16 września premier Australii Scott Morrison poinformował o planowanym zakupie amerykańskich pocisków manewrujących RGM-109 Tomahawk, które trafią na uzbrojenie nowych niszczycieli rakietowych typu Hobart oraz AGM-158B JASSM-ER o wydłużonym zasięgu dla lotnictwa. Deklaracja padła po ustanowieniu trójstronnego strategicznego partnerstwa z USA i Wielką Brytanią o nazwie AUKUS (akronim od Australia, United Kingdom, United States), które zakłada m.in. również opracowanie projektu i budowę ośmiu okrętów podwodnych o napędzie jądrowym (Atomowe okręty podwodne dla Australii).
Australia stanie się trzecim, po USA i Wielkiej Brytanii, użytkownikiem pocisków manewrujących z rodziny Tomahawk / Zdjęcie: US Navy
Choć premier Morrison nie wskazał jaki wariant pocisku Tomahawk zostanie zintegrowany z okrętami, to można przypuszczać, iż będzie to najnowszy Block V, dostarczany od marca br. amerykańskiej marynarce wojennej (US Navy), jako przebudowany z Block IV, przez spółkę Raytheon Missiles & Defense (Dostawy pocisków Tomahawk Block V).
Nowy Tomahawk jest dostarczany w dwóch wariantach: Block Va i Block Vb o zasięgu 1850 km. Tomahawk Block Va otrzymał oznaczenie RGM-109E/UGM-109E Maritime Strike Tomahawk i jest pociskiem przeciwokrętowym. Podwersja RGM-109E trafi na uzbrojenie okrętów nawodnych, a UGM-109E – podwodnych. Planowany jest zakup dla US Navy co najmniej 200 pocisków (Maritime Strike Tomahawk przyspiesza).
Maritime Strike Tomahawk został wyposażony w nową głowicę naprowadzającą, która łączy nawigację satelitarną (GPS) i zliczeniową (INS) z danymi otrzymywanymi poprzez dwukierunkowe łącze danych z czujników zewnętrznych (z okrętów i statków powietrznych). W końcowej fazie lotu uruchamiany jest czujnik podczerwieni, który jest wspomagany pasywnym układem naprowadzania, wykrywającym emisje elektromagnetyczne celu. Pocisk otrzymał także nową głowicę bojową o większej przebijalności.
Z kolei Tomahawk Block Vb, który otrzymał oznaczenie RGM/UGM-109M, to z kolei wariant do atakowania celów naziemnych, podobnie jak starsze Block IV. Został wyposażony w tandemową głowicę bojową z ładunkiem kumulacyjnym i penetrującym z trzema trybami detonacji: zbliżeniowym, uderzeniowym i uderzeniowym ze zwłoką.
W przypadku trzech okrętów typu Hobart: HMAS Hobart (DDG 39), Brisbane (DDG 41) i Sydney (DDG 42), wprowadzonych do służby w królewskiej australijskiej marynarce wojennej (Royal Australian Navy, RAN) w latach 2017-2020, pociski Tomahawk będą wystrzeliwane z 48 uniwersalnych wyrzutni pionowego startu Mark 41 VLS (Vertical Launch System), które obecnie są wykorzystywane dla pocisków przeciwlotniczych RIM-66 SM-2 i RIM-162 ESSM. Australia stanie się trzecim, po USA i Wielkiej Brytanii, użytkownikiem Tomahawków (Drugi Hobart w linii).
W przypadku pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER o zwiększonym zasięgu, Australia będzie także trzecim użytkownikiem na świecie, po USA i Polsce / Zdjęcie: Lockheed Martin
Jeśli chodzi o pociski manewrujące AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) przeznaczone dla królewskich australijskich wojsk lotniczych (Royal Australian Air Force, RAAF), zostaną one prawdopodobnie zintegrowane z samolotami wielozadaniowymi F/A-18E/F Super Hornet oraz F-35A Lightning II (możliwe jest także z samolotami patrolowymi i zwalczania okrętów podwodnych P-8A Poseidon). Australia stanie się trzecim użytkownikiem tych pocisków, po USA i Polsce. Już teraz użytkuje starsze AGM-158A JASSM o zasięgu 370 km i masie 1021 kg (2250 funtów). Zakup JASSM-ER pozwoli na zwiększenie zasięgu rażenia lotnictwa do ponad 926 km (LRASM na uzbrojenie Poseidonów, Produkcja JASSM-ER dla Polski?).
Co ciekawe, o ile JASSM/JASSM-ER są przeznaczone do atakowania celów naziemnych, to opracowano wariant przeciwokrętowy AGM-158C LRASM Long Range Anti-Ship Missile). Australia planuje zakup 200 pocisków tego typu, które trafią na uzbrojenie Super Hornetów, a Lockheed Martin i Thales Australia będą wspólnie pracować nad technologiami pocisków przeciwokrętowych bazowania okrętowego LRASM-SL (Long Range Anti-Ship Missile – Surface Launch) (Lockheed Martin i Thales Australia opracują technologie pocisku LRASM-SL, LRASM dla Australii).
Warto dodać, że współpraca rakietowa z USA, która teraz na pewno zostanie pogłębiona w ramach trójstronnego strategicznego partnerstwa AUKUS, to również nowy rakietowy pocisk balistyczny dalekiego zasięgu o kryptonimie PrSM (Precision Strike Missile) dla wojsk lądowych oraz potencjalnie nowy pocisk hipersoniczny SCIFiRE (Southern Cross Integrated Flight Research Experiment) dla wojsk lotniczych (Australia w amerykańskim programie PrSM, Amerykańsko-australijskie pociski hipersoniczne).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.