkor M32A1 MGL1, ale nie wiadomo czy Drone40 są z nimi kompatybilne (M320 dla USMC).
Dzięki baterii o pojemności 24 watogodzin Drone40 może wykonać 30-60 minutowy lot. Maksymalny zasięg przy prędkości przelotowej 20 m/s przekracza 20 km. Po rozłożeniu, bsl ma wymiary 180 x 180 x 40 mm. Masa własna bsl to 180 g, a maksymalna z ładunkiem użytecznym 300 g. Sterowanie odbywa się za pomocą smartfonu lub tabletu.
Drone40 może być wystrzeliwany ze standardowego lekkiego granatnika o niskiej prędkości wylotowej albo wypuszczany z ręki / Zdjęcia: Pfc. Sarah Pysher, USMC
Ładunek użyteczny stanowi kamera i nieduże ładunki bojowe, takie jak głowice przeciwpancerne, paliwowo-powietrzne, odłamkowo-burzące, odłamkowe, dymne czy do zwalczania innych bsl. Co istotne, Drone40 mogą być wykorzystywane w roju i atakować cele jednocześnie w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact). Mogą też przenosić niewielkie systemy walki elektronicznej czy wskaźniki laserowe. Według producenta, Drone40 są wodoodporne.
Korpus Piechoty Morskiej USA w ostatnich latach testował szereg systemów bezzałogowych od niewielkiej amunicji krążącej po stosunkowo duże statki powietrzne pionowego startu i lądowania Martin V-Bat. Jednak tak niewielkie bsl zostały wprowadzone w amerykańskich siłach zbrojnych tylko przez wojska lądowe (US Army) – mowa oczywiście o miniaturowych śmigłowcach PD-100 Black Hornet III Nano (V-Bat 128 dla US Navy, Kolejne Black Hornet III dla US Army).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.