W czwartek, 17 kwietnia 2025, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że od początku bieżącego roku Departament Innowacji MON zbiera propozycje nowatorskich rozwiązań, które mogą zostać wykorzystane przy budowie Tarczy Wschód. Do tej pory wpłynęło ponad 200 takich propozycji.
Przykładowa maszyna do kopania transzei: amerykańska Tesmec 1475 XL EVO / Zdjęcie poglądowe: Tesmec Group
Teraz resort obrony wskazuje na pięć głównych obszarów, którymi jest zainteresowany, są nimi:
- Maszyny do kopania rowów strzeleckich, tzw. „trenching machine”.
- Roje dronów do minowania zdalnego.
- Mosty składane o rozpiętości przęseł ponad 45 m.
- Mobilne mosty o szerokości ok. 40 m.
- Prefabrykaty żelbetowe oraz i ich komponenty.
Nadesłane dotychczas propozycje innowacyjnych rozwiązań do wykorzystania przy budowie Tarczy Wschód są na bieżąco poddawane szczegółowej analizie przez dedykowane zespoły ekspertów wojskowych we wskazanych obszarach odpowiedzialności. Ocena tych propozycji obejmuje ich potencjał w kontekście osiągania założeń programu Tarcza Wschód (Tarcza Wschód: System szybkiej budowy obiektów UBM dla Wojska Polskiego).
Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza przedsiębiorców do zgłaszania swoich propozycji według formularza kontaktowego dostępnego na stronie https://tarczawschod.wp.mil.pl/ w zakładce Zgłoś innowacje oraz do monitorowania biuletynu informacji publicznej 2. Regionalnej Bazy Logistycznej dostępnego pod adresem https://2rblog.wp.mil.pl/bip/.
MON zastrzega sobie prawo do kontaktu z wybranymi oferentami. Jeśli propozycje spełnią szczegółowe kryteria programu, MON zaprosi wybranych producentów do dalszej współpracy, która zakłada uzgodnienie warunków testowania zgłoszonych rozwiązań w dwóch kluczowych etapach tj. testowania pod względem bezpieczeństwa a następnie testowania w warunkach operacyjnych.
Przypomnijmy, że 20 marca br. MON informowało, że wpłynęło blisko 200 propozycji rozwiązań producentów i dostawców nowoczesnych technologii, które mogłyby przyczynić się do bardziej efektywnej obrony polskiej granicy w ramach programu Tarcza Wschód.
Spośród blisko 200 zgłoszeń największą część, bo aż 50% stanowią rozwiązania z obszaru sensorów i efektorów. Co piąte zgłoszone rozwiązanie dotyczy szeroko pojętej infrastruktury. Kolejne 20% to propozycje z obszaru systemów bezzałogowych – szczególnie ważne w tym obszarze jest to, że praktycznie wszystkie zgłoszenia pochodzą od polskich producentów, co potwierdza duży potencjał jaki ma nasz kraj w tym obszarze. Najmniejsza część propozycji dotyczy nowoczesnych rozwiązań w zakresie łączności – stanowią one co dziesiątą ofertę.
Tarcza Wschód to projekt, który wzmacnia infrastrukturę obronną na wschodniej granicy Polski oraz flance NATO. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom płynącym ze strony Białorusi i Rosji, zapewniając jednocześnie ochronę ludności cywilnej oraz bezpieczeństwo kraju. Innowacyjne technologie odgrywają kluczową rolę w tym procesie, dlatego MON stawia na współpracę z partnerami dysponującymi zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi (MON: Realizacja strategicznych inwestycji w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa będzie szybsza i prostsza, Tarcza Wschód: Poprawa wydajności sieci GSM na wschodzie kraju).
Na podstawie informacji prasowej