W czwartek, 10 kwietnia 2025, podczas konferencji pt. Europejski przemysł obronny: perspektywy współpracy z ukraińskim przemysłem obronnym organizowanej przez ośrodek analityczny We Build Ukraine w Kijowie, gen. Wadim Sucharewski, dowódca Wojsk Systemów Bezzałogowych Ukrainy (ang. Unmanned Systems Forces, ukr. Syły bezpilotnych system) zaprezentował system broni laserowej Tryzub (pol. Trójząb).
Przypomnijmy, że pierwsze informacje o systemie zostały ujawnione przez gen. Sucharewskiego na łamach agencji prasowej Interfax-Ukraina, 16 grudnia 2024.
Możemy stwierdzić, że dzisiaj Ukraina jest, jeśli się nie mylę, piątym krajem, który może powiedzieć, że ma broń laserową. Dziś tym laserem możemy zestrzelić samoloty na wysokości ponad 2 km. I jesteśmy na drodze do dalszego skalowania, wzmacniania i rozwoju tej technologii. On naprawdę działa, naprawdę istnieje – mówił wówczas na poprzedniej edycji konferencji Europejski przemysł obronny: perspektywy współpracy z ukraińskim przemysłem obronnym.
Pierwsze bojowe wykorzystanie systemu przeciwko rosyjskim bezzałogowom bojowym typu Gierań zostało potwierdzone 3 lutego br. na łamach Radio Swoboda. Jednak dopiero teraz po raz pierwszy zaprezentowano jak system broni laserowej Tryzub wygląda.
Nie poinformowano o mocy wyjściowej systemu ani typu zastosowanego lasera. Można zauważyć, że system jest dość kompaktowy, przewożony w samochodzie osobowo-dostawczym do 3,5 t, gdzie znajduje się stanowisko sterowania. System jest ręcznie wysuwany z furgonu po otwarciu tylnych drzwi. Można zauważyć, że konstrukcja jest ogólnie prymitywna – jest raczej demonstratorem technologii, co jest zgodne z wcześniejszymi słowami gen. Sucharewskiego, że system opracowano stosunkowo szybko. Dysponuje głowicą optoelektroniczną do śledzenia celów, ale samo namierzanie odbywa się ręcznie za pomocą joysticka. Nie można wykluczyć, że zostanie ulepszony dzięki testom operacyjnym i użyciu w warunkach bojowych.
Na najnowszej konferencji przekazano więcej szczegółów dotyczących zdolności bojowych: według twórców ma mieć możliwość niszczenia bezzałogowców bojowych, bomb lotniczych oraz pocisków manewrujących i balistycznych w zasięgu do 3 km, śmigłowców i samolotów w zasięgu do 5 km oraz oślepiania czujników systemów optoelektronicznych w zasięgu do 10 km.
Na zaprezentowanym filmie z testów, po raz pierwszy zaprezentowano jego działanie: system uszkodził zarówno cel naziemny (demonstrując możliwość przepalania konstrukcji metalowej), jak i cel powietrzny w postaci bezpilotowca.
Fragment z prezentacji systemu Tryzub:
Co ciekawe, jak informował 12 kwietnia 2024 brytyjski dziennik The Telegraph, ówczesny minister obrony Grant Shapps przy okazji testów systemu broni laserowej DragonFire, nie wykluczył, że wczesna wersja systemu mogłaby trafić do Sił Zbrojnych Ukrainy na testy w warunkach bojowych. Nie jest jednak jasne, jaki pogląd na tą deklarację ma obecny rząd w Londynie i minister John Healey.