Po pomyślnej dostawie 14 000 sztuk hełmów nowej generacji CREW II Advanced Combat Vehicle Crewman (ACVC) będącej efektem podpisanej umowy w dniu 10 stycznia 2022 r., pomiędzy US Army, a firmą ArmorSource, na produkcję i dostarczenie 14 000 zaawansowanych hełmów dla załogi pojazdów bojowych (ACVC-H) o wartości 6 mln dolarów z pierwszą transzą dostawy na początek 2023 r., ArmorSource LLC z Hebron w Ohio otrzymało ponownie duży kontrakt uzupełniający od Agencji Logistyki Obrony USA (DLA). Nowe zamówienie o wartości 18,6 mln USD obejmuje do 30 000 dodatkowych hełmów ACVC, które mają zostać dostarczone w ciągu najbliższych pięciu lat. Hełm CREW II to jedyny ultralekki czerep balistyczny Gen II ACVC dostępny obecnie na świecie. Zaprojektowany specjalnie dla załóg czołgów i pojazdów opancerzonych, oferuje doskonałą ochronę balistyczną i środowiskową przy znacznie zmniejszonej masie w porównaniu do starszych systemów. Konstrukcja osłony jest kompatybilna z nowoczesnymi systemami komunikacji i technologiami redukcji szumów takimi jak BOSE, Invisio i inne, zapewniając optymalną wydajność w najbardziej wymagających warunkach pola walki.
Widok ogólny hełmu ACVC / Zdjęcia: ArmorSource
System CREW II, który jest już wykorzystywany przez siły zbrojne wielu państw NATO i armii sojuszniczych, stał się preferowanym wyborem dla armii, które chcą zmodernizować ochronę załogi pojazdu bez uszczerbku dla komfortu lub wydajności operacyjnej. Dysponując miesięczną zdolnością produkcyjną na poziomie 15 000 zaawansowanych systemów hełmów drugiej generacji (w tym CREW II dla personelu pojazdów opancerzonych, Aire II dla żołnierzy sił zbrojnych oraz Aire LE dla organów ścigania), ArmorSource należy do grona największych producentów osłon balistycznych głowy na świecie. Uważamy, że to ostatnie zamówienie jest potężnym wyrazem zaufania ze strony rządu USA i wojska — powiedział Timothy McNeal, wiceprezes ds. operacyjnych ArmorSource. Nasze niezmienne skupienie na bezpieczeństwie i ciągłe innowacje techniczne pozwoliły nam dostarczyć to, co uważamy za najbardziej zaawansowany system hełmów bojowych dostępny obecnie na rynku.
Hełm CREW II (oznaczenie zakładowe AS-770 G2 ACVC) to oparta na bazie polietylenu dostarczanego przez koncern Honeywell konstrukcja hybrydowa będąca ultralekką wersją hełmu US Army Combat Vehicle Crewman (CVC) zachowująca jego dotychczasowe możliwości użytkowe m.in. wymienność elementów wyposażenia wewnętrznego. CREW II po zastosowaniu nowych materiałów do budowy czerepu posiada lżejszą masę powierzchniową w stosunku do modelu wcześniejszego o około 30%. Osłona zapewnia poziom ochrony balistycznej zgodny ze specyfikacją armijnej normy US Army AR/PD 12-03 ACVC w zakresie odporności na uderzenie odłamkami o małej masie i zachowaniu parametru chwilowej odkształcalności czerepu podobnie jak wszystkie inne hełmy produkowane przez ArmorSource.
Lewy bok ACVC z wycięciem na osłonę słuchawek
Czerep nowej osłony oferowany jest w dwóch rozmiarach średnim i dużym o masach pustego czerepu odpowiednio 867 g i 889 g. Powłoki lakierowane są w trzech barwach CAM GREEN, SNIPER BLACK oraz COYOTE BROWN. Grubość hybrydowego czerepu to 8 mm z tolerancją +/- 2,5 mm. Hełm zachowuje swoje parametry balistyczne i fizyczne w temperaturach od -51ºC do 71 ºC oraz po trzech godzinach zanurzenia w wodzie morskiej.
ArmorSource nadal rozszerza swoją działalność na całym świecie, dostarczając najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie ochrony, które spełniają zmieniające się wymagania współczesnej sztuki wojennej – utrzymując jednocześnie swoje podstawowe zaangażowanie na rzecz gotowości do misji i bezpieczeństwa żołnierzy.
Tył czerepu z widocznym zatrzaskiem taśmy wyposażenia wewnętrznego
W trakcie swojego istnienia oraz prac na rzecz poprawy jakości wyrobów przeznaczonych na użytek US Army, a także dla organów bezpieczeństwa i porządku publicznego AS nie ustrzegło się od zawirowań jakościowo-produkcyjnych i zgodności dostarczonych wyrobów ( hełmów) z amerykańskimi normami dla zamawiającego, którym były siły zbrojne USA. Dla przypomnienia, w 2006 r. armia podpisała kontrakt z ArmorSource na produkcję hełmów bojowych Advanced Combat Helmet (ACH). ACH były wykonane z Kevlaru, Zamawiający twierdził, że w latach 2006–2009 ArmorSource dostarczało armii hełmy ACH, które były produkowane i testowane przy użyciu metod niezgodnych z wymogami kontraktowymi i nie spełniały standardów wydajności kontraktowej. W związku z powziętymi podejrzeniami w maju 2010 r. armia rozpoczęła wycofywanie hełmów po tym, jak kilka partii nie przeszło testów bezpieczeństwa balistycznego, a wszystko to za sprawą ulokowania przez ArmorSource zlecenia produkcyjnego na część zamówionej ilości hełmów bojowych w Federal Prison Industries, Inc., która działa pod nazwą handlową UNICOR. 7 marca 2016 roku po sześciu latach Departament Sprawiedliwości ogłosił, że ArmorSource zgodziło się zapłacić 3 mln USD w celu rozwiązania zarzutów False Claims Act w związku z kontraktem na dostawę hełmów bojowych dla armii USA.
Jak widać problemy z jakością wykonania hełmów trapią również producenta amerykańskiego. Przypominam, że w naszych realiach w 2015 roku rodzime wojska powietrzno-desantowe borykały się z problemem jakości zapięcia podpinki w hełmie HA-03. Jak wiemy hełmy te sukcesywnie wycofano, zwrócono producentowi (PSO Maskpol), wymieniono zapięcie na nowe oddając użytkownikowi poprawione osłony balistyczne głowy. Armia Republiki Czeskiej (Armáda České republiky, AČR) podobnie jak w Wojsko Polskie również miała problemy z jakością dostarczonych swoich hełmów vz.2017 za sprawą zbyt miękkich i wyginających się pod wpływem ciepła i obciążenia bocznych szyn montażowych, złej geometrii gniazda czołowego oraz złej jakości śrub montażowych samoistnie luzujących się. W niedługim czasie po dostarczeniu hełmów końcem 2020 roku do jednostek, po czterech miesiącach użytkowania w styczniu 2021 roku zapadła decyzja o reklamacji i wymianie 31 000 sztuk hełmów w AČR i żandarmerii wojskowej. Producent firma Argun s.r.o. z Hradec Králové na koszt własny miał wymienić wadliwe elementy i inne ujawnione w trakcie krótkiej eksploatacji oraz oddać kompletne osłony do końca kwietnia 2021 r.