We wtorek, 1 sierpnia br., w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie wideo przedstawiające ukraiński śmigłowiec szturmowy Mi-24/35 zintegrowany z amerykańskimi 70-mm niekierowanymi pociskami rakietowymi Hydra 70. Jest to pierwszy dowód na integrację tego zachodniego uzbrojenia z konstrukcją postsowiecką.
Zdjęcie: Archer83Able via Twitter
Krótkie nagranie wideo z załadunku pocisków Hydra 70 na 19-prowadnicową wyrzutnię M261, zintegrowaną z pylonem uzbrojenia za pomocą specjalnego adaptera, prawdopodobnie eks-czeskiego śmigłowca szturmowego Mi-24V/Mi-35, należącego do Sił Zbrojnych Ukrainy, pojawiło się na kanale Status-6 (@Archer83Able) na serwisie społecznościowym X (wcześniej Twitter).
Nie wiadomo, ile ukraińskich śmigłowców zostało zmodyfikowanych do przenoszenia pocisków Hydra 70, ani jaki był zakres prac dostosowujących, poza widocznym adapterem. Czechy, w ramach pomocy wojskowej, przekazały Ukrainie co najmniej dwa szturmowe Mi-24V/35 o nr seryjnych 3370 i 7353 w ubiegłym roku.
Ukrainian airman loading American Hydra 70 unguided rockets into a rocket pod of the Czech-delivered Mil Mi-24V helicopter. pic.twitter.com/KxZm4zLqtw
— Status-6 (Military & Conflict News) (BlueSky too) (@Archer83Able) August 1, 2023
Tymczasem, 9 lipca br., amerykański dziennik The Wall Street Journal poinformował, że Polska miała nieoficjalnie przekazać walczącej Ukrainie nawet 12 śmigłowców uderzeniowych Mi-24D/W. Także w tym przypadku nie sposób zweryfikować, czy eks-polskie wiropłaty przeszły, przechodzą lub będą przechodzić podobne modyfikacje.
Podobnie ze śmigłowcami tego typu pochodzenia ukraińskiego. 1 sierpnia br. Rosja upubliczniła nagranie wideo z bezzałogowca z zestrzelenia ukraińskiego Mi-24 nad prawym brzegiem Dniepru w rejonie wsi Michałowka w obwodzie chersońskim – to szóste udokumentowane zestrzelenie ukraińskiego śmigłowca tego typu od początku pełnoskalowej wojny. Ukraina używa prawdopodobnie co najmniej 35 śmigłowców rodziny Mi-24/35 w wersjach: Mi-24VP, Mi-24V/Mi-35, Mi-24W, Mi-24P, Mi-24K, Mi-24RChR czy Mi-24PU-1.
Ukrainian Mi-24 helicopter was shot downed near the village of Mikhailovka, Kherson region, right bank of the Dnieper. pic.twitter.com/AwitHuePz3
— Clash Report (@clashreport) August 1, 2023
Hydra 70 to modułowa amunicja rakietowa opracowana w różnych wariantach, składająca się z silnika rakietowego Mk 66 (różnych odmian), zbiornika paliwa i 18 różnych głowic bojowych z zapalnikiem.
Ukraina zaczęła otrzymywać pociski Hydra 70 od USA począwszy od 38. pakietu pomocy wojskowej ogłoszonego 3 maja br., poprzez 47. pakiet datowany na 25 lipca br. Według najnowszych danych Departamentu Obrony USA z 25 lipca br., Ukraina otrzymała ponad 10 tys. pocisków Hydra 70.
Po dodatkowej integracji modułu naprowadzania laserowego, Hydra 70 jest przekształcana w pocisk kierowany WGU-59/B APKWS II. Pociski te, ale w wersji lądowej AGR-20A na wyrzutni Arnold Defense LAND-LGR4, posadowionej na podwoziu M1152A1 HMMWV, już trafiły do Ukrainy:
APU for the first time showed the work of the APKWS system
The footage of missiles hitting targets was recorded by a drone. pic.twitter.com/CORuYJ0hwR
— Lew Anno Suport#Israel #Ukraine 24/2-22 (@anno1540) May 8, 2023
W międzyczasie Ukraińcy otrzymali większe, bo 127-mm, niekierowane pociski rakietowe Zuni FFAR (Folding-Fin Aircraft Rocket) klasy powietrze-ziemia i powietrze-powietrze, ale zostały zintegrowane z samolotami szturmowymi Su-25. Innym znanym dotychczas zachodnim uzbrojeniem lotniczym zintegrowanym z ukraińskimi statkami powietrznymi, a mianowicie z bombowcami/samolotami rozpoznawczymi Su-24MR, są pociski manewrujące Storm Shadow czy pociski wabiące ADM-160B MALD. Już w ubiegłym roku Ukraińcy zaczęli używać pocisków przeciwradiolokacyjnych AGM-88 HARM na samolotach MiG-29 i Su-27, a na początku br. potwierdzono przekazanie bomb kierowanych JDAM-ER.
Wielokrotnie, w mediach społecznościowych pojawiły się także nagrania wideo z ukraińskimi śmigłowcami transportowymi Mi-8/17 używającymi rakiet niekierowanych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.